Home news Książka wszystkimi zmysłami dla dzieci

Książka wszystkimi zmysłami dla dzieci

„Książka wszystkimi zmysłami” jest to warsztat tworzenia scenariuszy poczytanek sensorycznych dla małych dzieci (w wieku 2-5 lat). Bibliotekarze Jarocina podczas tego szkolenia poznali wskazówki na to, jak takie poczytanki robić dobrze.

Nogi na kokardkę i buzia na kłódkę – nie tędy droga

Grupa siedzących z nóżkami “na kokardkę” przedszkolaków wpatrzona w panią z biblioteki, która siedzi na krześle i czyta im bajkę. Czyta, przerywając, żeby uciszyć grupę znużonych już nieco cztero-, pięciolatków. Buzia na kłódkę, rączki na kolankach. Czy dzieci słuchają? Czy zainteresują się książkami? 

Aktywne, ciekawskie, skłonne do zadawania pytań, RUCHLIWE przedszkolaki z pewnością pokochają książki wówczas, kiedy będą mogły ich doświadczyć po swojemu – aktywnie i wszystkimi zmysłami.

Litery i choinka podczas warsztatu sensorycznegoMalunki postaci z warsztatówUczestnicy szkolenia Książka wszystkimi zmysłamiBałagan twórczy podczas szkolenia Książka wszystkimi zmysłami

Kreatywność, mała motoryka, dużo brudzenia i świetna zabawa

Stąd narodził się pomysł stworzenia zabaw dla dzieci w wieku 2-5 lat, które będą miały możliwość zapoznać się z tekstami literackimi za pomocą zmysłów. Nie tylko słuchu i wzroku, ale przede wszystkim: dotyku, węchu, a nawet smaku. Sensoryczne poczytanki to warsztaty z grupą dzieci, podczas których do czytanej książki, uczestnicy bawią się z wykorzystaniem naturalnych produktów spożywczych (lub innych nietoksycznych).

Takie zajęcia wspierają rozwój zmysłów, dbają o usprawnienie ruchowe – motorykę małą i dużą. Wpływają na rozwój mowy. Ośrodki w mózgu odpowiedzialne za mowę są usytuowane blisko ośrodków odpowiadających za małą motorykę – czyli pracę dłoni. Przede wszystkim rozwijają kreatywność dzieci. Uczą aktywnego słuchania i koncentracji uwagi, rozbudzają zamiłowanie do książek i są świetną zabawą.

Skrobia ziemniaczana, kolorowy makaron i pieluchy jednorazowe, czyli co się dzieje w bibliotece?

Jak prowadzić zajęcia typu „Książka wszystkimi zmysłami”, jak komponować receptury i budować scenariusze zajęć, miał okazję przekonać się niezwykle kreatywny zespół z Biblioteki Publicznej miasta i gminy Jarocin. W pięknym, nowo otwartym budynku Kamienicy Kultury, spotkaliśmy się z mnóstwem kolorowych i pachnących materiałów warsztatowych. Ku zaskoczeniu uczestników nie odbyły się jednak warsztaty kulinarne – ale bardzo twórcze i brudne warsztaty sensoryczne.

  • Ciecz nieniutonowska w połączeniu z “Kolorami” Herve Tulleta.
  • Kolorowe makarony i ryże – czyli “Abecadło z pieca spadło” Juliana Tuwima.
  • Śnieg z pieluch, jako ilustracja do książki Erica Carle “Śnieżne marzenie”.

Są to tylko niektóre przykłady scenariuszy zabaw literackich, pobudzających wszystkie zmysły najmłodszych. 

Dużo brudzenia, śmiechu, twórczej atmosfery i dobrej zabawy to główne wyznaczniki takich spotkań. To kierunek dla bibliotek i animatorów czytelniczych chcących wychować czytające pokolenie.

Choinka z ciastaAlfabet ułożony z kolorowych ziarenek - Książka wszystkimi zmysłamiEfekty wspólnej pracy twórczej na szkoleniu Książka wszystkimi zmysłamiKoniec warsztatów Książka wszystkimi zmysłamiDyskusje podczas szkolenia Książka wszystkimi zmysłamiOglądanie książek dla dzieciEfekty szkolenia Książka wszystkimi zmysłamiNotatki ze szkolenia Książka wszystkimi zmysłamiPrzykłady książek sensorycznychEfekty pracy i zabawy podczas szkolenia Książka wszystkimi zmysłamiTworzenie masy solnej podczas szkolenia Książka wszystkimi zmysłamiTworzenie ciastaUkładanie elementów obrazkaPrace plastyczne na warsztatach Książka wszystkimi zmysłamiWykład i zabawa na szkoleniu Książka wszystkimi zmysłamiTworzenie plastycznych prac przy pomocy książkiWykład Książka wszystkimi zmysłamiOglądanie książki dla dzieciKsiążka dla dzieci - Książka wszystkimi zmysłamiPrzeglądanie książek dla dzieci - Książka wszystkimi zmysłamiTworzenie kolorowych obrazków - Książka wszystkimi zmysłamiKolorowe proszki - Książka wszystkimi zmysłamiJak czytać dzieciom - Książka wszystkimi zmysłamiBałagan twórczy - Książka wszystkimi zmysłamiEfekty pracy - Książka wszystkimi zmysłamiNauka jak bawić się z dziećmi - Książka wszystkimi zmysłamiZabawa w doświadczanie - Książka wszystkimi zmysłamiKsiążka wszystkimi zmysłami - zabawa w układanie postaciPostaci z materiałów - Książka wszystkimi zmysłamiDoświadczanie przez zabawę - Książka wszystkimi zmysłamiPoprawki - Książka wszystkimi zmysłamiLudziki z materiału - Książka wszystkimi zmysłamiPodobizny postaci ułożone z plastycznych elementów - Książka wszystkimi zmysłamiUczestniczki warsztatu Good Books Książka wszystkimi zmysłamiMalunki, obrazki i układanki - Książka wszystkimi zmysłamiZdjęcie grupowe ze szkolenia Książka wszystkimi zmysłamiKoraliki, mąka, groch - Książka wszystkimi zmysłamiPraca grupowa podczas szkolenia Książka wszystkimi zmysłamiKsiążka wszystkimi zmysłami - malowanie i układanie figur na ziemiUkładanie liter na szkoleniu Książka wszystkimi zmysłamiTwórcza zabawa podczas szkolenia Książka wszystkimi zmysłamiChoinka z waty na szkoleniu Książka wszystkimi zmysłamiUczestniczki szkolenia Książka wszystkimi zmysłamiUkładanie liter z różnych materiałów Książka wszystkimi zmysłamiNauka przez zabawę podczas szkolenia Książka wszystkimi zmysłamiWarsztaty sensoryczne Książka wszystkimi zmysłamiAlfabet z piasku podczas szkolenia Książka wszystkimi zmysłamiLiterki usypane z kolorowego proszkuUczestnicy warsztatu Książka wszystkimi zmysłamiPraca twórcza grupowa podczas szkolenia Książka wszystkimi zmysłamiPostaci z farby i włóczkiPraca na warsztatach Książka wszystkimi zmysłamiSzkolenie Książka wszystkimi zmysłami

Zobacz także