Home inne Aranżacja biblioteki – 5 niskobudżetowych działań!

Aranżacja biblioteki – 5 niskobudżetowych działań!

Już jutro spotykamy się online z architektem Grzegorzem Kłodą, aby porozmawiać o architekturze współczesnych bibliotek. Twoja biblioteka nie planuje się rozbudowywać ani robić remontów? Nic nie szkodzi! Mimo, że będziemy rozmawiać głównie o nowych budynkach, to nie zabraknie również inspiracji dla Ciebie! Kilka z nich chcemy Ci przekazać już dzisiaj. Zobacz naszą propozycję 5 wskazówek na niskobudżetowe działania poprawiające aranżację biblioteki!

  1. Miejsca do siedzenia

Wizualizacja: biblioteka OdNowa w ProszowicachPodczas pewnego badania zapytano respondentów, jaki jest największy problem z dostępnością dla osób ze szczególnymi potrzebami w budynkach instytucji publicznych. Co ciekawe na pierwszym miejscu wcale nie znalazły się schody czy wąskie przejścia, albo brak poprawnych oznaczeń pomieszczeń. Zdaniem respondentów największą niedogodnością jest brak miejsc do siedzenia. Jeśli w Twojej bibliotece jest czytelnia, a w niej biurka i krzesła, to świetnie. Ale co z osobami, które potrzebują więcej czasu, aby wybrać coś w wypożyczalni? Są też starsze osoby, które chcą porozmawiać. Albo rodzice czekający na swoje pociechy, które biorą udział w warsztatach. W Twojej bibliotece jest mało miejsca? Oprócz typowych kanap i krzeseł są jeszcze poduchy, hamaki, worki Sako. Albo bardziej tradycyjnie – krzesła składane. Najważniejsze, aby w bibliotece można było zatrzymać się na dłużej w komfortowych warunkach!

  1. Ekspozycja książek

„Jemy oczami.” Znowu zaczynając od danych statystycznych: 93% osób twierdzi, że ładne zdjęcia są pierwszym czynnikiem, który przekonuje ich do zakupu konkretnego produktu. Wiadomo, lepiej nie oceniać książki po okładce. Jednak wszyscy to robimy. Dobra ekspozycja książek, a szczególnie ostatnich bestsellerów na pewno zatrzyma czytelnika w wypożyczalni na dłużej! Podpatrz, jak robią to księgarnie. Okładki książek zwrócone są przodem do odbiorców, najciekawsze tytuły znajdują się na wysokości oczu. Wskazówka: pamiętaj, aby w dziale dziecięcym patrzeć z perspektywy dziecka.

  1. Plakaty i ulotki

Mimo tego, że promocja w sieci odnosi tak wielkie sukcesy, plakaty i ulotki wciąż mają się dobrze. Jeśli będą dobrze zaprojektowane, mogą stać się ozdobą Twojej biblioteki! Niech będą kolorowe, powinny zwracać uwagę, ale nie mogą być „pstrokate”. Najlepiej, jeśli Twoja biblioteka wypracuje własną unikalną identyfikację wizerunkową. Dzięki niej wszystkie materiały będą ze sobą spójne. Widząc je na mieście, odbiorca od razu pomyśli o bibliotece.

Dowiedz się, jak stworzyć identyfikację wizerunkową biblioteki i jak wykorzystywać ją w materiałach tworzonych w programie Canva! ➜

  1. Zieleń

Wizualizacja: Bioteka w LublinieRośliny umilają przestrzeń. Patrzenie na zielony kolor uspokaja, daje poczucie odpoczynku. Pomieszczenia, w których znajdują się kwiaty stają się mniej surowe, chce się w nich spędzać czas. Wystarczy popatrzeć na przykład Ekoteki w Lublinie – czy nie robi Ci się dobrze od samego patrzenia na zdjęcia? Idąc krok dalej: pomyśl też o ekologii. Możesz segregować śmieci, przygotować ofertę warsztatów z ekologii w swojej bibliotece, albo zorganizować specjalną półkę, na której znajdą się EKOksiążki i EKOgry.

Dowiedz się więcej na stronie naszego projektu EKObiblioteka ➜

  1. Porządek musi być

Żadne rozwiązania architektoniczne nie zastąpią prostej czynności, jaką jest… sprzątanie. To bardzo ważne, aby w Twojej przestrzeni panował porządek. Zarówno na półkach, jak i na ladzie bibliotecznej. Ale przede wszystkim na tablicach informacyjnych. Pilnuj tego, aby nie wisiały tam nieaktualne plakaty albo niepotrzebne regulaminy. Jak wiesz wielu ludzi zmaga się w dzisiejszych czasach z nadmiarem bodźców. Na pewno znasz osoby, które przychodzą do biblioteki, aby po prostu posiedzieć, porozmawiać, odpocząć. Biblioteka jest dla nich, i właściwie dla wszystkich, przyjemnym miejscem wyciszenia.

Dowiedz się więcej podczas spotkania z architektem Grzegorzem Kłodą (GK-Atelier)!

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ania Krzykowska: +48 730 215 888, Ola: +48 537 449 555, Ania Jakubowska: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także