Trwające restrykcje epidemiczne uniemożliwiły nam spotkanie na żywo w Toruniu. Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło! Szkolenie wirtualne pozwoliło na udział także bibliotekarzom i bibliotekarkom z innych miast i miejscowości z całego kraju. W ciągu pięciu godzin poznaliśmy bliżej klasyczną i współczesną literaturę od Maroka po Iran. Były także odpowiedzi na najczęstsze pytania zadawane przez czytelników i czytelniczki zainteresowanych tematem.
Bliski Wschód – kultura i literatura
Jak się pisze w języku, w którym nie ma czasownika „być” w formie teraźniejszej? Skąd Dante zaczerpnął koncept na „Boską Komedię” i gdzie pielgrzymują fani Pamuka w Stambule? Podczas szkolenia uczestnicy i uczestniczki poznali bliżej literaturę arabską, perską i turecką. I to od przedmuzułmańskich poetów pustyni, którymi fascynował się Mickiewicz po najbardziej współczesne reportaże poświęcone m.in. tak ważnym i aktualnym zagadnieniom, jak przemiany życia obyczajowego i pozycja kobiet, wojna w Syrii i towarzyszący jej kryzys migracyjny oraz geopolityka krajów regionu.
Można przypuszczać, że jak tylko publiczne spotykanie się będzie znów bezpieczne, Bliski Wschód zagości nie raz w bibliotece. W programie Dyskusyjnych Klubów Książki i w witrynach bibliotek – inspirując i zachęcając do poszerzania czytelniczych horyzontów!
Książki, filmy, inspiracje
Szkolenie online poprzedziła ankieta. Uczestnicy wskazali w niej konkretne konteksty, w jakich spotykali się w swojej pracy z szeroko rozumianą literaturą Bliskiego Wschodu. Liczne odpowiedzi pozwoliły na ułożenie programu dopasowanego do potrzeb grupy, ale sporo pytań pojawiało się też w trakcie szkolenia. Co ważne, zdecydowana większość omawianych książek okazała się być obecna w katalogu Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Kilka godzin spędzonych przy przeważnie mniej znanej literaturze z pewnością pomogło zatem poznać bliżej pozycje stosunkowo rzadziej zamawiane przez czytelników i opracować metody wprowadzania ich w bardziej intensywny obieg. Omówienia książek urozmaiciły czytania ich fragmentów czy projekcje filmów związanych z literaturą regionu (z ekranizacją komiksu „Persepolis” Marjane Satrapi na czele). Niezwykle interesujące były też skojarzenia literackie podsuwane przez uczestników i uczestniczki szkolenia. Okazuje się, że realizm magiczny czy dobra, zaawansowana psychologicznie obyczajówka nie zna granic!
Po tak miło i ciekawie spędzonym czasie nie pozostaje nic innego, jak sięgnąć po powieści! Na przykład „Egipskiego Balzaka” Nadżiba Mahfuza, poruszające „Kobiety bez mężczyzn” Szahrnusz Parsipur czy współczesne reportaże z Iranu Hoomana Majda i… czekać na możliwość organizacji pierwszego orientalnego wieczoru DKK po zluzowaniu ograniczeń!