Home news Jak promować czytanie za 20 zł szybko, tanio, skutecznie?

Jak promować czytanie za 20 zł szybko, tanio, skutecznie?

Jeszcze przed wybuchem pandemii mieliśmy okazje pojechać do Polkowic, żeby poprowadzić szkolenie dla bibliotekarzy i wspólnie z uczestnikami odpowiedzieć sobie na pytanie jak promować czytanie za bardzo małe pieniądze. Przeszkoliliśmy kilkanaście osób

Promocja czytelnictwa – jak to  łatwo powiedzieć…

Zagadnienie promocji czytelnictwa jest szeroko omawiane w różnych aspektach i na różnych forach. Wprowadzenie kryteriów – szybko, tanio, skutecznie – spowodowało konieczność skupienia się na wykorzystaniu bezpłatnych narzędzi dostępnych w internecie do tworzenia multimedialnych treści.

W promocji nie tylko ważne jest samo wydarzenie (spotkanie autorskie, warsztaty dla młodzieży itp.), ale także dotarcie z informacją do odbiorców i zaangażowanie ich do działania. A także przekonanie do przesłania promocji.

Polkowice - jak promować czytanieOdpowiednie narzędzia to podstawa

Kanałami publikowania informacji przez bibliotekę mogą być: strona internetowa, fanpage lub kanał Youtube. W każdym z nich używamy tekstu, zdjęć oraz wideo –  jako mediów dla treści. Same działania promocyjne lub wydarzenia mogą mieć różną postać. Ale wspólnym ich mianownikiem będzie zastosowanie narzędzi komputerowych do tworzenia przekazu informacyjnego. Najlepiej używać takich, które dają profesjonalne możliwości, a dostępne są za darmo.

Czas na czyny: jak promować czytanie?

Biblioteka w Polkowicach, podobnie jak wiele innych bibliotek, stanowi przykład jak bardzo ciekawe i różnorodne działania promocyjne można podejmować. Z tego względu szkolenie zostało ukierunkowane na praktyczne zastosowanie darmowych  rozwiązań chmurowych. Pomimo wielu zalet nie są one w bibliotekach szeroko znane i wykorzystywane.

W formie warsztatów pracowaliśmy nad tworzeniem dokumentów tekstowych i plików graficznych. Podczas tworzenia prac graficznych – plakatu i ulotki, ujawniły się emocje. Zapał twórczy oraz pomysłowość uczestniczek zaowocowała ciekawymi produkcjami. Takie formy graficzne stanowią powszechny sposób upowszechniania informacji w bibliotecznych działaniach promocyjnych, ale tworzenie ich w systemie pracy współdzielonej stanowiło nowość.

Aplikacja Zdjęcia Google ułatwiła bardzo utworzenie krótkiego filmiku. Zdjęcia wykonane smartfonem, przesłane automatycznie do chmury, od razu wykorzystaliśmy na laptopie. W programie Zdjęcia systemu Windows 10 w ciągu kilku minut można było wykonać prosty filmik i opublikować na Facebooku. Polkowice - jak promować czytanie

Dlaczego Google?

Podczas warsztatów wykorzystaliśmy usługi z oferty Google. Mają one tę zaletę, że po zarejestrowaniu konta mogliśmy korzystać z wielu usług bez konieczności wielokrotnej rejestracji i logowania. Ponadto są bardzo dobrze opracowane pod względem technologicznym, bezpieczeństwa oraz dostosowane do użytkownika polskojęzycznego. Spośród palety usług najbardziej przydatne w pracy biblioteki to: Dokumenty, Prezentacje, Youtube.

Polkowice - jak promować czytanie

Wnioski

Obecnie dostępnych jest wiele darmowych użytecznych programów. Jednak zdecydowana większość z nich ma różne ograniczenia w wersjach bezpłatnych. Można też jednak znaleźć bardzo dobre narzędzia o bardzo dużych możliwościach. Niektóre z nich takie jak aplikacje Google lub Microsoftu są bezpłatne z uwagi na model biznesowy korporacji. Są też narzędzia oparte na otwartym kodzie źródłowym. Dzięki temu można mieć dostęp do wydajnych narzędzi na profesjonalnym poziomie, bez potrzeby nadwyrężania budżetu instytucji. Warto te programy poznać.

Jeżeli chcesz zorganizować szkolenie dla bibliotekarzy w swojej bibliotece – skontaktuj się z nami: szkolenia@goodbooks.pl a chętnie opowiemy o szczegółach.Polkowice - jak promować czytanie

Zobacz także