Home news Szkolenia i warsztaty dla instytucji na 2018 r.

Szkolenia i warsztaty dla instytucji na 2018 r.

 

Na 10-lecie naszej działalności do współtworzenia oferty szkoleń i warsztatów na 2018 r. zaprosiliśmy doświadczonych fachowców i ekspertów z różnych dziedzin, dzięki którym możemy zaoferować Państwu jeszcze praktyczniejszą wiedzę. Więcej o naszych współpracownikach znajdziecie w zakładce Zespół.
Jak zawsze zachęcamy do zgłaszania pomysłów lub zapotrzebowania na szkolenia, których nie wymieniliśmy poniżej.
Wszelkie zapytania prosimy kierować na szkolenia@goodbooks.pl

Pobierz ofertę w formacie PDF 

 

Oferta tematyczna szkoleń i warsztatów dla bibliotek 2018 r. 

 

jak pracujemy w Good Books?

 

I. GRY W BIBLIOTECE/INSTYTUCJI KULTURY

1. NOWOŚĆ: Od opowieści do gry, czyli jak zaadaptować fabułę książki na potrzeby gry planszowej lub mobilnej, typu PokemonGO.
Prowadzący: Piotr Milewski

2. BESTSELLER: Gamifikowanie wydarzeń kulturalnych i literatury pięknej na smartfonach – praktyczne sposoby przyciągnięcia do bibliotek i instytucji kultury pokolenia Y i Z.
Prowadzący: Marcin Skrabka, Piotr Milewski, Karol Baranowski

3. NOWOŚĆ: Jak stworzyć i przeprowadzić angażującą grę miejską w tradycyjnej formie?
Prowadzący: Karol Baranowski

4. NOWOŚĆ: Gamifikacja – gra jako innowacyjne narzędzie pracy nauczyciela/nauczyciela-bibliotekarza.
Prowadzący: Karolina Rowgało-Daniel


II. ANIMACJA CZYTELNICTWA/OFERTA BIBLIOTEKI//AUDIENCE DEVELOPMENT

1. NOWOŚĆ: Biblioteka dla obywatela. Zobacz jak stworzyć ofertę biblioteki, która przyciągnie dzięki wsparciu w codziennych sprawach, takich jak obsługa telefonu, wypełnianie formularzy i składanie wniosków.
Prowadzący: Kalina Downarowicz

2. BESTSELLER: Organizacja i prowadzenie spotkań autorskich w bibliotekach – technika, dobre praktyki, perspektywa gościa i gospodarza, nowe technologie, aspekty prawne, podatkowe, marketingowe.
Prowadzący: Marcin Skrabka

3. BESTSELLERW poszukiwaniu lektury idealnej czyli jak skutecznie pogłębić wiedzę o nowościach książkowych i literaturze oraz budować system pozyskiwania takiej wiedzy.
Prowadzący: Marcin Skrabka

4. BESTSELLER: Promocja działalności DKK w Internecie (www, facebook) – strategia, narzędzia, metody animacji i rozbudowy klubu.
Prowadzący: Marcin Skrabka

5. NOWOŚĆ: Badanie publiczności – jak przeprowadzać, analizować i wdrażać zmiany.
Co wziąć pod uwagę wybierając firmę badawczą? Jak znaleźć pieniądze na badania? Czy każda firma rozumie świat i codzienną praktykę instytucji kultury? Czy, jak możliwe jest samodzielne badanie naszej publiczności? Jak badać tych, co nie przychodzą? Jak efektywnie wykorzystać statystyki frekwencyjne?
Prowadzący: Joanna Tabaka

6. NOWOŚĆ: Jak przyciągnąć Millenialsów oraz pokolenie „Z” do bibliotek. Praktyczne wykorzystywanie oraz budowa potencjału biblioteki wobec wyzwań nowych pokoleń.
Prowadzący: Kalina Downarowicz, Marcin Skrabka

7. Uatrakcyjnianie spotkań w bibliotece (DKK, spotkania autorskie etc.) m.in. pobudzanie, organizowanie dyskusji, sposoby zachęcania do pisania recenzji.
Prowadzący: Marcin Skrabka

