Home news Poznaj projekt EKObiblioteka

Poznaj projekt EKObiblioteka

Czym jest pojęcie „EKO”? Zapewne zetknęliście się z nim kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt razy. Może gdy błądziliście w labiryncie sklepowych półek? Albo kiedy siedzieliście w ulubionym fotelu podczas oglądania telewizji? Może jadąc do pracy i widząc ludzi protestujących na ulicach?

EKO, czyli…

Od pewnego czasu pojęcie „EKO” jest bardzo popularne. Musimy mieć świadomość, że niektórzy stosują to pojęcie z rozwagą, ale wielu wykorzystuje je dla zarobku. W mediach i Internecie napotykamy na natłok informacji – zdajemy sobie sprawę, że nie każdy ma czas na ich poprawną selekcję.

Nasze szkolenia, kierowane do bibliotekarzy, pozwolą lepiej zrozumieć pojęcie EKO. Podczas naszych szkoleń nauczymy się, że bycie EKO to nie tylko zakazy i wyrzeczenia, ale rozważna postawa, za którą będą dziękowały nam młodsze pokolenia.
Szkolenia nie będą nudnym wykładem skierowanym w Waszą stronę. Będą to zajęcia praktyczne, które w jasny sposób pomogą nam zrozumieć ideę EKObiblioteki. Nauczymy się w jaki sposób przygotować śniadanie czy obiad do pracy w bibliotece. Opowiemy jak szanować wodę w naszym otoczeniu. Porozmawiamy również o tym jak zminimalizować nasz konsumpcjonizm, nie rezygnując z większości naszych codziennych tradycji. I podyskutujemy o sensie kompostowania.

Uczestnicy zajęć wyjdą z pełnym wachlarzem działań i pomysłów dla naszej planety oraz ze świadomością, że EKObiblioteka to miejsce przyjazne dla ludzi, ale też dla środowiska.

EKObiblioteka – zakres tematów

Celem nowego projektu szkoleniowego Good Books EKObiblioteka jest podniesienie świadomości bibliotek i środowisk kultury w zakresie szeroko pojętej bioróżnorodności, ekologii i zrównoważonego rozwoju. Chcemy zainspirować bibliotekarzy do tworzenia i realizacji oferty biblioteki obejmującej np. tworzenie „ekopółek/zielonych półek” z literaturą odnoszącą się do ww. tematów czy prowadzenie modelowych zajęć warsztatowych dla czytelników i użytkowników biblioteki.

Korzystając z sugestii i pomysłów, które wpisywaliście do ankiety (za co jeszcze raz dziękujemy!) stworzyliśmy listę ponad 50 szkoleń podzielonych na 7 obszarów tematycznych:

Podczas szkoleń nauczymy Was jak stworzyć ekologiczną półkę w bibliotece, na której znajdzie się literatura i gry o tej tematyce. Porozmawiamy również o tym, jak organizować ekowydarzenia i jak pozyskać na to finansowanie. Nie zabraknie także zajęć warsztatowych, podczas których dowiecie się jak zapobiegać zmianom klimatycznym, powstawaniu smogu i jak bezpiecznie utylizować odpady. Ale nie zabraknie też przyjemniejszych tematów! Na przykład o hodowaniu roślin w bibliotece i o tym, jaką rolę mogą pełnić w niej domowe zwierzęta :). 

Zobacz pełną listę tematów.

Nie znajdujesz na stronie interesującego Cię tematu? Napisz do nas! Nasi trenerzy chętnie go dla Ciebie przygotują.

Poznaj trenerów projektu EKObiblioteka

Małgorzata Więckowicz-Żyla EKObiblioteka
Małgorzata Więckowicz-Żyła

Prowadzi własną działalność edukatorską: Pracownia Ciekawości, Nauki i Zabawy ACOTO. Koncentruje się na dostarczaniu naukowej, aktualnej wiedzy biologicznej, wiedzy psychologicznej oraz artystycznej w atrakcyjnej formie, tj. warsztaty i szkolenia, wykorzystujące najnowsze metody efektywnego uczenia się. Ma różnorodne doświadczenie edukatorskie, szkoleniowe i naukowe z zakresu ochrony środowiska. Dodatkowo pisze scenariusze do filmów animowanych dla dzieci.

