Home news Animacja czytelnictwa w Zawierciu

Animacja czytelnictwa w Zawierciu

Animacja czytelnictwa w czasie koronawirusa – czy możliwa i jak do niej podejść? 

W Good Books pokazujemy, że czas izolacji społecznej, kiedy w bibliotekach nie odbywają się warsztaty i spotkania, można dobrze wykorzystać na doskonalenie zawodowe bibliotekarzy on-line.
Po epidemii, na spragnionych wrażeń dużych i małych czytelników czekać będzie nowa oferta animacji czytelniczych. Wydarzenia będą uszyte na miarę dziecięcych potrzeb, świetnie zorganizowane i poprowadzone przez utalentowaną kadrę biblioteki.

Animacja czytelnictwa w Zawierciu

Tak będzie na pewno we wszystkich filiach i oddziałach Biblioteki Publicznej w Zawierciu. Wiemy to po szkoleniu połączonym z warsztatami pn.: „Animacja czytelnictwa – wydarzenia wokół książki, kreatywne poczytanki w bibliotece. Jak zorganizować, prowadzić, promować”, które odbyło się za pośrednictwem platformy webinarowej i przy pomocy kilku ciekawych narzędzi internetowych.

Podczas pięciogodzinnego spotkania uczestnicy mieli okazję poznać proces i cele organizowania animacji czytelniczych dla dzieci i zainspirować się przykładami z innych bibliotek czy księgarń. Ale co najważniejsze przekonali się, co jest kluczowe, żeby ukraść show.animacja cytelnictwa - szkolenie dla bibliotekarzy

Jak przyrządzić wyborne wydarzenie dla dzieci – przepis na sukces

Kreatywna poczytanka, czyli spotkanie z książką dla dzieci, podczas którego ożywiamy przeczytany tekst. Wychodzimy z nim, wraz z dziećmi do świata, poprzez wyraz twórczy – sztuki plastyczne, elementy dramy, zabawę, muzykę. To definicja wyjściowa, ale to od prowadzących zależy, co się wydarzy.

Bibliotekarki i bibliotekarze

Podstawowy składnik przepisu na sukces to osoba prowadząca zajęcia. Ona, on – bibliotekarka, bibliotekarz – ich potencjał, talent, pasja. Mają ich całkiem sporo. Mimo że słuchacze podeszli do zadania warsztatowego z pewną nieśmiałością, szybko okazało się z kim mamy do czynienia. Hodują pszczoły, pieką ciasta, współpracują z lokalnymi stowarzyszeniami, a jak trzeba zabiorą czytelnika na przejażdżkę radiowozem. Dla frajdy, nie za przetrzymaną książkę. Z takimi zasobami nie trudno o dobry pomysł, czyli kolejne ogniwo naszego wydarzenia.animacja cytelnictwa - szkolenie dla bibliotekarzy

Pomysł

Inspiracje płyną przede wszystkim z książek, ale warto zajrzeć też do kalendarza świąt nietypowych czy rozejrzeć się w swojej społeczności lokalnej. Obecnie z pomocą przychodzą też artyści i opowiadacze bajek.

Czytelnicy

Do pełni smaku dodajemy szczyptę znajomości grupy odbiorców – ich potrzeb i zainteresowań oraz możliwości poznawczych.

Rozgłos

Doprawiamy narzędziami reklamy i promocji. Chwalimy się, co planujemy i co już zrobiliśmy.

Smacznego!

Wszystkie składniki mieszamy, podgrzewamy dobrą energią i częstujemy chojnie wszystkich klientów biblioteki – tych głodnych i tych, którym trzeba rozbudzić apetyt na czytanie, bo jeszcze nie wiedzą jakie to smaczne i zdrowe.

Zobacz także