8. Biblioteka jako instytucja chroniąca dziedzictwo lokalne – metody pracy ze społecznościami lokalnymi i narzędzia cyfrowe służące kultywowaniu i zachowywaniu lokalnej historii.
Prowadzący: Marcin Skrabka

9. NOWOŚĆ: Widok na widownię, czyli wstęp do rozwoju publiczności.
Warsztat ten ma na celu dostarczenie praktycznych narzędzi i wiedzy pracownikom instytucji kultury, aby na nowo odkryć i nadać sens swojej pracy; pobudzić empatię i otwartość na widza; zrozumieć, poznać i uspójnić wizję instytucji.
Prowadzący: Joanna Tabaka

10. BESTSELLER: Wolontariusz – kulturalny skarb. Jak przygotować i wdrożyć program wolontariacki w instytucji.
Budowanie relacji z widzem gwarantuje sukces wizji instytucji. Wolontariat to najbardziej efektywny sposób na przemienienie biernego uczestnika w fana naszej oferty. W  trakcie spotkanie dowiemy się: Jak budować i wdrażać wolontariat? Jakie przepisy należy znać i jakie prawa przysługują wolontariuszowi? Jak szukać i motywować oraz angażować ochotników kulturalnych w życie instytucji?
Prowadzący: Joanna Tabaka

11. NOWOŚĆ: Badanie potrzeb czytelników – techniki badawcze, narzędzia online, praktyczne zastosowanie, analiza danych. 
Prowadzący: Marcin Skrabka

12. NOWOŚĆ: Trening kreatywności – jak pobudzić się do twórczego myślenia i działania?
ProwadzącyKarolina Rowgało-Daniel


III. MARKETING/SOCIAL MEDIA

1. NOWOŚĆ: Strategie marketingowe dla biblioteki – tworzenie brandingu, pozycjonowanie na rynku i wykorzystywanie nowych technologii informacyjnych.
Prowadzący: Marcin Skrabka

2. NOWOŚĆ: Praca z danymi  „w chmurze” – warsztaty z obsługi najpotrzebniejszych funkcjonalności chmury Google oraz praktyczne sposoby ich wdrażania w codziennej pracy bibliotekarza.
Prowadzący: Marcin Skrabka, Kalina Downarowicz

3. NOWOŚĆ: Biblioteka na Facebooku – poziom podstawowy – jak zacząć korzystać z największego portalu społecznościowego? Postaw z nami pierwsze kroki i naucz się zarządzać swoim profilem.
Prowadzący: Kalina Downarowicz

4. NOWOŚĆ: Biblioteka na Facebooku – poziom zaawansowany. Jak zwiększyć ruch na Facebooku i wykorzystać potencjał serwisu? Dowiedz się, jak zdobywać nowych obserwatorów, poprawić zasięg swoich postów, analizować zachowania fanów i pisać posty tak, aby dostawać więcej lajków, komentarzy i udostępnień.
Prowadzący: Kalina Downarowicz

5. NOWOŚĆ: Instagram – poziom podstawowy – zakładanie i prowadzenia konta na Instagramie.
Jak wykorzystać Instagram do budowania medialnej tożsamości biblioteki? Jak robić zdjęcia, które przyciągają uwagę? Kiedy je publikować? Jak analizować ich skuteczność? Zdobądź praktyczne umiejętności, dzięki którym zaczniesz zarządzać jednym z większych kanałów do podtrzymywania relacji z Twoimi odbiorcami.
Prowadzący: Kalina Downarowicz

6. NOWOŚĆ: Instagram – poziom zaawansowany – rozwijanie kanału.
Dowiedz się, jak rozwijać swój kanał na Instagramie: Co robić, aby zdobywać nowych fanów? Jak korzystać z hasztagów? Jak zwiększać swoje zasięgi i otrzymywać więcej polubień? Jak łączyć Instagram z innymi mediami społecznościowymi?
Prowadzący: Kalina Downarowicz

7. NOWOŚĆ: YouTube – poziom podstawowy – techniki i praktyka prowadzenia własnego kanału lub videobloga.
Prowadzący: Marcin Skrabka

8. NOWOŚĆ: YouTube – poziom zaawansowany – jak rozwijać kanał i videobloga, kiedy przybywa im obserwatorów? Jak wytworzyć i utrzymać duży ruch na YT?
Prowadzący: Marcin Skrabka

