Home news Nowe technologie w animacji czytelnictwa – szkolenia

Nowe technologie w animacji czytelnictwa – szkolenia

„Nowe technologie w animacji czytelnictwa. Aplikacje, narzędzia, multimedia, gamifikacja”. Taki warsztat online poprowadziliśmy ostatnio dla bibliotekarzy w Białej Podlaskiej. 

Okres zamknięcia bibliotek w związku z pandemią COVID-19 to nie tylko wstrzymanie normalnego trybu funkcjonowania bibliotek publicznych w Polsce. Rozporządzeniem rządu zamknięto wszystkie instytucje publiczne. Bibliotekarki i bibliotekarze pracowali zdalnie, starając się zapełnić lukę i brak swojej obecności w życiu czytelników zwłaszcza tych najmłodszych. Również dla prowadzących szkolenia ta niecodzienna sytuacja stanowiła wyzwanie. Wszyscy praktycznie przenieśli się do sieci i w wirtualny świat spotkań online.nowe technologie w animacji czytelnictwa - szkolenie dla bibliotekarzy online

Szkolenie dla bibliotekarzy w Białej Podlaskiej online

30 czerwca i 1 lipca miałem przyjemność prowadzić szkolenie online dla bibliotekarek i bibliotekarzy z województwa lubelskiego. W ramach projektu, dofinansowanego przez MKiDN, koło trzydziestu osób, siedząc u siebie w pracy przed monitorami, wsłuchiwała się w to co mam do powiedzenia. „Nowe technologie w animacji czytelnictwa. Aplikacje, narzędzia, multimedia, gamifikacja.”

Ja sam miałem przyjemność przedstawić kilka bardzo ciekawych i interesujących narzędzi.  Można je wykorzystać na wykorzystać podczas pracy nad uatrakcyjnieniem oferty bibliotek. Ale też nad ciekawym sposobem promowania wydarzeń kulturalnych, spotkań autorskich, nowości bibliotecznych.

nowe technologie w animacji czytelnictwa - szkolenie dla bibliotekarzy onlinenowe technologie w animacji czytelnictwa - szkolenie dla bibliotekarzy online

Jak animować czytelnictwo przy pracy zdalnej?

W dobie pandemii i pracy zdalnej okazało się niezwykle ważnym, żeby znać i rozpoznawać aplikacje, które pozwolą na pracę zdalną. Dobrodziejstwem Internetu w dwudziestym pierwszym wieku jest możliwość korzystania z wielu darmowych aplikacji webowych, stron internetowych, które nie wymagają instalacji na komputerze.

nowe technologie w animacji czytelnictwa - szkolenie dla bibliotekarzy online

Potrzebują tylko stałego dostępu do sieci i często najnowszej wersji przeglądarki, by móc działać.

Chciałem przekazać uczestnikom spotkania swoją wiedzę i znajomość narzędzi takich jak Canva, Pixlr, Adobe Spark i wielu, wielu innych. Większość z nich wykorzystuję lub wykorzystywałem podczas swej pracy bibliotekarza. Bibliotekarki i bibliotekarze poznali narzędzia związane z obróbką grafiki, tworzeniem plakatów i ulotek, obrabianiem zdjęć. Poznali także narzędzia związane z obróbką dźwięku.

Darmowe nowe technologie w animacji czytelnictwa

Bardzo potrzebna okazała się znajomość darmowych programów do edytowania filmów i plików video. Wszak wiele bibliotek publikuje relacje z przeróżnych wydarzeń zarówno na swojej stronie jak i w mediach społecznościowych. Pokazałem też kilka platform do tworzenia quizów, krzyżówek online, a także moje osobiste odkrycie – platformę Genial.ly, która stała się szalenie popularna podczas pandemii.

Szkolenie odbywało się w dwóch rzutach po dwie i pół godziny. Dostosowaliśmy się do wymogów pracy przed komputerem. Samo prowadzenie szkolenia przez platformę webinarową stanowiło nie lada wyzwanie. Ale uczestnicy wydawali się usatysfakcjonowani pozyskaną wiedzą.

nowe technologie w animacji czytelnictwa - szkolenie dla bibliotekarzy onlinenowe technologie w animacji czytelnictwa - szkolenie dla bibliotekarzy online
Jeżeli chcesz zorganizować podobne lub inne szkolenie dla bibliotekarzy w swojej bibliotece – napisz do nas: na szkolenia@goodbooks.pl, a chętnie Ci opowiemy o szczegółach.

Zobacz także