Celiakia, choroba Dühringa, nietolerancja laktozy. Coraz więcej osób zmaga się z różnorodnymi alergiami pokarmowymi. Czy w bibliotekach znajdą coś, co mogłoby im pomóc? Dołącz do projektu Biblioteka Bezglutenowa! Weź udział w konkursie i uzupełnij księgozbiór o pozycje związane ze zdrowym odżywianiem i dietą bezglutenową.
Celiakia – na czym polega?
Celiakia, inaczej choroba trzewna, to choroba autoimmunologiczna związana z autoagresją tkanek jelita w reakcji na gluten. Na skutek tego dochodzi do zaburzeń wchłaniania, niedożywienia i niedoborów składników odżywczych w organizmie. Nie wiemy jakie są przyczyny tej choroby. Wiemy jednak, że obecnie choruje na nią ok. 1-2% populacji.
Gluten to białko występujące w pszenicy i jej odmianach, a także w życie i jęczmieniu. W związku z tym znajduje się w pieczywie, makaronach, niektórych kaszach, a także w wielu innych przetworzonych produktach spożywczych.
Jedyną metodą leczenia celiakii jest stosowanie przez całe życie ścisłej diety bezglutenowej.
Projekt „Biblioteka bezglutenowa”
Projekt Biblioteka Bezglutenowa powstał z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej oraz firmy Good Books, we współpracy z Justyną Tarkowską (pracownia graficzna Mile Widziane).
Celem projektu jest rozpowszechnianie wiedzy na temat celiakii i diety bezglutenowej poprzez bezpłatne udostępnianie bibliotekom wydawnictw o tej tematyce.
Co więcej, chcemy aby w każdej bibliotece w Polsce znalazły się nie tylko książki prezentowane na stronie bibliotekabezglutenowa.pl, ale także wydzielone półki o tematyce diety i zdrowego odżywiania.
Co je Jan?
Inspiracją do powstania projektu Biblioteka Bezglutenowa była nowo wydana książka Justyny Tarkowskiej. Autorka związana jest z Good Books w roli graficzki i ze Stowarzyszeniem jako jeden z jego członków. Od niedawna jest także mamą małego chłopca, któremu stara się wytłumaczyć na czym polega ich dieta.
Książka „Co je Jan? I dlaczego nie ciastko” to wierszowana historia małego Janka, który z przyczyn zdrowotnych musi zachowywać ścisłą eliminacyjną dietę bezglutenową. Bohater w prosty sposób opowiada na czym ta dieta polega. Książeczka powstała z myślą o dzieciach będących na diecie bezglutenowej z powodu celiakii, nietolerancji pokarmowych, alergii, ADHD czy chorób ze spektrum autyzmu. Kierowana jest do czytelników w wieku przedszkolnym i szkolnym. Bez wątpienia, napisany z humorem wierszyk może być też wykorzystany przez rodziców, nauczycieli i opiekunów, aby pomóc oswoić chorobę i opanować podstawy diety bezglutenowej. Jednak przede wszystkim, aby edukować otoczenie. By dzieciom jedzącym inaczej żyło się lepiej.
Książki i poradniki o celiakii
Książka została wydana przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, które ma na swoim koncie także inne interesujące publikacje. W 2019 roku wydało inną bajkę „Ola, Franek i Gucio Gluten”, w której mali bohaterowie próbują dowiedzieć się kim jest Gucio Gluten. Autorką opowieści jest Monika Oworuszko, zaś autorką ilustracji – Anna Kaszuba Dębska.
Ponadto Stowarzyszenie wydało także kilka profesjonalnych poradników, m.in. „Dziecko na diecie bezglutenowej w szkole, na wycieczce, na urodzinach” oraz bardziej ogólny „Celiakia i dieta bezglutenowa”. Ze względu na edukacyjny cel Stowarzyszenia wszystkie wspomniane wydawnictwa są dostępne online i w bezpłatnej dystrybucji.
Konkurs
Aby otrzymać pakiet wszystkich książek wystarczy wziąć udział w konkursie organizowanym w ramach projektu Biblioteka Bezglutenowa. W ramach konkursu uczestnicy mają do wyboru jedno z trzech zadań:
- Napisz wiersz, składający się z minimum 6 linijek, o tematyce glutenu, celiakii i diety bezglutenowej.
- Zrób zdjęcie na temat bezglutenowego odżywiania.
- Wyślij przepis na wymyślone przez siebie danie bez glutenu.
Zadanie konkursowe należy wysłać za pomocą formularza na stronie bibliotekabezglutenowa.pl/konkurs lub bezpośrednio na adres mailowy konkurs@bibliotekabezglutenowa.pl wraz ze swoim imieniem i nazwiskiem, nazwą biblioteki i jej adresem.
Zwyciężą wszystkie kreatywne i merytorycznie poprawne odpowiedzi.
Ponieważ biblioteki uczestniczące w konkursie walczą o miano biblioteki bezglutenowej, po otrzymaniu nagród bibliotekarze będą mieli jeszcze jedno zadanie. Chcielibyśmy, aby podzielili się z nami zdjęciami jak wygląda bezglutenowa półka w ich bibliotece!
Pełen regulamin konkursu znajduje się tutaj.
Zachęcamy do udziału w projekcie i odwiedzenia strony bibliotekabezglutenowa.pl!