Home news Modelowe spotkanie klubu książki w Warszawie

Modelowe spotkanie klubu książki w Warszawie

„Modelowe spotkanie klubu książki” to warsztat praktyczny dla bibliotekarzy, który odbył się w Warszawie i między innymi odpowiedział na pytania:

  • Jak przygotować się do prowadzenia ciekawego spotkania w DKK?
  • Jak zaplanować dyskusję, przeprowadzić ją i podsumować?
  • Gdzie znaleźć ciekawe inspiracje dla naszych czytelników, które pozwolą im wyjść ze spotkania klubu z kreatywnym niedosytem?

Reportażowo

Nad tymi problemami zastanawialiśmy się z dwudziestką mazowieckich moderatorów w Bibliotece Publicznej m. st. Warszawy. Jako punkt wyjścia przyjęliśmy zbiór reportaży Mariusza Szczygła „Nie ma”. Jest to świetna książka do dyskusji o reportażu jako gatunku. A że reportaż w klubach książki bywa obecny rzadziej niż powieści, za cel spotkania postawiliśmy sobie sformułowanie kilku kardynalnych zasad, jak z reportażem właściwie pracować. Szukaliśmy mocnych i słabych stron tego gatunku oraz uczyliśmy się podstaw jego estetyki. Także omówiliśmy najważniejsze współczesne polskie reportaże. Potem zastanawialiśmy się nad etyką reportera i nad tym, jaką pracę musi reporter włożyć w swój utwór, byśmy mieli gwarancję, że czytamy zbliżony do obiektywnego tekst.

Prezentacja na szkoleniu Modelowe spotkanie klubu książkiSzkolenie Good Books Modelowe spotkanie klubu książkiUczestnicy szkolenia w Warszawie

Nie ma

Nie zajmowaliśmy się jednak jedynie teorią. Także nie dzieliliśmy się tylko własnymi doświadczeniami z organizacji spotkań klubowych. Poświeciliśmy sporo uwagi wstępnej pracy nad tekstem dla Dyskusyjnego Klubu Książki. Od analizy tekstu, poprzez lekturę recenzji, aż po przygotowanie materiałów kontekstowych dla czytelników oraz planu dyskusji. Na sam koniec przeprowadziliśmy symulację spotkania DKK. Podczas niego moderatorzy wcielali się w role klubowiczów. I na własnej skórze mogli doświadczyć:

  • jak należy kontrolować przebieg spotkania,
  • w jaki sposób radzić sobie z dyskutantami stwarzającymi problemy,
  • jak puentować poszczególne etapy dyskusji
  • jak podsumowywać rozmowę.
    Modelowe spotkanie klubu książki. Szkolenie Good Books w WarszawieJak prowadzić spotkanie klubu książkiSpotkanie dyskusyjnego klubu książki

A gdzieś w międzyczasie cieszyliśmy się też rozmową o samej książce Mariusza Szczygła, próbując wydobyć z niej to, co po prostu cenne dla nas samych. Przeczytaliśmy ją między innymi jako reportaż eksperymentalny, jako dokumentowany zapis dramatów ludzkiej egzystencji i ich przezwyciężenia oraz zbiór wyjątkowych biografii. I tak na koniec udało nam się osiągnąć to, co najważniejsze w spotkaniach DKK. Trzymając się jak najściślej książki, porozmawialiśmy o rzeczach, o których normalnie nie rozmawiamy i które przekraczają nasze zwykłe doświadczenia.

Modelowe spotkanie klubu książki w Warszawie w praktyce pokazało uczestnikom, jak w najlepszy sposób poprowadzić DKK.

Szkolenie Modelowe spotkanie klubu książkiSzkolenie dla bibliotekarzy Modelowe spotkanie klubu książkiModelowe spotkanie klubu książki, szkolenie w Warszawie

Zobacz także