Home inne Analiza i zarządzanie ryzykiem w projektach kulturalnych

Analiza i zarządzanie ryzykiem w projektach kulturalnych

W czasach, gdy realizacja większości zadań instytucji kultury jest możliwa wyłącznie online, managerowie kultury stają przed nowym wyzwaniem. Jak skutecznie realizować projekty kulturalne online?

W czasach dużej niepewności i planowania dalszych działań istotną kwestią staje się określenie ryzyka powodzenia tych projektów.

Zarządzanie projektami online

Sprawdzone metody planowania i realizacji projektów online wymagają innego niż dotychczasowe podejścia. Podobnie, taka zmiana miała miejsce w firmach komercyjnych kilka lat temu. Firmy, które kiedyś obsługiwały klientów i sprzedawały swoje usługi i produkty w sklepach stacjonarnych, przeszły transformację cyfrową. Dziś z powodzeniem działają w Internecie.

Należy tutaj podkreślić, że firmy komercyjne od lat korzystają z wachlarza metod, narzędzi i sposobów analiz wspierających ocenę ryzyka projektów online.

Kultura w sieci

Aktualnie, ze względu na pandemię, błyskawiczną transformację przechodzą instytucje kultury: biblioteki, domy kultury, muzea.

O ile duże instytucje posiadają odpowiednie, wyspecjalizowane kadry (działy promocji, działy instrukcyjne, działy realizacji projektów), o tyle na szczeblu powiatu działa to inaczej. Bardzo często wiele funkcji łączą pojedyncze osoby.

Biorąc więc pod uwagę aktualną sytuację branży kulturalnej, bez wątpienia konieczne jest wypracowanie nowej strategii. Strategii opartej na metodach analizy ryzyka dla realizacji projektów kulturalnych online na podstawie praktyk znanych w biznesie.

 

Dlatego też powstał pomysł na projekt szkoleniowo-analityczny: „Analiza i zarządzanie ryzykiem w projektach kulturalnych online – dobre praktyki, metodyka”.

Projekt jest realizowany w ramach w  ramach programu stypendialnego Ministra Kultury  i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci”.

 

 

Założenia projektu

Projekt obejmuje następujące etapy:

  1. Zrealizowanie cyklu bezpłatnych warsztatów online dla 4 wybranych instytucji kultury. Warsztaty będą miały charakter badawczo-analityczny. Nabór odbędzie się we współpracy z partnerem projektu Good Books poprzez ankietę zgłoszeniową.
    W ramach jednego cyklu odbędzie się 5 warsztatów online. Będą składać się z- omówienia dotychczasowych metod zarządzania ryzykiem,- przedstawienia propozycji nowych metod,- ich wdrożenia w wybranych projektach realizowanych przez uczestników warsztatów.
    Zgłoszenia będą przyjmowane do 22 lipca 2020. W terminie do 30 lipca ze zgłoszonych instytucji zostaną wybrane 4, w których będziemy wspólnie realizować projekt. Terminy cyklu warsztatów uzgodnię bezpośrednio z każdą z wybranych instytucji. Dopasuję również do planów jej działań.
  2. Opracowanie przewodnika. Dobre praktyki i metodyka dla powiatowych instytucji kultury, które będą mogły na nowo zdefiniować cele i zakresy projektów, działając dla swojej publiczności w Internecie.
  3. Podsumowanie projektu w formie webinaru dla wszystkich zainteresowanych instytucji kultury. Podczas webinaru odbędzie się prezentacja przewodnika dobrych praktyk.

Wszystkie bieżące informacje o projekcie oraz baza wiedzy dotycząca metod analizy i zarządzania ryzykiem projektów online znajdują się na stronie: https://projektywkulturze.online.

Zapraszam więc do wypełnienia ankiety zgłoszeniowej .

Z przyjemnością też odpowiem na pytania dotyczące projektu!

Alicja Krawczyńska
tel. 609 365 220, info@projektywkulturze.online

Zobacz także