Home news Szkolenie „Cyberpunk, trendy w kulturze i literaturze”

Szkolenie „Cyberpunk, trendy w kulturze i literaturze”

Miasto cyberpunkSpowite w deszczu i mroku metropolie oświetlane neonami wszechobecnych reklam, zamieszkałe przez hakerów, gangi i rządzone przez bezwzględne, ponadnarodowe korporacje. W centrum nowoczesne biura i apartamentowce, na obrzeżach tłoczne i brudne zaułki, gdzie rządzi prawo silniejszego, a codzienne życie to walka o przetrwanie.  Świat bez przyszłości, gdzie człowieczeństwo nazbyt często ustępuje technologii. Świat cyberpunka. 

Szkolenie Cyberpunk, cyber i punkowe trendy w kulturze i literaturze młodzieżowej

We wtorek 7 czerwca w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej im. A. Kamieńskiej w Świdniku odbyło się  szkolenie Cyberpunk, cyber i punkowe trendy w kulturze i literaturze młodzieżowej. Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z Good Books w ramach realizacji programu „Biblioteka 2077”. Program ten dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Cyberpunk szkolenie w ŚwidnikuCelem projektu Biblioteka 2077 jest animowanie czytelnictwa wśród młodzieży i młodych dorosłych, poprzez zaproponowanie oferty literatury futurystycznej i science-fiction, a także przedstawienie biblioteki jako miejsca spotkań i wymiany myśli” – mówiła otwierając spotkanie Dorota Cioczek, kierowniczka oddziału dla dzieci i młodzieży MPBP. Pierwsze spotkanie z tego cyklu dotyczyło właśnie cyberpunka. To podgatunek science-fiction, który narodził się w połowie lat 80., a obecnie przeżywa swoisty renesans. Wszystko za sprawą wyczekiwanej od 2012 r. przez graczy na całym świecie polskiej gry na komputery i konsole pt. „Cyberpunk 2077”. Co ciekawe, nie opiera się ona na konkretnym dziele literackim. Jej bezpośrednim pierwowzorem jest świat wykreowany na potrzeby stolikowej, narracyjnej gry RPG pt. „Cyberpunk 2020”. Warto wspomnieć, że była ono jedną z pierwszych tego typu gier wydanych w Polsce i do dziś ma wielu fanów. Wróćmy jednak do korzeni…

1984 – pierwszy komputer Apple, Orwell i biblia cyberpunka

Za literackiego ojca gatunku cyberpunk uważa się Williama Gibsona. Jest on autorem wydanej w (nomen omen) 1984 r. powieści „Neuromancer”. Powieść przedstawia historię antybohatera – hakera o imieniu Case – który traci możliwość podłączania się do matrixu, czyli mega-sieci łączącej wszystkich ludzi, urządzenia i korporacje. Historia rozgrywa się w ponurym megapolis przyszłości, gdzie rządzi zbrodnia, a cyberwszczepy ulepszające ludzkie zdolności są na porządku dziennym. Książka eksploruje tematy sztucznej inteligencji, cybernetyki, cyberprzestrzeni, inżynierii genetycznej oraz wypierania rządów państw przez rządy korporacji. Gibson w miejsce statków kosmicznych i robotów znanych już wtedy choćby z filmowych „Gwiezdnych wojen” zaproponował dystopijną wizję niedalekiej przyszłości. Była ona futurystyczna a zarazem niepokojąco realistyczna.

Stylistyka cyberpunka szybko przeniosła się z kart powieści na srebrny ekran. Cyberpunkowe opus magnum, czyli ekranizacja „Czy androidy śnią o elektrycznych owcach” Philipa K. Dicka, znana jako „Łowca androidów”, ukazała się jeszcze przed publikacją „Neuromancera”. Podobno William Gibson po obejrzeniu filmu zaczął przepisywać swoją zaczętą powieść, aby uniknąć posądzenia o plagiat! Słuchacze zgromadzeni w świdnickim Zaułku Poetów, gdzie odbywało się spotkanie, poznali cyberpunkowe dzieła w postaci filmów, ale także seriali, gier, komiksów i nagrywanych w technice binauralnej audiobooków.

Okładki książki CyfrakUczestnicy szkolenia w Świdniku dowiedzieli się także o cyberpunkowych wątkach w twórczości Stanisława Lema i Philipa K. Dicka, poznali klasyków gatunku oraz książki współczesnych polskich pisarzy. Zbiór opowiadań „Cyberpunk Gilrs”, cykle „Sybirpunk” Michała Gołkowskiego, „Cyfrak” Krzysztofa Haladyna i „Łzy Mai” Martyny Raduchowskiej to tylko niektóre z omówionych tytułów.

Na zakończenie odbył się interaktywny quiz cyberpunkowy w oparciu o aplikację Kahoot. Uczestnicy oddawali głosy za pomocą smartfonów odpowiadając na 25 tematycznych pytań. Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez wydawnictwo Fabryka Słów. Były to rzecz jasna książki o tematyce cyberpunkowej.

Możesz szkolić się STACJONARNIE!

Cieszymy się, że mieliśmy okazję odwiedzić bibliotekę w Świdniku. Tym bardziej, że szkolenie Cyberpunk, cyber i punkowe trendy w kulturze i literaturze młodzieżowej było naszym drugim szkoleniem stacjonarnym w tym roku! Jeśli interesuje Cię tematyka literatury science-fiction, a szczególnie podgatunek cyberpunk, przyjedziemy do Ciebie! Szkolenie możemy zorganizować zarówno dla czytelników, jak i dla pracowników Twojej instytucji. Nasi trenerzy chętnie odwiedzają nawet najdalsze zakątki Polski.

Chcesz zorganizować szkolenie „Cyberpunk – trendy w kulturze i literaturze” w swojej bibliotece, stacjonarnie lub online?

Zadzwoń: Asia: +48 530 752 569 , Ola: +48 537 449 555, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij poniższy formularz, a my odezwiemy się do Ciebie!

     

    Zobacz także