Home news Promocja biblioteki: jak wykorzystać bezpłatne narzędzia?

Promocja biblioteki: jak wykorzystać bezpłatne narzędzia?

Od samego rana grupa około dwudziestu bibliotekarek i bibliotekarzy z województwa mazowieckiego stawiła się w Książnicy Płockiej, by móc uczestniczyć w warsztatach pt. „Jak wykorzystać bezpłatne narzędzia online do promocji biblioteki”. Promocja biblioteki to temat, który jest bardzo na czasie. Miałem przyjemność przedstawić kilka ciekawych i interesujących narzędzi, przydatnych na co dzień. Można je wykorzystać podczas pracy nad uatrakcyjnianiem oferty bibliotek. Również do promowania wydarzeń kulturalnych, spotkań autorskich i nowości bibliotecznych.

Promocja biblioteki za pomocą darmowych programów

Dobrodziejstwem Internetu w dwudziestym pierwszym wieku jest możliwość korzystania z wielu darmowych aplikacji webowych  i stron internetowych. Zazwyczaj nie wymagają one instalacji na komputerze. Potrzebują tylko stałego dostępu do sieci i często najnowszej wersji przeglądarki, żeby móc działać.

Chciałem przekazać uczestnikom warsztatów swoją wiedzę i znajomość narzędzi takich jak Canva, Pixlr, Adobe Spark i wielu, wielu innych. Większość z nich wykorzystuję lub wykorzystywałem w podczas swojej pracy bibliotekarza. Uczestnicy szkolenia poznali narzędzia związane z obróbką grafiki, tworzeniem plakatów i ulotek, obrabianiem zdjęć. Mogli też poznać narzędzia związane z obróbką dźwięku. Bardzo potrzebna okazała się znajomość darmowych programów do edytowania filmów i plików video. Wszak wiele bibliotek publikuje relacje z przeróżnych wydarzeń zarówno na swojej stronie, jak i w mediach społecznościowych.

Promocja biblioteki w PłockuSzkolenie Promocja biblioteki w Książnicy PłockiejPrezentacja ze szkolenia Promocja bibliotekiPlakat festiwalu Moniuszkowskiego

Wystarczy dostępu do internetu

Nowe technologie pozwalają na znaczne ułatwienie pracy. W innych okolicznościach mogłaby ona trwać i zajmować bardzo dużo czasu. Dzięki intuicyjnym narzędziom internetowym, które nie potrzebują dodatkowych instalacji, pracownicy bibliotek zyskują możliwości, które kiedyś były dostępne tylko dla profesjonalistów. Wystarczy, że będzie dostęp do internetu. Aby dobrze wykorzystać różnego rodzaju aplikacje webowe, potrzeba jednak poświęcić im trochę czasu. Uważam, że ten czas poświęcony procentuje później w stopniu znacznym i pozwala z kolei na łatwiejszą i wygodniejszą pracę.

Po kilku godzinach szkolenia uczestnicy wydawali się usatysfakcjonowani pozyskaną wiedzą, a ja mogłem z zadowoleniem i poczuciem dobrze spełnionego obowiązku wrócić do Krakowa.  

 

Zobacz także