Home inne Animacja i promocja czytelnictwa w przestrzeni wirtualnej

Animacja i promocja czytelnictwa w przestrzeni wirtualnej

Krośnieńska Biblioteka Publiczna nie traciła czasu w wakacje i w gorącym lipcu szkoliła się z Animacji i promocji czytelnictwa w przestrzeni wirtualnej, żeby zaskakiwać swoich czytelników i zdobywać nie-czytelników z całego powiatu.

Wielką radością są dla mnie spotkania z pasjonatami i miłośnikami książek, którzy są otwarci na nowe narzędzia i formy komunikacji. Grupa z Krosna była już na tyle zaawansowana że dzień po szkoleniu uruchomiła swojego vloga pt.: Magiel książkowy.

50 sposobów na promocję czytelnictwaWeź udział w płatnym szkoleniu dla bibliotekarzy „50 sposobów promocji czytelnictwa w bibliotece” 12.03.2021! Poznaj najnowsze trendy i narzędzia, które pomogą Ci pracować hybrydowo. Kliknij TUTAJ i wypełnij formularz rejestracji.

Przeczytaj relację z tego szkolenia.

 

Z biblioteki na Youtube

Slajd kim są nieczytelnicy

Format video, to jedno z ciekawszych narzędzi do komunikacji z czytelnikami. Przede wszystkim spełnia cele promocji biblioteki, budowania jej wizerunku jako “fajnej” marki, rozpoznawalnej w środowisku lokalnym. Może być też sposobem dotarcia do tych, którzy nie mają jeszcze własnej karty bibliotecznej.  Podczas szkolenia uczestnicy zobaczyli kilka ciekawych przykładów filmów viralowych zza oceanu. Mam więc cichą nadzieję, że już niebawem zobaczymy efekty tych inspiracji!

 Kliknij TUTAJ i zobacz przykład takiego viralowego filmu z Orange Public Library!

Kartkówka i teleturniej na szkoleniu on-line

Screen ze szkolenia Animacja czytelnictwa
Jeśli biblioteka chce bardziej zaangażować czytelników, zorganizować konkurs czy zabawę to idealnym narzędziem będą wszystkie quizy i testy, sprawdzające wiedzę. Po krótkim przeglądzie bezpłatnych narzędzi do tego typu animacji, uczestnicy przyjrzeli  się stronie
Quizizz.com Rozwiązali z zaskakująco dobrymi wynikami kartkówkę z poprzedniego szkolenia z Good Books, z organizacji webinariów i spotkań autorskich i mogli testować narzędzie do samodzielnego tworzenia testów.

Wordwall.net to strona, z której bardzo chętnie korzystali nauczyciele podczas zdalnej edukacji, dlatego warto sprawdzić możliwości jakie oferuje w animacji czytelniczej. Koła fortuny, labirynty, klasyczne gry w wisielca, krzyżówki, teleturnieje – to tylko niektóre opcje. Na Wordwallu są dostępne gotowe zabawy literackie dla dzieci tworzone przez nauczycieli, głównie w oparciu o lektury szkolne. Można z nich korzystać, udostępniając swoim czytelnikom na Facebooku czy w newsletterze.

Kliknij TUTAJ i zobacz przykładowe quizy o książkach!

Narzędzi jest bardzo wiele i warto dokonać selekcji. Wybrać te które będą się sprawdzały w naszej bibliotece i będą dopasowane do określonej grupy docelowej.

Jak utrzymać „wirtualny” porządek?

Gdzie to wszystko gromadzić, udostępniać swoim czytelnikom, jeśli nie wszyscy są na Facebooku? Z pomocą przychodzi strona, od której rozpoczęło się spotkanie on-line z Krośnieńską BibliotekąPadlet.com – To tam każdy z uczestników przedstawił się wrzucając zdjęcie z książką i krótkim opisem. Jest to wirtualna tablica korkowa, na którą wrzucamy linki, strony, zdjęcia, recenzje, propozycje zabaw czy zadań. Każdy kto ma adres bibliotecznego Padleta może korzystać z umieszczanych tam zasobów i dodawać swoje. Np. recenzje książek, zdjęcia z wakacji z książką wypożyczoną z biblioteki. To ciekawy sposób budowania społeczności i komunikacji ze stałymi czytelnikami.

W gąszczu propozycji, narzędzi, stron i aplikacji – kluczowe są dwie rzeczy . Po pierwsze, otwartość na działania promujące czytelnictwo i bibliotekę w przestrzeni wirtualnej. A po drugie – kreatywne pomysły, do tworzenia własnych dróg dotarcia do czytelnika i nie-czytelnika.  

50 sposobów na promocję czytelnictwaWeź udział w płatnym szkoleniu dla bibliotekarzy „50 sposobów promocji czytelnictwa w bibliotece” 12.03.2021! Poznaj najnowsze trendy i narzędzia, które pomogą Ci pracować hybrydowo. Kliknij TUTAJ i wypełnij formularz rejestracji.

Przeczytaj relację z tego szkolenia.

Zobacz także