Home news Pokolenia Zetek i Igreków w bibliotece: jak tworzyć ofertę?

Pokolenia Zetek i Igreków w bibliotece: jak tworzyć ofertę?

“Bibliotekarz na miarę wyzwań” to cykl szkoleń dla bibliotekarek i bibliotekarzy, którego częścią mieliśmy przyjemność się stać. Pokolenia Zetek i Igreków było tematem, który tym razem omawialiśmy.

Grudzień to specyficzny okres w branży szkoleniowej. Biblioteki piszą wnioski na nowy rok i jednocześnie przygotowują się do świąt. My natomiast w grudniu 2019 roku zbieraliśmy siły przed noworocznymi wyjazdami do najbardziej oddalonych zakątków kraju. Tym razem pojechaliśmy jednak bardzo blisko, do Środy Śląskiej, aby porozmawiać o młodych pokoleniach podczas szkolenia „Millenialsi oraz pokolenie 》Z《 w bibliotece. Techniki pracy, organizacja przestrzeni, budowanie oferty dla nowych pokoleń”.

Czym się różnią pokolenia Zetek i Igreków?

Bywa, że nowe pokolenia wydają nam się tak kompletnie odmienne od tego, co pamiętamy i dobrze znamy. Że kontakt z nimi przypomina badanie antropologiczne albo rozmowę z przedstawicielem pozaziemskiej cywilizacji. Na szczęście bibliotekarki, które brały udział w szkoleniu w Środzie Śląskiej, od początku wykazywały się dużą otwartością i ochotą do nauki. A trzeba przyznać, że zaczęłyśmy od dawki nie najłatwiejszej teorii z zakresu psychologii rozwojowej i socjologii. Miała ona na celu przypomnienie lub uświadomienie, z czym zmagają się współczesne nastolatki. Pozwoliła zobaczyć, jakie ważne zadania przed nimi stoją oraz czym różni się dojrzewanie w XXI wieku. Podpowiedziała, jak można scharakteryzować pokolenie „Z”.

Pokolenia zetek i igreków - szkolenie Good Books w Środzie ŚląskiejSzkolenie Pokolenia zetek i igrekówSzkolenie Pokolenia zetek i igreków w Środzie Śląskiej

Na szczęście młode pokolenia to także miłośnicy gier i grywalizacji. Więc my również mogłyśmy odpocząć przy grach mobilnych i zabawie przygotowującej do ćwiczenia pozbawionej uprzedzeń, otwartej i empatycznej komunikacji. Podczas każdego szkolenia pojawia się hasło lub wątek, które najlepiej zostaje w pamięci i staje się swoistym podsumowaniem spotkania. Tym razem była to “symboliczna starucha”.  Może to brzmieć enigmatycznie, był to jednak wyraźny dowód na to, że uczestniczkom szkolenia nieobce są podejścia antropologiczne. Takie podejścia mogą ułatwić nam zrozumienie sytuacji, w której znajdują się obecnie bibliotekarze i bibliotekarki pracujący z młodymi. ;)

Jak komunikować się z pokoleniem „Z”?

Kluczową część szkolenia stanowiły informacje dotyczące tego, jak komunikować się z młodymi. To z kolei pomogło zastanowić się, jak powinny być urządzone biblioteki, aby przedstawiciele młodych pokoleń chętniej je odwiedzali. Rozmawiałyśmy o tym, czego młodzi szukają i jaką ofertę mogą uznać za atrakcyjną. Nie zabrakło oczywiście przykładów dobrych praktyk z polskich i zagranicznych bibliotek i pomysłów na działania. A wszystko to w zdecydowanie świątecznej, ciepłej atmosferze. Dziękujemy za zaproszenie na wigilijne spotkanie i do zobaczenia!

Polecamy zorganizowanie kursu szkoleniowego o tym, jak zrozumieć nastolatka: kursy dla bibliotekarzy.

Szkolenie Pokolenia zetek i igreków w Środzie ŚląskiejSzkolenie w Środzie Śląskiej Pokolenia Z i YPokolenia Z i Y w Środzie Śląskiej

Zobacz także