„Nowe technologie w animacji czytelnictwa. Aplikacje, narzędzia, multimedia, gamifikacja”. Taki warsztat online poprowadziliśmy ostatnio dla bibliotekarzy w Białej Podlaskiej.
Okres zamknięcia bibliotek w związku z pandemią COVID-19 to nie tylko wstrzymanie normalnego trybu funkcjonowania bibliotek publicznych w Polsce. Rozporządzeniem rządu zamknięto wszystkie instytucje publiczne. Bibliotekarki i bibliotekarze pracowali zdalnie, starając się zapełnić lukę i brak swojej obecności w życiu czytelników zwłaszcza tych najmłodszych. Również dla prowadzących szkolenia ta niecodzienna sytuacja stanowiła wyzwanie. Wszyscy praktycznie przenieśli się do sieci i w wirtualny świat spotkań online.
Szkolenie dla bibliotekarzy w Białej Podlaskiej online
30 czerwca i 1 lipca miałem przyjemność prowadzić szkolenie online dla bibliotekarek i bibliotekarzy z województwa lubelskiego. W ramach projektu, dofinansowanego przez MKiDN, koło trzydziestu osób, siedząc u siebie w pracy przed monitorami, wsłuchiwała się w to co mam do powiedzenia. „Nowe technologie w animacji czytelnictwa. Aplikacje, narzędzia, multimedia, gamifikacja.”
Ja sam miałem przyjemność przedstawić kilka bardzo ciekawych i interesujących narzędzi. Można je wykorzystać na wykorzystać podczas pracy nad uatrakcyjnieniem oferty bibliotek. Ale też nad ciekawym sposobem promowania wydarzeń kulturalnych, spotkań autorskich, nowości bibliotecznych.
Jak animować czytelnictwo przy pracy zdalnej?
W dobie pandemii i pracy zdalnej okazało się niezwykle ważnym, żeby znać i rozpoznawać aplikacje, które pozwolą na pracę zdalną. Dobrodziejstwem Internetu w dwudziestym pierwszym wieku jest możliwość korzystania z wielu darmowych aplikacji webowych, stron internetowych, które nie wymagają instalacji na komputerze.
Potrzebują tylko stałego dostępu do sieci i często najnowszej wersji przeglądarki, by móc działać.
Chciałem przekazać uczestnikom spotkania swoją wiedzę i znajomość narzędzi takich jak Canva, Pixlr, Adobe Spark i wielu, wielu innych. Większość z nich wykorzystuję lub wykorzystywałem podczas swej pracy bibliotekarza. Bibliotekarki i bibliotekarze poznali narzędzia związane z obróbką grafiki, tworzeniem plakatów i ulotek, obrabianiem zdjęć. Poznali także narzędzia związane z obróbką dźwięku.
Darmowe nowe technologie w animacji czytelnictwa
Bardzo potrzebna okazała się znajomość darmowych programów do edytowania filmów i plików video. Wszak wiele bibliotek publikuje relacje z przeróżnych wydarzeń zarówno na swojej stronie jak i w mediach społecznościowych. Pokazałem też kilka platform do tworzenia quizów, krzyżówek online, a także moje osobiste odkrycie – platformę Genial.ly, która stała się szalenie popularna podczas pandemii.
Szkolenie odbywało się w dwóch rzutach po dwie i pół godziny. Dostosowaliśmy się do wymogów pracy przed komputerem. Samo prowadzenie szkolenia przez platformę webinarową stanowiło nie lada wyzwanie. Ale uczestnicy wydawali się usatysfakcjonowani pozyskaną wiedzą.