Biblioteka Bezglutenowa 2022 to druga edycja konkursu w ramach projektu, który stworzyliśmy wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Tylko w tym roku półki bezglutenowe pojawiły się w ponad 100 bibliotekach w całym kraju. Aby otrzymać zestaw książek o diecie bezglutenowej i zdrowym odżywianiu wystarczy przesłać zgłoszenie konkursowe – każde zgłoszenie wygrywa! Wciąż dostajemy od Was niesamowicie kreatywne prace – wiersze, przepisy kulinarne i zdjęcia. Wybrane prezentujemy w tym artykule.
Celem projektu Biblioteka Bezglutenowa jest popularyzacja wiedzy na temat celiakii oraz diety bezglutenowej. Zależy nam, aby w „półk bezglutenowe” znalazły się we wszystkich polskich bibliotekach! Szczegóły projektu oraz zasady udziału w konkursie znajdziesz na stronie: bibliotekabezglutenowa.pl. Dotychczas do projektu przyłączyło się ponad pół tysiąca bibliotek!
Dziękujemy za Wasze zdjęcia, przepisy i wiersze! Wybrane zgłoszenia prezentujemy poniżej.
Poezja
Czym jest gluten dzisiaj wiedzieć chce,nawet najmłodszy czytelnik naszej GBP.Naprzeciw wymaganiom wychodzimyw kilku słowach kwestię wyjaśnimy.To takie białko, które w zbożach występuje,na naszych stołach często króluje.Spada masa ciała i boli ciągle brzuch?wizyta u lekarza to najlepszy ruch.Nie u każdego tolerancja na gluten występuje,dzisiaj niejeden człowiek na celiakię choruje.Rozwiązanie bardzo proste wówczas znajdziecie:trzeba będzie pozostać na bezglutenowej diecie.Produkty z glutenem innymi zastępować,bo swoje zdrowie należy szanować!
(Gminna Biblioteka Publiczna w Sadkach)
Kto o glutenie się nie uczył,
Nie wie, jak trudne mogą być zakupoy.
Lista długa pełna „NIE!”,
A w głowie chlebek, bułka i makaron kręcą się…
Gdzie jest gluten, gdzie go nie ma?
Mama Janka wiedzę zbiera.
Żeby dieta synka była zdrowa,
Musi być bezglutenowa.
Uff, na szczęscie w bibliotece książek sporo,
Inspiracji i pomysłów półki pełne stoją.
Zamienników zdrowych wiedzę mama ma,
I już wie, że z niezdrowym glutenem radę sobie da!”
(Biblioteka Publiczna im. Jana Łaskiego Młodszego w Łasku – Filia dla dzieci)
Krótka bajka o Zosi, która gluten szkodzi
Razu pewnego gruchła wieść taka
Że małej Zosi brzuszek glutenu nie znosi.
Mama Zosi ręce załamała
I od razu do Biblioteki poleciała,
Książek i prasy zażądała
Bo o diecie bezglutenowej dużo wiedzieć chciała.
Gdy książki fachowe do ręki dostała
od razu na życie pogodniej spojrzała.
I małej Zosi wyjaśniła
Że odtąd inaczej będzie sobie w życiu radziła.
Śniadania, obiady i kolacje będą smakowite i zdrowe
A małej Zosi nic już nie zaszkodzi
Bo gluten do diety nie będzie przechodził.
(Miejska Biblioteka Publiczna Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu)
Kulinaria: bez glutenu na słodko i na słono
Gotowanie i pieczenie wyłącznie ze składników bezglutenowych może wydawać się nie lada wyzwaniem, szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają stosować dietę bezglutenową. W stworzeniu pysznego i zdrowego tortu pomoże przepis na TORCIK BEZGLUTENOWY nadesłany jako zgłoszenie konkursowe przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu. Autorką przepisu jest Pani Iwona Ciecior.
Składniki na biszkopt:
- 5 jajek
- 140 g drobnego cukru do wypieków
- 170 g mieszanki mąk: ryżowej, kukurydzianej ( ja robię na oko czyli ok. szklanki). Jeśli biszkopt ma być kakaowy, to odejmujemy z tej proporcji mąki 3-4 łyżki i dodajemy kakao ( bezglutenowe)
- 1 łyżeczka bezglutenowego proszku do pieczenia
- 15 g (1 łyżka) mąki ziemniaczanej (można pominąć, też wyjdzie)
- 4 łyżki oleju słonecznikowego lub rzepakowego ( można pominąć, ale biszkopt będzie bardziej wilgotny)
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąki i proszek – wymieszać i przesiać.
W misie miksera umieścić białka, dodać szczyptę soli i ubić na puszystą pianę. Następnie stopniowo dodawać cukier. Ustawić najwyższe obroty miksera i ubijać do uzyskania puszystej, gęstej i sztywnej pianki. Pianka powinna nawet potroić swoją objętość.
