7 października 2024 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jerzego Szaniawskiego w Zduńskiej Woli odbyły się innowacyjne warsztaty zorganizowane przez Fundację Good Culture we współpracy z firmą Good Books. Wydarzenie odbyło się w ramach zadania „Odczarujmy świat lektur”, na realizację którego biblioteka w Zduńskiej Woli otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Warsztaty, w których udział wzięli uczniowie z klasy VI „A” ze Szkoły Podstawowej Nr 9 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Zduńskiej Woli, miały na celu przybliżenie młodzieży literatury w zupełnie nowy i angażujący sposób.
Edukacja literacka i technologia – lektury nie muszą być nudne!
Projekt biblioteki, w ramach którego odbywały się warsztaty, powstał z myślą o zmianie postrzegania szkolnych lektur. Celem było pokazanie, że literatura – zwłaszcza ta z kanonu lektur – może być fascynująca, inspirująca i pełna przygód. Uczniowie mieli okazję doświadczyć tego na własnej skórze już od pierwszych minut warsztatów. Dzięki wykorzystaniu technologii VR, dosiedli smoka i podziwiali z jego grzbietu fantastyczną krainę. Przeniesienie się do wirtualnego świata wprowadziło ich w atmosferę niezwykłości, idealnie komponującą się z twórczością J. R. R. Tolkiena.
Tolkien, Śródziemie i nowe technologie
Głównym motywem warsztatów była postać J. R. R. Tolkiena, autora „Władcy Pierścieni” i innych kultowych dzieł literatury fantasy. Uczniowie poznali ciekawostki z życia pisarza, w tym fakt, że nie tylko posługiwał się biegle kilkudziesięcioma językami, ale także, że stworzył od podstaw język elficki. Wspólnie przypomnieliśmy sobie najważniejsze cechy światów fantasy, które Tolkien zdefiniował w swojej twórczości. Warsztaty nie ograniczały się jednak tylko do wykładu o życiu i twórczości Tolkiena. Na podstawie mapy Śródziemia uczestnicy tworzyli własne fantastyczne krainy, które mogłyby istnieć w tolkienowskim uniwersum.
Sztuczna inteligencja i edukacja literacka: tworzenie własnych światów
Jednym z najciekawszych elementów warsztatów było wprowadzenie uczestników w świat sztucznej inteligencji. Uczniowie poznali aplikację wykorzystującą AI, która na podstawie słownego opisu generuje panoramiczne obrazy. Po wyobrażeniu sobie i opisaniu własnych światów fantasy, algorytmy AI przekształcały wizje uczestników w panoramy 360°, które następnie umieszczaliśmy na platformie YouTube. Dzięki temu uczniowie mieli możliwość obejrzenia swoich dzieł w technologii VR, wykorzystując do tego gogle, w które wkładali smartfony pełniące funkcję ekranów.
Włącz PLAY, kliknij i przytrzymaj lewy przycisk myszki na obrazie i poruszając myszką rozglądaj się po fantastycznej krainie:
Połączenie literatury z nowymi technologiami
Warsztaty z wirtualną rzeczywistością i sztuczną inteligencją to doskonały przykład na to, jak nowoczesne technologie mogą wzbogacić i urozmaicić tradycyjną edukację literacką. Połączenie literatury, VR i AI zaowocowało zaangażowaniem uczestników oraz nowym spojrzeniem na szkolne lektury. Młodzież mogła wczuć się w klimat tolkienowskich krain, doświadczyć jego twórczości w sposób interaktywny, jednocześnie rozwijając swoją wyobraźnię i kreatywność.
Zorganizuj warsztaty z VR i AI w swojej bibliotece!
W naszej ofercie znajdziesz bogaty program warsztatów, które łączą tradycyjną literaturę z nowoczesnymi narzędziami edukacyjnymi. Warsztaty takie jak te w bibliotece Zduńskiej Woli nie tylko angażują młodzież. Pokazują również, że lektury mogą być okazją do kreatywnego odkrywania literatury na nowo. Zachęcamy biblioteki do organizowania warsztatów, które wykorzystują sztuczną inteligencję w edukacji literackiej. Z pewnością zachwycą młodych czytelników i pomogą im w nieszablonowy sposób zanurzyć się w fascynujący świat książek.