Home news Millenialsi oraz pokolenie „Z” w bibliotece

Millenialsi oraz pokolenie „Z” w bibliotece

Odwiedziliśmy Bibliotekę Kraków ze szkoleniem „Millenialsi oraz pokolenie „Z” w bibliotece. Techniki pracy, organizacja przestrzeni, budowanie oferty dla nowych pokoleń”.

Szkolenie odbyło się w ramach projektu „Czas Bibliotekarzy”. Celem jest podniesienie kompetencji bibliotekarzy i bibliotekarek poprzez zdobycie nowych umiejętności i wiedzy. Celem nadrzędnym jest rozszerzenie i udoskonalenie jakości usług bibliotecznych oraz zwiększenie poziomu zadowolenia użytkowników. Czy podczas sześciu godzin szkolenia udało nam się przekazać wiedzę, która przyczyni się do realizacji tego celu? Mamy taką nadzieję. :)

Millenialsi oraz pokolenie „Z”

Schemat pokolenia ZZabawy na szkoleniu Millenialsi oraz pokolenie „Z” w biblioteceWspółpraca uczestników podczas szkolenia Millenialsi oraz pokolenie „Z” w bibliotece

Zaczęliśmy od opisu pokoleń Y i Z, od cech charakterystycznych, oczekiwań i potrzeb millenialsów i postmillenialsów. Również od opisu wyzwań związanych z wchodzeniem w dorosłość w XXI wieku. Bez tej wiedzy po prostu nie można stworzyć oferty, która będzie satysfakcjonująca dla przedstawicieli tych grup wiekowych. Kolejną część warsztatów poświęciliśmy na dyskusję o relacji bibliotekarz – młody czytelnik. Ćwiczyliśmy komunikację i badaliśmy nasze stereotypy na temat pokolenia “Z”. Na szczęście okazało się, że komunikacja z empatią to w Bibliotece Kraków oczywista oczywistość. Warto jednak pamiętać, że jest to umiejętność, którą trzeba cały czas ćwiczyć i pielęgnować.

Projekty dla młodszych

Tego dnia poranek w Krakowie był szary i chłodny, ale z czasem robiło się coraz cieplej i bardziej słonecznie. Podobna atmosfera panowała na sali szkoleniowej, gdzie coraz łatwiej było dzielić się doświadczeniami i rozmawiać o tym, w jaki sposób możemy przykuć uwagę pokolenia “Z” i sprawić, by jego przedstawiciele nie tylko częściej odwiedzali biblioteki, ale też chcieli w nich zostać. W tej części zajęć omówiliśmy sposoby przekazywania informacji za pośrednictwem mediów społecznościowych, sposoby organizowania przestrzeni bibliotecznej, rodzaje aktywności, które mogą być atrakcyjne dla młodych czytelników, ale też rozmawialiśmy o tym, skąd przedstawiciele pokolenia “Z” czerpią informacje i co właściwie czytają.

Wystąpienie podczas szkolenia Millenialsi oraz pokolenie „Z” w bibliotecePrzerwa w szkoleniu Millenialsi oraz pokolenie „Z” w biblioteceUczestnicy szkolenia: Millenialsi oraz pokolenie „Z” w biblioteceSzkolenie: Millenialsi oraz pokolenie „Z” w bibliotece

Ostatnia, wcale nie najkrótsza część warsztatów, dotyczyła pomysłów na projekty dla młodych, dzięki którym biblioteki będą przez nich kojarzone z dobrą zabawą, miłą atmosferą, ale też miejscem, w którym można odpocząć i  znaleźć rzetelne informacje. 

Zobacz także