Home news Komiks w instytucji kultury i szkole

Komiks w instytucji kultury i szkole

Komiks w instytucji kultury, bibliotece i szkole coraz częściej gości. I coraz więcej osób musi zmierzyć się z nim w codziennej pracy. Jeszcze przed wybuchem pandemii w Polsce we Wrocławiu i w Warszawie zorganizowaliśmy dwa pilotażowe szkolenia otwarte. Miały one na celu przedstawienie komiksu jako narzędzia pracy z odbiorcą w każdym wieku. Pokazały podstawy działań promujących czytelnictwo, a także zaprezentowanie możliwie wielu wartościowych tytułów, które warto wprowadzić do swoich zbiorów.

Wielki powrót

Niektórzy od lat angażują się w działania związane z kulturą komiksu, inni są na początku wspólnej drogi z odkrywanym na nowo gatunkiem. Dlaczego odkrywanym na nowo? Już kilka pokoleń zdążyło wyrosnąć na komiksach. Ale nigdy do tej pory nie było takiej mnogości tytułów dostępnych na polskim rynku. Różnorodność gatunkowa i artystyczna oraz ukierunkowanie na rozmaitego odbiorcę czynią z komiksu zarówno produkt kultury masowej, jak i uniwersalne źródło wiedzy, narzędzie kształtowania wrażliwości i rozwijania wyobraźni. Jak jednak z tego bogactwa gatunku i ogromu informacji wydobyć wskazówki cenne dla każdego? Rozbieżność doświadczeń uczestników i ich „świadomości komiksowej” stanowiła największe wyzwanie dla mnie, prowadzącej szkolenie.

Komiks w bibliotece

Po tradycyjnym wprowadzeniu do historii i teorii komiksu dalszą część szkolenia oparłam na własnych doświadczeniach w pracy w bibliotece. Punkt wyjścia do rozbudowywania istniejących i tworzenia nowych kolekcji przez uczestniczących w spotkaniu bibliotekarzy i bibliotekarki (głównie tych, którzy pracują z młodzieżą i dorosłymi czytelnikami) stanowił zbiór komiksów i powieści graficznych usystematyzowany według tematów o edukacyjnym potencjale. Poza budowaniem zbiorów omówiliśmy działalność dyskusyjnych klubów komiksu, spotkania autorskie z artystami, pisanie projektów promujących czytelnictwo, warsztaty komiksowe. Uczestnicy zapoznali się z ofertą polskich wydawnictw i poznali szczegóły komiksowego projektu realizowanego w ramach dotacji ministerialnej. Wynikiem pracy zespołowej podsumowującej szkolenie były zalążki kolejnych projektów popularyzujących komiks.

Dobry trend

Cieszy powszechne zainteresowanie komiksem i poszerzanie oferty instytucji kultury o działania z nim związane. Nie każdy może zbudować tak imponujący komiksozbiór, jaki posiada (i wciąż rozbudowuje) nasz gospodarz w stolicy – Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy. Ale warto, aby osoby pracujące z komiksem na co dzień (niezależnie od stopnia wtajemniczenia) otworzyły się na możliwości, jakie oferuje, i na własną rękę rozpoczęły kolejny etap działań poświęcony temu fantastycznemu medium. Do tego przede wszystkim chciałam zachęcić uczestników szkolenia.

Jeżeli jesteście zainteresowani zorganizowaniem szkolenia pt. „Komiks w instytucji kultury” (lub innego) dla swoich bibliotekarzy w formie online – zapraszamy do kontaktu drogą mailową: szkolenia@goodbooks.pl
Praca w grupie podczas warsztatów Komiks w instytucji kultury i szkoleKomiks w instytucji kultury i szkole wykładUczestnicy szkolenia Komiks w instytucji kultury i szkoleKomiks w instytucji kultury i szkole warsztatyPraca grupowa na szkoleniu Komiks w instytucji kultury i szkoleWykład Komiks w instytucji kultury i szkoleUczestnicy szkolenia Komiks w instytucji kultury i szkoleGrupa bibliotekarzy na szkoleniu z komiksuPraca w grupach na szkoleniu Komiks w kulturze i szkoleBibliotekarze na szkoleniu z komiksuO komiksach w instytucjach kulturyUczestnicy szkolenia o komiksiePraca w grupach nad komiksamiRozmowy w grupach o komiksach na szkoleniu Good BooksSzkolenie z komiksu w bibliotecePraca grupowa podczas szkolenia z komiksuUczestnicy szkolenia o komiksie w kulturze i szkoleSzkolenie o komiksie w instytucji kultury i w szkoleZakończenie szkolenia Komiks w instytucji kultury i szkoleUczestnicy szkolenia z komiksu w instytucjach kultury i szkołachKomiks Secret pathPrzykład czarno-białego komiksuKomiks o SolidarnościKomiks w kulturze i szkoleSzkolenie dla bibliotekarzy o komiksieWykład o komiksach

Zobacz także