Home news Komiks historyczny i edukacja

Komiks historyczny i edukacja

W komiksie, tak jak w innych mediach, możemy mówić o różnych gatunkach, także gatunkach non-fiction. W zasadzie bez problemu znaleźć możemy przykłady z konkretnych gatunków. Pojawiają się komiksy historyczne, reportażowe, podróżnicze, biograficzne, autobiograficzne (w formie dzienników czy wspomnień), ale też wywiady graficzne.

Podział komiksów na gatunki

Nieco inaczej postrzegać będziemy inne komiksy opisujące lub tłumaczące rzeczywistość. Znajdziemy np. komiksy historyczne, poświęcone filozofii, przyrodzie, czyli po prostu edukacyjne. Takie tłumaczenie różnych aspektów z wykorzystaniem powieści graficznych znamy przecież choćby z instrukcji obsługi. Często je wykorzystują, żeby dokładnie przedstawić dany proces. Ciekawym przykładem jest tu „Zrozumieć komiks” Scotta McClouda, który jest komiksem o teorii komiksu. Publikacja ta ma duże znaczenie zarówno dla osób wchodzących w świat powieści graficznych, jak i zaznajomionych już z tym medium.Komiks historyczny i edukacja

Komiks historyczny, lub inaczej mówiąc – non-fiction, jest zagadnieniem ważnym i interesującym z wielu powodów. Po pierwsze opowieści komiksowe są dużym odłamem wśród komiksów wydawanych na całym świecie. W pewnym momencie, dla którego niesłychanie ważne było wydanie „Maus. Opowieść ocalałego” Arta Spiegelmana. Powieść graficzna autorstwa amerykańskiego rysownika zdobyła Nagrodą Pulitzera w 1992 roku. Pierwsze polskie wydanie ukazało się dopiero w 2001 roku. Komiks ten był zaczynem do popularności takich publikacji i w zasadzie to dziś trend ten się utrzymuje.

Po drugie, wielość tych komiksów, to również wielość różnego rodzaju zabiegów i chwytów. Współczesne badanie tego medium nie może pominąć tej gałęzi komiksowej twórczości. Do tego dochodzi tu sama wielość gatunków wśród tego typu komiksów.

Po trzecie, komiksy stały się formą opisu własnego życia. To gałąź artystyczna, która zyskała popularność w ostatnich dekadach we wszystkich możliwych sposobach wyrazu (literaturze, filmie etc.). Ważne jest więc i przyjrzenie się tym komiksowym wersjom opowiadania o sobie.

Komiks historyczny w Polsce

Komiks historyczny i edukacjaOd ponad dekady w Polsce obserwujemy znaczny wzrost zainteresowania komiksem m.in. przez instytucje historyczne, ale nie tylko. Niezwykle istotną w Polsce historyczną powieścią graficzną był surrealistyczny Achtung Zelig! Druga wojna Krystiana Rosenberga (scen.) i Krzysztofa Gawronkiewicza (rys.) w 2003 roku nakładem niezależnych wydawnictw. Co roku powstaje wiele komiksów historycznych wydawanych przez instytucje rządowe i edukacyjne. I tak m.in. Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Instytut Pamięci Narodowej, ale także mniejsze ośrodki jak np. Muzeum Getta Krakowskiego.

Oczywiście nie tylko historia jest przedmiotem zainteresowania w tworzeniu komiksów edukacyjnych. Wymienić możemy choćby antologię powstałą po Konkursie na krótką formę komiksową „Julian Tuwim” w 2013 roku, w której znajdują się komiksowe interpretacje dzieł poety. Innym pomysłem była seria „Od Podstaw” wydawnictwa Emblemat. W serii ukazały się części poświęcone m.in. socjologii, feminizmowi, Kartezjuszowi, Jamesowi Joyce’owi, Friedrichowi Nietzschemu, Jacques’owi Derridzie. Publikacje te zawierały wiele elementów komiksowych, w których autorzy wykorzystali specyfikę medium do tłumaczenia podstaw różnych idei. Były to jednak tłumaczenia publikacji obcojęzycznych.

 

Jeżeli interesują Cię szkolenia z komiksów w Twojej bibliotece, zapraszamy do sprawdzenia oferty: https://goodbooks.pl/szkolenia-i-webinaria-dla-bibliotekarzy/dkk-literatura-komiksy/komiks/

Zobacz także