Home news Jak zorganizować konkurs online w bibliotece?

Jak zorganizować konkurs online w bibliotece?

Jakiś czas temu mieliśmy okazję poprowadzić szkolenie dla bibliotekarzy z Murowanej Gośliny w formie online. Tym razem rozmawialiśmy o tym, jak zorganizować konkurs online w bibliotece.

Każde działanie, które ma na celu promocję czytelnictwa w Polsce, ma swoją wartość dodatnią. W wielu bibliotekarkach i bibliotekarzach drzemie istny „marketingowy potwór”, choć sami nawet nie są tego świadomi. Skąd zatem mam taką wiedzę? Otwarcie przyznam, że podczas cyklu moich szkoleń, często dostaję pytania, po których od razu widać pasję i chęć działania na rzecz biblioteki. Niektóre szkolenia kończą się ćwiczeniami, a odpowiedzi na takowe, często napawają mnie dumą.

Bibliotekarz marketingowcem

Choć pracownik biblioteki nie jest pracownikiem agencji marketingowej, niejednokrotnie zdarza się, że motywacją i chęcią osiągnięcia celu można zdziałać naprawdę dużo. A gdy po ukończonym szkoleniu, dostało się odpowiednio przygotowaną dawkę wiedzy i praktyki, bibliotekarze odnajdują w sobie wspomnianego już „marketingowego potwora”.
Organizowanie konkursów online przez biblioteki to kolejny czynnik marketingowy, który wpływa na promocję czytelnictwa, jak również samej, konkretnej biblioteki. Dlatego niesłychanie ważne jest to, aby takowy konkurs przygotować w sposób odpowiedni, staranny i przede wszystkim poprawny.

Jak jest cel konkursu online?

Dobrze przygotowany konkurs nie powstaje w 5 minut. Dobrze przygotowany konkurs, który ma osiągnąć zaplanowany cel to proces, który składa się z kilku etapów.
Pierwszym etapem jest wybór odpowiedniego celu. Jaki może być przykładowy cel konkursu biblioteki?

  • zapisy na newsletter biblioteki;
  • zwiększenie ilości polubień naszej strony w mediach społecznościowych;
  • zaangażowanie czytelników na naszych mediach społecznościowych;
  • zwiększenie zainteresowania wydarzeniem w bibliotece;
  • zwiększenie ilości aktywnych użytkowników naszej biblioteki;
  • promocja czytelnictwa w Polsce;
  • zbieranie opinii na temat naszej biblioteki.

Konkurs online – co jest ważne?

Kolejne kroki, które podejmujemy to przede wszystkim wybór odpowiedniej grupy docelowej, czasu trwania i typu naszego konkursu. Następnie musimy ustalić budżet, strategię promocję konkursu. A także dobrać nagrody oraz możliwości mierzenia efektów kampanii promocyjnej.

Warto również zdawać sobie sprawę, jak ważne jest przygotowanie regulaminu konkursowego. Musi on być zgodny z polityką RODO, która obowiązuje w Polsce. I właśnie wszystkie te elementy omawiamy na szkoleniu. Więc po jego ukończeniu każda bibliotekarka i bibliotekarz ma odpowiednią wiedzę do tego, aby samodzielnie przygotować regulamin konkursu. Po ukończeniu szkolenia każdy uczestnik także może samodzielnie przygotować zgody marketingowe, które są potrzebne choćby to późniejszej wysyłki newsletterów bibliotecznych.szkolenie online - konkurs

Ukryta moc bibliotekarzy

Podczas szkolenia z tworzenia konkursów online dla bibliotek, dostaniecie Państwo sporą dawkę wiedzy i przykładów, tak aby rozbudzić Państwa kreatywność i pomóc w tworzeniu lepszych kampanii marketingowych bibliotek. Bo należy pamiętać, że sama organizacja konkursu, przez bibliotekę wpisuje się właśnie w definicję kampanii marketingowych.
W bibliotekarkach i bibliotekarzach drzemie ukryta moc super-marketingowca-bibliotekarza. Mam nadzieję, że podczas moich szkoleń, wspólnie rozbudzimy tego „marketingowego potwora”.
Serdecznie dziękuję Bibliotece w Murowanej Goślinie za aktywny udział w tym szkoleniu! Mam nadzieję, że wkrótce spotkamy się na kolejnym.

Zobacz także