Do ubitej masy dodawać stopniowo żółtka a następnie przesiane suche składniki i olej ( najlepiej wymieszać delikatnie szpatułką, do połączenia.)
Tortownicę ( 22 -24 średnicy- przy większej formie wyjdzie, ale niski) wyłożyć papierem do pieczenia (tylko sam spód tortownicy). Gotową masę delikatnie przelać do foremki, wyrównać.
Piec w temperaturze 170ºC -175 przez około 35 – 40 minut lub do tzw. suchego patyczka ( zależy od piekarnika ja piekę 30 minut) Przestudzić w formie, następnie wyjąć i wystudzić na kratce. Wystudzone ciasto przekroić na 2 lub 3 równe blaty biszkoptowe.
Składniki na krem:
- 250 g serka mascarpone
- 500g śmietanki 30%-36%
- 4 łyżki cukru pudru
Jeśli krem ma być czekoladowy, dzień wcześniej rozpuszczamy 100 g czekolady deserowej lub gorzkiej w śmietance kremówce (uważając, aby masa nie zagotowała się) i wkładamy najlepiej na całą noc do lodówki. Następnego dnia miksujemy masę z serkiem mascarpone. Jeśli używamy czekolady gorzkiej, możemy zwiększyć ilość cukru – wedle uznania. Tort zdobimy dowolnymi owocami. Możemy do środka tortu zrobić frużelinę owocową .
Frużelina malinowa:
- 180 g malin świeżych lub mrożonych
- łyżka cukru
- 1,5 łyżeczki mąki ziemniaczanej plus 2 łyżki zimnej wody
Maliny zagotować z cukrem, a potem mąkę ziemniaczaną rozprowadzoną w wodzie wlać do malin, zamieszać i odstawić z ognia.
Figurki wykonujemy z masy cukrowej (na rynku dostępnych jest sporo bezglutenowych); można kupić białą i zafarbować np. kakao, kurkumą czy sokiem z buraków.
Gminna Biblioteka w Puchaczowie przesłała z kolei przepis na danie wytrawne, czyli GRYCZANE PÓŁKSIĘŻYCE Z FARSZEM WARZYWNO-DROBIOWYM.
Składniki na ciasto naleśnikowe:
- 1 szkl. mąki gryczanej
- 2 jajka
- 1 szkl. mleka
- 1 szkl. wody (najlepiej gazowanej)
- 1/3 łyżeczki soli
- 3 łyżki masła lub oleju
Składniki na farsz:
- puszka kukurydzy konserwowej
- 1 czerwona papryka
- puszka groszku konserwowego
- 5 ogórków konserwowych
- 15 dag sera żółtego salami
- ½ kg ugotowanej piersi z kurczaka
- 5 plastrów ananasa z puszki
- przyprawy (pieprz czarny, sól, papryka słodka, majeranek, oregano) wg uznania
Przygotowanie:
1. Kukurydzę i groszek wylać z puszek na sito i przelać gorącą wodą. Zostawić do odcieknięcia. Z papryki usunąć gniazda nasienne i pokroić ją w drobną kostkę. W kostkę pokroić również ogórki konserwowe i plastry ananasa (odsączone z zalewy). Ugotowaną pierś z kurczaka rozdrobnić na pasma widelcem (większe kawałki można pokroić). Ser żółty zetrzeć na tarce jarzynówce o grubych oczkach. Wszystkie składniki farszu wymieszać w misce i doprawić przyprawami według uznania.
2. Do oddzielnej miski wsypać mąkę gryczaną, dodać jajka, mleko i sól. Wyrobić składniki mikserem na gładką masę. Dodać do niej roztopione, przestudzone masło, bądź olej i jeszcze raz zmiksować. Wlać do ciasta wodę i delikatnie wymieszać (najlepiej rózgą, aby nie uciekły bąbelki) do połączenia ciasta z wodą. Ciasto odstawić na około 30 minut. Ciasto powinno mieć konsystencję śmietany (jeśli potrzeba proszę dolać wody, bądź dosypać mąki).
3. Przed przystąpieniem do smażenia naleśników przemieszać ciasto. Naleśniki smażymy na dobrze rozgrzanej patelni posmarowanej cienką warstwą oleju. Kiedy naleśnik lekko się podsmaży od spodu (ale nie zrumieni) odwracamy go na drugą stronę. Teraz na naleśniku kładziemy farsz, (tyle aby zajmował on pół naleśnika, ale nie dotykał jego brzegów – druga połowa pozostaje pusta) i nakrywamy go drugą połową naleśnika (tą pustą). W ten sposób powstaje nam półksiężyc. Dociskamy brzegi naleśnika, aby się skleiły. Smażymy na złoty kolor.
4. Naleśniki należy podawać na ciepło z ulubionym sosem, bądź ketchupem.
Smacznego!