Home news Y-greki i Z-ety na pierwszym planie!

Y-greki i Z-ety na pierwszym planie!

Teoria generacji, która stara się porządkować wiedzę o pokoleniu dzisiejszych nastolatków i młodych dorosłych, po raz kolejny została dosłownie „wzięta na warsztat”, tym razem w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Polkowicach.

Od pytań…

Kameralna, acz bardzo nastawiona na wiedzę i rozwój grupa, stworzyła przez kilka godzin płaszczyznę do wymiany doświadczeń i konfrontacji z dotychczasowymi przekonaniami na temat sposobów pracy z Y-grekami i Z-etami. Jak stworzyć przestrzeń (nie tylko w rozumieniu otoczenia), którą pokochają przedsiębiorcze i wymagające Y-greki? W jaki sposób zaspokoić ich „głód specjalizacji” albo, jak stać się miejscem, które odpowiada na ich potrzebę szukania balansu w życiu? A z drugiej strony, jak przyciągnąć do siebie nastolatków, a co ważniejsze – w jaki sposób prowadzić dialog z rodzicami Z-etów, aby Biblioteka w ich przekonaniu stała się miejscem pełnym konstruktywnych propozycji dla ich dzieci? A mówimy przecież o grupach wiekowych poszukujących innowacji, bodźców, wielozadaniowych, dla których nowe technologię są oczywistością codziennego życia.

… do odpowiedzi

Na te pytania wspólnie poszukiwaliśmy odpowiedzi. I w ramach analizy po raz kolejny okazało się, jak bardzo istotna jest kwestia narzędzi wykorzystywanych do prowadzenia takiego dialogu – responsywna, intuicyjnie zbudowana strona internetowa, dostępne i drożne kanały online, z których mogą korzystać użytkownicy Biblioteki, angażujący przekaz w mediach społecznościowych i atrakcyjnie łączące online z offlinem propozycje na terenie Biblioteki – streaming spotkań autorskich, gry terenowe itd. Dane liczbowe są bowiem niezaprzeczalne – Y-greki i Z-ety to pokolenia, które spędzają w Internecie olbrzymią ilość czasu i ta tendencja, jak pokazują liczne doniesienia, raczej pozostanie niezmienna. I nie ma się co na taką rzeczywistość obrażać, lecz warto patrzeć na nią przez pryzmat wiążących się z nią korzyści.

Tym bardziej budujący jest fakt, że kolejna grupa Bibliotekarzy chce wyjść naprzeciw potrzebom czytelników stale weryfikując swoją ofertę, styl pracy i podejście, bo to daje nadzieję, a wręcz niemal pewność, że ta olbrzymia dawka potencjału, która drzemie w Z-etach i Y-grekach, może znaleźć swoje ujście również w świetnej, nowoczesnej Bibliotece.

Cecylia Bieganowska

Zobacz także