Home news Remiks na tablecie – tworzymy multimedia w bibliotece

Remiks na tablecie – tworzymy multimedia w bibliotece

Wiele bibliotek posiada tablety. Pozyskane z programów dotacyjnych lub kupione za wysupłane z budżetu pieniądze urządzenia służą najczęściej do urozmaicania zajęć z użytkownikami. W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Piaseczno na szkoleniu związanym z tabletami spotkaliśmy się już po raz drugi. Za pierwszym razem skupiliśmy się na aplikacjach pomagających w promocji czytelnictwa, związanych z literaturą, typografią, poezją (!). Tym razem nasze spojrzenie na możliwości wykorzystania tabletów było szersze – dołączyliśmy do słowa sztuki wizualne i muzykę. To wszystko razem… to niezły miks!

 

Kolaże i mashupy

Remiks albo mashup muzyczny skojarzyliśmy z kolażem – techniką artystyczną, pozwalającą z gotowych materiałów, dzieł, tworzyć zupełnie nowe.

Właśnie kolaż czy mashup przypominają proces tworzenia grafik w wielu aplikacjach do tego dedykowanych. Z bibliotek elementów, naklejek, pędzli, wybieramy odpowiednie i umiejętnie je łącząc – tworzymy unikatowe materiały. Nie jest to więc trudne – nie musimy zaczynać od zera. Ale aby osiągnąć ciekawe efekty, trzeba wiedzieć, jakich narzędzi użyć. I poświęcić chwilę czasu na ich poznanie. Ćwiczyliśmy więc wycinanie i komponowanie, najpierw biorąc na warsztat wiersz jednego z poetów współczesnych, a potem – lektury tegorocznego Narodowego Czytania (nie zaszkodzi przecież już się zacząć przygotowywać). Powstały naprawdę ciekawe projekty – chyba w każdym z nas drzemie gdzieś głęboko (lub mniej) ukryty talent graficzny.

 

Tablety w bibliotece

Podczas warsztatów w Piasecznie rozszerzaliśmy także rzeczywistość, a raczej bawiliśmy się łączeniem technologii i tego, co wokół nas.

Pomiędzy kolejnymi blokami tematycznymi szybko i sprawnie stworzyliśmy narzędzie do oglądania hologramów. Aby je dobrze obejrzeć, na chwilę zeszliśmy nawet do piwnicy. Efekty dostarczyły nam dużo niemal dziecięcej radości. Niektórzy bibliotekarze zadeklarowali, że użyją hologramów jeszcze tego samego dnia! Czyli – wiedza się przyda. 

Na tabletach tworzyliśmy też animacje poklatkowe. Aplikacja, z której korzystaliśmy, pozwala opublikować gotowy film od razu np. na Facebooku. Taki animowany materiał na pewno przyciągnie uwagę odbiorców. 

 

Tablety to nie tylko dobra zabawa

Kiedy już kolejne godziny zdobywania wiedzy i wysoka temperatura na zewnątrz sprawiły, że poczuliśmy się nieco zmęczeni, zaprosiłam uczestników do zabawy ruchowej.

Oczywiście nie były to przysiady, a kierowanie… orkiestrą. Wcielaliśmy się w rolę dyrygentów i wykorzystując aplikację – próbowaliśmy kierować poszczególnymi sekcjami orkiestry. Nie było to proste, doceniliśmy umiejętności dyrygentów. Ta prosta zabawa może urozmaicić niejedne zajęcia dla dzieci. Wystarczy tylko laptop z kamerą, trochę miejsca i dostęp do internetu. 

Szkolenie w Piasecznie, mimo że trwało pięć godzin, minęło bardzo szybko. Uczestnicy uczyli się i sami dobrze bawili – a taki sposób zdobywania wiedzy jest efektywny i bezbolesny ;) 

Jeśli macie tablety, dołóżcie starań, by „wycisnąć” z nich, ile się da. By rzeczywiście dobrze dłużyły Waszym celom i wspierały codzienną pracę. Chętnie Wam w tym pomożemy, mamy kilka patentów, które Piaseczno już poznało. 

Warsztat tworzenia multimediów na tablecieSzkolenie Remiks na tablecie - tworzymy multimedia w biblioteceSzkolenie z obsługi multimediów na tablecieObsługa multimediów na tablecie

Zobacz także