Home news Gry wideo w bibliotece – animacja czytelnictwa wśród gamerów

Gry wideo w bibliotece – animacja czytelnictwa wśród gamerów

Dobry nastrój, energia i gotowość do działania – właśnie tych cech wypatruję u ludzi, z którymi chcę współpracować. Tym razem poszukiwania zaprowadziły mnie to wspaniałej grupy bibliotekarzy z Tczewa. Miałem przyjemność poprowadzić szkolenie dla bibliotekarzy pt. „Gry wideo w bibliotece – jak animować czytelnictwo wśród gamerów?” 

Biblioteki dla gamerów

Od lat funkcjonuje popularny stereotyp na temat tego, że gracze nie czytają, gry nie mają nic wspólnego z literaturą, a biblioteka to ostatnie miejsce, gdzie można uświadczyć fana gier wideo. Stereotypy mają to do siebie, że z reguły mają niewiele wspólnego z prawdą. Nie inaczej jest i w tym wypadku. Każda gra zaczyna się od… napisanego na kartce pomysłu. Często pojawiają się też rozpisane systemy i elementy funkcyjne gier. W końcu cała dokumentacja, nad którą pracują projektanci gier, to również w pewien sposób literatury. Poza tym gry opowiadają historie, snują opowieści, często nawiązując przy tym do znanych książek.

Oczywiście, to tylko kilka elementów, które pokazują, jak blisko powiązane są gry i literatura. Przede wszystkim najistotniejsze jest, by pamiętać, że biblioteka to miejsce spotkań, wymiany wiedzy o kulturze, a przy tym przestrzeń, gdzie możemy rozwijać swoje zainteresowania. Czy zatem gracze mogą tam znaleźć coś dla siebie?

Screen ze szkolenia Gry wideo w biblioteceSzkolenie dla bibliotekarzy jak animować czytelnictwo wśród gamerówGry w bibliotece - szkolenie Good BooksGry wideo w bibliotece - szkolenie od Good Books

Gry wideo w bibliotece

Oczywiście, że tak! Razem z bibliotekarzami w Tczewie opracowywaliśmy sposoby wdrażania graczy w procesy czytelnicze. Planowaliśmy nowe inicjatywy, mające na celu rozpoczęcie współpracy z miłośnikami gier wideo, a także wspólnie odkrywaliśmy nowe możliwości, jakie mają przed sobą biblioteki. Wypracowaliśmy również kilka sposobów, dzięki którym biblioteki mogą pomóc osobom chcącym rozpocząć pracę w branży gier, a także zaprosić aktywnych graczy do podzielenia się swoją pasją.

Slajd prezentacji Gry a literaturaSzkolenie dla bibliotekarzy z gier w biblioteceSlajd Korzyści gier wideo w biblioteceBiblioteka i gry wideo - szkolenie dla bibliotekarzy

To był aktywny czas, pełen pomysłów i nowych możliwości, jakie pojawiły się przed tczewskimi bibliotekami. Mam nadzieję, że już niebawem zawitam do nowych miast i bibliotek, by Waszą energię i gotowość do działania przekuć w ciekawą i emocjonującą współpracę z graczami. Wszystko po to, by biblioteka stała się ważnym miejscem również dla fanów elektronicznej rozrywki. Do zobaczenia!

Zobacz także