„Online” to jedno z nieformalnych słów roku 2020. Wydarzenia kulturalne, spotkania służbowe i towarzyskie, szkolenia i rozrywka – wszystko działo i nadal dzieje się w sieci. Czy biblioteki i książki poradzą sobie z naporem wirtualnej rzeczywistości? Jak można promować czytelnictwo online?
Statystyki czytelnictwa 2019 i 2020
Szkolenie dla bibliotekarzy z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku i okolicznych bibliotek odbyło się w grudniu 2020, oczywiście online. Na początku przeanalizowaliśmy dane dotyczące czytelnictwa z zeszłego roku.
W 2019 roku 39% Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki. W podstawowych źródłach pozyskiwania książek czytelnicy wskazali: zakup (41%), pożyczenie od znajomego (35%), prezent (31%), wypożyczenie z biblioteki (27%) i własny księgozbiór (20%).
Poziom czytelnictwa wzrósł w porównaniu ze stanem z 2018 roku.
Ciekawe jakie będą statystyki roku 2020? Przypominam, że biblioteki to jedyne, otwarte instytucje kultury, które mogą zaoferować coś realnego swoim odbiorcom! To bardzo duża szansa dla bibliotek. Bo właśnie teraz wielu ludzi w końcu znalazło czas na lekturę.
Odbiorcy, kanały i treści
Jak trafić do wszystkich? Do czytelników i nie-czytelników, dzieci i seniorów. Do tych, którzy korzystają z mediów społecznościowych lub nie. Przy tym również do osób ze szczególnymi potrzebami.
Najpierw zaczęliśmy od omówienia pojęcia „biblioteka hybrydowa”. Zastanawialiśmy się jak połączyć działania online i offline. Między innymi jak znaleźć sposób na bezpieczne wypożyczanie książek i bezkontaktowe zapisy do biblioteki. A także jak dotrzeć do swoich odbiorców z całym księgozbiorem! Zobaczcie jak robi to biblioteka w Łęczycach z siedzibą w Strzebielinie… 😊
Wspólnie przeanalizowaliśmy kanały, w których warto się pojawiać: strona, newsletter, social media. Jednak nie skończyliśmy na tych tradycyjnych! Rozważaliśmy możliwości dotyczące współpracy z mediami, szkołami, lokalnymi księgarniami, a nawet z deweloperami!
Następnie przeszliśmy do publikowanych treści. Cały czas zastanawialiśmy się nad ich skutecznością w kontekście różnych grup odbiorców. Bo przecież inne rzeczy zadziałają na tych, którzy są molami książkowymi od lat, a inne na tych, którzy dopiero szukają wśród książek czegoś dla siebie.
Niektóre pomysły wyjątkowo przypadły uczestnikom do gustu. Zaczęli wymieniać się linkami i dzielić dostępem do stworzonych przez siebie interaktywnych kalendarzy adwentowych… I o to właśnie chodziło! O współpracę.
50 sposobów na promocję czytelnictwa online
Od pomysłu do pomysłu, od komentarza do komentarza. W taki sposób udało nam się zrobić przegląd aż 50 sposobów na promocję czytelnictwa online.
Jednak samo wdrożenie nowych praktyk nie wystarczy. Musi być poparte analizą skuteczności. Szkoda tracić czas na działania, które nie przyniosą oczekiwanych efektów. Dlatego na samym końcu szkolenia porozmawialiśmy o trudniejszych tematach, takich jak marketing i analityka w Google Analytics. Był to jednak jedynie wstęp do tematu, który, mam nadzieję, będziemy mieli okazję kontynuować na kolejnych szkoleniach 😉