Home news Jak zachęcać klubowiczów DKK do pisania recenzji?

Jak zachęcać klubowiczów DKK do pisania recenzji?

To tylko jedno z wielu wyzwań, przed którym stają dziś moderatorzy Dyskusyjnych Klubów Książki. Idea klubów czytelniczych  przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych. Jednak na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat moderatorzy i koordynatorzy DKK zostali postawieni przed nowymi wyzwaniami. Gwałtowny rozwój Internetu i mediów, zmiana nawyków i przyzwyczajeń czytelniczych czy też ciągły pośpiech powoduje, że prowadzenie oraz animowanie DKK jest dużym wyzwaniem i wymaga sporo pracy. Warto pamiętać, że jest to praca niezmiernie ważna, bo kluby książki są w zasadzie jedynym miejscem, poza szkołami, gdzie pracuje się z tekstem i jego interpretacjami.

Co zatem robić, żeby klub czytelniczy sprawnie działał i się rozrastał? Nieustannie się rozwijać, inspirować oraz szkolić, aby skutecznie rzucać wyzwanie dzisiejszej rzeczywistości. Tym razem, na zaproszenie p. Agnieszki Kursy, wojewódzkiego koordynatora Dyskusyjnych Klubów Książki z Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy, wraz z moderatorami DKK z województwa mazowieckiego mieliśmy okazję pracować podczas premierowych warsztatów:

Sposoby uatrakcyjniania pracy w bibliotece (DKK)

Podczas spotkania wspólnie diagnozowaliśmy problemy, z jakimi borykają się moderatorzy i klubowicze, zastanawialiśmy się, jak organizacyjnie i animacyjnie rozwijać o pracę w klubach. Pracowaliśmy nad praktycznymi pomysłami na motywowanie do pisania recenzji oraz organizowania dyskusji. Dzięki żywej dyskusji pojawiło się kilkanaście oryginalnych i ciekawych pomysłów na animację oraz sposobów radzenia sobie z trudnymi kwestiami, jakie dotykają bieżące funkcjonowanie klubów.

Szczególnie miło było nam powitać w gronie klubowiczów pełne zapału i entuzjazmu reprezentantki Gminnej Biblioteki Publicznej w Sannikach, które niedawno zainicjowały działanie nowego Dyskusyjnego Klubu Książki. Trzymamy kciuki za dalszy rozwój i zapraszamy wszystkich moderatorów oraz klubowiczów do pięknie odnowionego Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina w Sannikach, gdzie można zorganizować wyjazdowe spotkania DKK.

Wśród uczestników spotkania rozlosowaliśmy fragmenty unikalnego 34 numeru Magazynu Materiałów Literackich Cegła pt. Autobook, powstałego w ramach programu Biliopolis przy okazji działań Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Unikalność tego numeru polega na oryginalnej formie, gdyż w całości stanowi on komplet naklejek magnetycznych na samochody i rowery. Wszystkich zainteresowanych otrzymaniem darmowych naklejek zapraszamy do śledzenia profilu Facebook Magazynu Materiałów Literackich Cegła oraz wizyty we wrocławskiej księgarni Tajne Komplety, gdzie takie naklejki są do zabrania.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy. Do zobaczenia jesienią!

Zobacz także