Stworzenie dobrego konkursu w Internecie nie jest sprawą banalną, nie jest też rzeczą prostą. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że jest to jedno z najtrudniejszych działań marketingowych, które podejmują instytucje kultury w swojej działalności. Jak zorganizować konkurs online? Na to pytanie odpowiedzieliśmy sobie podczas otwartego szkolenia online, dokładnie miesiąc temu.
„Każdy organizuje konkursy, więc i ja muszę”. To bardzo częsty błąd, który jednoznacznie pokazuje, że nie mamy pomysłu (a może także potrzeby?) na konkurs. A jeśli nie mamy pomysłu i nie widzimy potrzeby, nie jesteśmy w stanie przygotować go na odpowiednim poziomie. Konkursu, który trafi do konkretnej grupy docelowej i spełni wyznaczony przez nas cel. Zatem czy warto organizować taki konkurs?
Konkurs online – od czego zacząć?
Podczas internetowego szkolenia „Jak zorganizować konkurs online?” w pierwszej kolejności omówiliśmy definicje konkursu w świetle polskich przepisów. To ważny aspekt, ponieważ musimy zdawać sobie sprawę ze wszystkich regulacji prawnych, tak aby nasz konkurs stał się legalny. Oprócz samego zdefiniowania konkursu omówiliśmy wszystkie elementy, które powinien zawierać regulamin konkursu, tak aby obie strony były prawnie chronione. Wspólnie rozróżniliśmy, czym jest przyrzeczenie publiczne, a czym loteria. Omówiliśmy aspekty prawne obu sposobów wybierania zwycięzcy konkursu. Na koniec tej części szkolenia dowiedzieliśmy się, czy musimy zbierać dane osobowe podczas organizowania konkursu. Także rozmawialiśmy o tym, jak dodać do naszego regulaminu zapiski, które zgodne są z polityką rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Posiadając już tę wiedzę – odpowiedzieliśmy sobie na pytanie „dlaczego użytkownicy Internetu nie czytają regulaminów”.
Jak przygotować się do konkursu online?
Po mało atrakcyjnych, aczkolwiek niezwykle ważnych aspektach prawnych, mogliśmy się skupić na tym, co w konkursach online jest najważniejsze. Krok po kroku przedstawialiśmy przygotowania do stworzenia konkursu. Szczegółowo omówiliśmy, dlaczego tak istotne jest precyzyjne ustalenie celu. Opowiedzieliśmy o różnych typach konkursów, a także o tym, jak prawidłowo określić grupę docelową, czas trwania konkursu, budżet, promocję, metodę wyboru zwycięzcy i końcowe mierzenie efektów. Omówiliśmy zalety odpowiednio przygotowanej grafiki konkursowej, którą powinna przygotować każda instytucja kultury, poważnie myśląca o osiągnięciu wyznaczonego celu.
Jakie są zalety konkursów online dla bibliotek?
Organizacja konkursów internetowych w bibliotece ma sporo zalet. Głównym plusem jest promowanie czytelnictwa. Ale także misyjność, budowanie więzi z czytelnikami, budowanie więzi społecznych. Konkurs online może nam pomóc rozpromować wydarzenia biblioteczne. A także nie tylko pozyskać nowych czytelników, ale również zaangażować użytkowników do pewnych działań.
Jednakże oprócz posiadanej wiedzy dotyczącej konkursów, zarówno pod względem prawnym, jak i merytorycznym i technicznym, musimy wiedzieć, gdzie możemy umieszczać nasz konkurs tak, aby dotarł on do jak największej ilości osób, w wybranej przez nas grupie docelowej. Dlatego też omówiliśmy, w którym miejscu na stronie internetowej biblioteki powinniśmy umieścić informację o konkursie.
Konkurs na Facebooku i Instagramie
Facebook to nie tylko nasza „ściana” – to także kilka innych, równie ciekawych miejsc, w którym powinniśmy nasz konkurs opublikować. I to właśnie o tych miejscach mieliśmy okazję porozmawiać i wskazać ich zalety. Na sam koniec, tej części szkolenia, omówiliśmy zalety publikowania naszego konkursu na forach czytelniczych, oraz w naszym bibliotecznym newsletterze.
Zwieńczeniem szkolenia było przedstawienie szeregu doskonale przygotowanych konkursów. Niestety w tej chwili jest bardzo mało przykładów dobrych, zorganizowanych przez biblioteki, czy instytucje kultury. Jednakże jestem przekonany, iż wkrótce to się zmieni.
Chciałbym wszystkim uczestnikom serdecznie podziękować za tak liczne przybycie i jednocześnie zachęcam Państwa do skorzystania z pozostałych szkoleń Good Books.