9. Jak publikować ciekawe i skutecznie treści w Internecie – specyfika, zasady tworzenia, prawo autorskie.
Prowadzący: Marcin Skrabka, Kalina Downarowicz

10. Promocja działalności biblioteki na www oraz w mediach społecznościowych, m.in. strategia, narzędzia, zasady.
Prowadzący: Marcin Skrabka, Kalina Downarowicz

11. Praca z grafikami oraz innymi twórcami – jak napisać skuteczny brief, zawrzeć bezpiecznie umowę, wycenić czas i środki na ten cel.
Prowadzący: Marcin Skrabka

12NOWOŚĆYouTube: Jak tworzyć ciekawe treści i przyciągać stałych odbiorców?  Jak „sprzedawać” kulturę i literaturę w wersji atrakcyjnej dla współczesnego widza? Jak rozszerzać projekty z kanału na YouTube na inne media i wydarzenia lokalne?
Prowadzący:  Anna Butrym


IV. NOWE TECHNOLOGIE

1. Strony www dla bibliotek – jak tanio tworzyć nowoczesne serwisy dla małej i dużej biblioteki, obsługa, narzędzia i technologie, zasady wyceny.
Prowadzący: Marcin Skrabka

2. NOWOŚĆ: E-mail marketing – czyli jak korzystając z programów emailingowych (typu Freshmail, MailChimp lub Getresponse) budować publiczność i dowiedzieć się więcej o swoich czytelnikach/klientach.
Prowadzący: Marcin Skrabka, Kalina Downarowicz

3. Jak mądrze i tanio kupować sprzęt oraz oprogramowanie do bibliotek i instytucji kultury – techniki negocjacji, dystrybutorzy, warunki umów.
Prowadzący: Marcin Skrabka

4. Publikuj z Issuu – szkolenie i warsztaty z obsługi aplikacji portalu i aplikacji Issue. Strategie wykorzystania w bibliotece.
Prowadzący: Marcin Skrabka

5. Zostań mistrzem Prezi – szkolenie i warsztaty z obsługi portalu i aplikacji Prezi. Strategie wykorzystania w bibliotece.
Prowadzący: Marcin Skrabka

6. NOWOŚĆ: Druk 3D – poziom podstawowy – jak zorganizować warsztaty z drukowania przestrzennego w bibliotece?
Prowadzący: Karolina Antkowiak

7. NOWOŚĆ: Druk 3D – poziom zaawansowany – od wirtualnego modelu do przestrzennego obiektu. Jak pracować z drukarką 3D w bibliotece?
Prowadzący: Karolina Antkowiak

8. NOWOŚĆ: Wirtualna rzeczywistość w bibliotece – jak przyciągać do biblioteki nieczytających dzięki narzędziom wirtualnej rzeczywistości?
Prowadzący: Karol Baranowski

9. NOWOŚĆ: Czytniki w bibliotece – jak je kupować i wdrażać w bibliotece? Dowiedz się jak uczyć korzystania z czytnika i zacznij wypożyczać nośniki z ebookami.
Prowadzący: Marcin Skrabka


V. LITERATURA DLA DOROSŁYCH

1. NOWOŚĆ: Męska literatura – jakie książki polecać, gdy mężczyzna wkracza do biblioteki?
Przedstawiamy dobór lektur dla mężczyzn, które rozbudzą w nich głód literatury.
Prowadzący: Kalina Downarowicz, Marcin Skrabka

2. Dwa Bratanki – odkrywamy literaturę węgierską Edycja 2018 – omówienie trendów, przegląd nowości oraz książek dostępnych w polskiej dystrybucji.
Prowadzący: Irena Makarewicz, Anna Butrym

3. Współczesna literatura rosyjska i ukraińska – omówienie trendów, przegląd nowości oraz książek dostępnych w polskiej dystrybucji.
Prowadzący: Marcin Skrabka, Kalina Downarowicz

4. Współczesna literatura bałkańska w Polsce – omówienie trendów, przegląd nowości oraz książek dostępnych w polskiej dystrybucji.
Prowadzący: Kalina Downarowicz