Mateusz KęsyMateusz Kęsy

Doktorant w Pracowni Pszczelnictwa, Katedrze Zoologii, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wykładowca w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu oraz Collegium da Vinci w Poznaniu. Nauczyciel przedmiotów przyrodniczych w Szkole Podstawowej „Skrzydła” w Poznaniu oraz w Ceradzu Kościelnym. Uczestnik IV Wyprawy Naukowej na Sumatrę (2017) w ramach konkursu „Lasy Świata” Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Czynny popularyzator nauki z wieloletnim doświadczeniem.

Elżbieta Pogoda
Elżbieta Pogoda EKObiblioteka

Ukończyła studia biologiczne w roku 2008 na Uniwersytecie Jagiellońskim. Podczas studiów doktoranckich w ramach międzynarodowego projektu „Anglojęzyczne interdyscyplinarne studia doktoranckie pn. ‘Ecology’ o specjalności Ekologia” prowadziła badania w zakresie genetyki molekularnej drożdży, jako modelu komórek eukariotycznych. Aktualnie pracuje nad przewodem doktorskim na Uniwersytecie Jagiellońskim, prowadzi autorski projekt edukacyjny w zakresie nauk biologicznych LabIQ Dziecięce Laboratorium Nauki i Zabawy, prowadzi własna firmę edukacyjną oraz udziela się w Stowarzyszeniu Rzecznicy Nauki.

Natalia KuśmierekNatalia Kuśmierek

Natalia Kuśmierek – z wykształcenia biolog i pedagog. Aktualnie doktorantka i asystentka w Zakładzie Parazytologii, Uniwersytetu Wrocławskiego. W wolnych chwilach miłośniczka rękodzieła. Od jakiegoś czasu stara się podążać ścieżką „less waste”. Chciałaby, aby każdy człowiek miał świadomość jak wielkim dobrem jest nasza planeta Ziemia i wszystkie organizmy na niej żyjące.

Anna Wierzbicka
Anna Wierzbicka

Podstawowa dziedzina – nauki leśne, dyscyplina naukowa – leśnictwo. Specjalność: zoologia. Główne kierunki jej działalności naukowej to ekologia roztoczy (mechowce, kleszcze), postrzeganie łowiectwa przez społeczeństwo i edukacją leśną w świetle zrównoważonego rozwoju. Prowadzi zajęcia na studiach podyplomowych na UPP i UWM z edukacji leśnej, kontaktów z mediami oraz postrzegania łowiectwa przez społeczeństwo. Prowadzi szkolenia dla Centrum Nauki Kopernik, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (z popularyzacji nauki), jednostek Lasów Państwowych (z edukacji dla zrównoważonego rozwoju).

Piotr KarwałaP. Karwała Ekobiblioteka

Mimo że ma 25 lat, to czuje ogromną różnicę między swoim i młodszym pokoleniem. Z tego powodu interesuje się sposobem komunikacji młodego pokolenia, a także ich aktywizmem i zaangażowaniem społecznym. Brał udział w budowaniu wrocławskiego Extinction Rebellion, czyli ruchu działającego na rzecz walki ze zmianami klimatu. Tam nie tylko tworzył filmy i zdjęcia promujące ruch, ale również edukował się w zakresie ekologii i zrównoważonego rozwoju. Zawodowo jest twórcą internetowym i producentem filmowym. Ma na koncie produkcję 3 filmów krótkometrażowych, zajmuje się także produkcją reklamową w defY.productions. Działa w zespole Dandycore, czyli jednej z najbardziej znanych męskich platform lifestyleowych, gdzie wydał książkę i 3 e-booki. Studiował na Studiach Międzyobszarowych.

Klaudia Chabrzyk EkobibliotekaKlaudia Chabrzyk

Od kilku lat coraz bardziej świadomie interesuje się życiem w stylu eko. Kiedyś nie wyobrażała sobie posiłku bez mięsa, a od 2018 roku jest szczęśliwą wegetarianką, która dąży do weganizmu. Nałogowo zgłębia wiedzę z zakresu zdrowotnych, moralnych, ekologicznych i społecznych uwarunkowań diety bezmięsnej. Jest autorką pracy dyplomowej na temat podejścia mięsożerców do rodziców wegan. Prywatnie angażuje się w szeroko pojętą kulturę. Członek zarządu Stowarzyszenia „Słowa i Dźwięki”. Organizator i koordynator medialny Czatów Zamkowych – Festiwalu Piosenki Literackiej im. Jacka Kaczmarskiego.

Zobacz także