Home szkoleniaedukacja regionalna Jak zbierać i upowszechniać historię regionalną z uwzględnieniem seniorów

Jak zbierać i upowszechniać historię regionalną z uwzględnieniem seniorów

Jak zbierać i upowszechniać historię regionalną z uwzględnieniem seniorów – pod takim tytułem zrealizowane zostało szkolenie zorganizowane przez Good Books dla Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Iłży, 11 października 2022 r. Prowadząc to szkolenie, odwołałem się do metodyki pozyskiwania relacji historii mówionej. Oczywiście w pierwszej kolejności z zaproszeniem do podejmowanych działań seniorów.

Historia pełna emocji

Na początku uczestnicy poznali definicję historii mówionej oraz wynikające z niej określone założenia metodologiczne i szerokie możliwości poznawcze. Okazało się, że wachlarz możliwych korzyści płynących z zajmowania się historią mówioną, przewyższa spodziewane rezultaty. Wystarczy wyjść poza sztywne poszukiwanie prostych odpowiedzi. I choć one się pojawiają w nagrywanych opowieściach, prócz nich mamy niepowtarzalną szansę by spojrzeć na minione wydarzenia oczami ich rzeczywistych uczestników. A przez to uzyskujemy dane dotyczące ich osobistych przeżyć, zapamiętanych szczegółów czy emocji.

Świadkowie historii

Potencjał historii mówionej ukazałem również w odniesieniu do lokalnego dziedzictwa kulturowego. Wskazałem również, jak ważnym źródłem wiedzy o regionie czy danej miejscowości są nagrane relacje świadków.
W drugiej części szkolenia uczestnicy poznali narzędzia przydatne w pracy oralisty. Wspólnie dokonaliśmy przeglądu potrzebnego sprzętu. Od dyktafonu, kamerę, aparat po drobniejsze „przydasię”. Podpowiedziałem też z jakiego oprogramowania warto korzystać przy obróbce nagranego materiału – zarówno audio jak i video.

Jak nagrywać?

W dalszej kolejności starałem się odpowiedzieć na pytanie „jak nagrywać?”. Podstawą był dla mnie kwestionariusz z pytaniami, sposobami poszukiwania świadków historii, nawiązywania z nimi kontaktu i umawiania się na spotkanie.

Nie zabrakło przy tym praktycznych wskazówek dotyczących przygotowania się do nagrania, potencjalnych trudności i sposobów radzenia sobie z nimi.

Omówiliśmy również możliwości wykorzystania nagranych relacji świadków historii. Od transkrypcji, archiwizacji przez wykorzystanie na wystawach muzealnych aż po publikacje książkowe, podcasty itp.

Dla Bibliotekarzy były to dwa owoce szkolenia , które pokazały jak mamy pracować z seniorami zbierając historie lokalną oraz jak zainteresować młodych i przekonać ,że historia lokalna nie jest wcale nudna.

Dyrektor M-GBP w Iłży Katarzyna Pomorska

Zdjęcia pochodzą z profilu Facebook Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Iłży.

Chcesz przeprowadzić szkolenie „Jak zbierać i upowszechniać historię regionalną z uwzględnieniem seniorów” w swojej instytucji? 

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ania Krzykowska: +48 730 215 888, Ola: +48 537 449 555, Ania Jakubowska: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

     

    Zobacz także