Home news Widok na widownię – relacja ze szkolenia

Widok na widownię – relacja ze szkolenia

Jakie najbardziej zaskakujące wyzwanie z czytelnikami mają bibliotekarze? Chociażby to, że stałe klientki zadłużają książkę… A dlaczego? Okazuje się, że po wiernej czytelniczce książkę przejmują kolejne 3-4 osoby. Osoby najbliższe z otoczenia, czyli mama, babcia, ciocia, sąsiadka.

Źle dla biblioteki? No tak, bo można by trochę frekwencję podnieść, a ze strony czytelniczki? Bardzo dobrze, bo nie dość, że jej otoczenie ma wybraną już pozycję (odpada podejmowanie decyzji), mają książkę do ręki (nie trzeba gdzieś chodzić i tracić czasu), to zapewne budują i wzmacniają sobie relację opartą na wspólnocie doświadczeń. Czytelniczka w ten sposób staje się liderką opinii, ekspertką i cenną osobą w swoim gronie.

Widok na widownię

widok na widownię - Piotrków TrybunalskiTakie przemyślenia pojawiły na warsztacie „Widok na Widownię, czyli wstęp do rozwoju publiczności”, który przeprowadziliśmy dla bibliotek z okolic Piotrkowa Trybunalskiego. W trakcie 7 godzin rozmawialiśmy o codzienności pracy z czytelnikiem i o tym, jak taką relację wzmacniać. Pracowaliśmy nad wizją i misją. Okazało się to wcale niełatwe! Przy przejściu przez standardową „promocję czytelnictwa”, okazywało się, że bibliotekarzom bardzo zależy, jakkolwiek by to banalnie nie zabrzmiało, na upiększaniu życia czytelników. Zastanawialiśmy się co robimy dla tego, który już przychodzi i jak przyciągnąć nowego klienta. Najbardziej spodobała się właśnie wymiana doświadczeń między poszczególnymi bibliotekami, na którą, albo nie ma przestrzeni, albo jest ograniczona do rozmów w kuluarach.

Niezwykła biblioteka

widok na widownię

Warsztat odbył się w Gminie Aleksandrów. Gospodarze, niezwykle ciepli i otwarci, przyjęli nas tortem, który spokojnie zaspokoiłby skromne wesele.

Po warsztacie oprowadzono nas po Miejskiej Bibliotece im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim, która koordynowała warsztat. Gratką jest, że biblioteka mieści się w starej synagodze, ale zaraz przenosi się do nowej siedziby. Szczególnie zauroczyła nas wypożyczalnia dla dzieci, która znajduje się obok w tzn. małej synagodze. Nie dość, że wszędzie doniczki z roślinami, to prawie jedną trzecią miejsca zajmuje świetnie zaaranżowany kącik zabaw. W drugiej sali przyciągnął nas wygodny czerwony fotel, który sprawdziliśmy w akcji. Jedyne zachowane malowidło, świadczące o działalności synagogi, ostało się właśnie w tym budynku na ścianie za regałami. Miejsce magiczne.

Dziękujemy pani Dyrektor Renacie Wojtczak i pani Jolancie Puzynowskiej, za zaproszenie i gościnę.

Warsztat prowadziła Joanna Tabaka z Widok na widownię.

Zamów warsztat → szkolenia@goodbooks.pl

Tekst: Joanna Tabaka

 

Zobacz także