5. NOWOŚĆ: Współczesna literatura Bliskiego Wschodu – omówienie trendów, przegląd nowości oraz książek dostępnych w polskiej dystrybucji.
Prowadzący: Marcin Skrabka, Kalina Downarowicz

6. NOWOŚĆ: Współczesna literatura Afryki – omówienie trendów, przegląd nowości oraz książek dostępnych w polskiej dystrybucji.
Prowadzący: Marcin Skrabka, Kalina Downarowicz

7. Nie tylko Szwejk m nie tylko Janosik, czyli literatura czeska i słowacka w Polsce – dobór nowości do księgozbiorów bibliotecznych, omówienie trendów oraz książek dostępnych w polskiej dystrybucji.
Prowadzący: Marcin Skrabka

8. Biblioteka jako instytucja chroniąca dziedzictwo – jak skutecznie i tanio stworzyć małe wydawnictwo działające przy bibliotece.
Prowadzący: Marcin Skrabka


VI. LITERATURA DZIECIĘCA

1. Książki dla dzieci w wieku 0-3, 3-6, 6-9, 9-12, 12-15.
ProwadzącyOliwia Brzeźniak

2. Skandynawska literatura dla dzieci – co warto zakupić do zbiorów bibliotecznych.
ProwadzącyOliwia Brzeźniak

3. Angielska literatura dla dzieci – co warto zakupić do zbiorów bibliotecznych.
ProwadzącyOliwia Brzeźniak

4. Niemiecka literatura dla dzieci – co warto zakupić do zbiorów bibliotecznych.
ProwadzącyOliwia Brzeźniak

5. Jak promować czytanie za 20 zł – szybko, tanio, skutecznie.
ProwadzącyOliwia Brzeźniak

6. Jak czytać książki bez słów – praktyczny warsztat dotyczący pracy z książkami obrazkowymi (picturebook).
ProwadzącyOliwia Brzeźniak

7. Biografie dla dzieci, czyli dlaczego to nie musi być nudne.
ProwadzącyOliwia Brzeźniak

8. Jak oswoić PRL przy wykorzystaniu literatury dziecięcej? 
ProwadzącyOliwia Brzeźniak

9. Fenomen Marina Widmarka – praktyczna praca z dziećmi w oparciu o szwedzki bestseller.
ProwadzącyOliwia Brzeźniak

10. Już nie czekają na księcia – o przebojowych bohaterkach literackich.
ProwadzącyOliwia Brzeźniak

11. Baśnie czy bajki – co to takiego, dlaczego nie to samo i jak wykorzystać poszczególne gatunki w pracy z dziećmi.
ProwadzącyOliwia Brzeźniak

12. Oswoić tabu – czyli książki kontrowersyjne. 
ProwadzącyOliwia Brzeźniak

13. Rodzice w bibliotece – sprzymierzeńcy czy wrogowie, jak z nimi pracować i angażować w czytelnicze życie dziecka.
ProwadzącyOliwia Brzeźniak

14. Książki o języku – nuda czy dobra zabawa.
ProwadzącyOliwia Brzeźniak

15. Zagadki kryminalne, czyli szukamy trupa nudy.
ProwadzącyOliwia Brzeźniak

16. Nauka przez zabawę (o historii, o przyrodzie, o fizyce, o astronomii), czyli uczymy nie tylko z podręczników.
ProwadzącyOliwia Brzeźniak

17. Kropki – fenomen Herve Tulleta i nie tylko.
ProwadzącyOliwia Brzeźniak

18. NOWOŚĆ: Literatura dla chłopców – jakie książki podsuwać chłopcom, aby zaszczepić w nich czytelniczą pasję?
ProwadzącyKalina Downarowicz


VII. SZKOLENIA – PRAWO

1. NOWOŚĆ: RODO w bibliotece, domu kultury i muzeum.
Prowadzący: prawnicy z kancelarii Putz | Skrobich Kancelaria Prawna

2. Prawo autorskie w pracy bibliotekarza.
ProwadzącyMarcin Skrabka

3. Ochrona wizerunku w bibliotece.
Prowadzący: Marcin Skrabka

4. Dzieła osierocone w bibliotece – jak wznawiać tytuły wyczerpane.
ProwadzącyMarcin Skrabka

 

Zobacz także