Home inne Centrum Nauki Experyment i konkurs dla młodych gamerów

Centrum Nauki Experyment i konkurs dla młodych gamerów

Byliśmy już w dziesiątkach bibliotek i domów kultury, muzeach, galeriach i szkołach. Teraz zamarzyło nam się pójść jeszcze dalej i postanowiliśmy namieszać w naukowych przestrzeniach. Mając na uwadze ideę gamifikacji podjęliśmy współpracę z Centrum Nauki Experyment, aby wpuścić prawdziwych gamerów do świata fizyki, chemii, biologii i matematyki. Ale od początku.

Centrum Nauki Experyment – współpraca z Good Games

Jak rozpoczęła się nasza współpraca z Centrum Nauki Experyment? 19 lutego, w Dniu Nauki Polskiej, rozpoczął się dwuletni projekt „SPINaj naukę”. Wśród wielu różnych działań programu znalazło się stworzenie mobilnej gry edukacyjnej dla dzieci szkół podstawowych. Skoro gra, to ActionTrack. A skoro ActionTrack, to Good Games! Tak więc razem z partnerami z całej Polski będziemy promować różne dziedziny nauk ścisłych i dokonania polskich naukowców.

W kwietniu przeszliśmy do działania! Zaczęliśmy od przeszkolenia edukatorów Experymentu z projektowania gier. Nasza trenerka, Anna Cykman, przedstawiła im zasady tworzenia elementów mechaniki gry, tworzenia zadań i budowania fabuły. Po kilku spotkaniach pierwszy quest naukowy był gotowy.

Gra odbywa się na terenie Centrum Nauki Experyment. Jej uczestnicy będą mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy na temat osiągnięć wybitnych polskich naukowców. Ale nie tylko tych najbardziej znanych z książek do fizyki i chemii! Zatem jakich? Przyjdź do centrum Experyment i przekonaj się sam.

 

Bezpłatne webinariumWebinarium Game Design
Game design – jak stworzyć wciągającą grę mobilną?
17.05, godz. 18:00

Wydarzenie odbędzie się w Facebook Live: https://www.facebook.com/events/309348374019213/.

Czy projektowanie gier jest trudne i czy trzeba być do tego programistą?
Zapraszamy na webinar, podczas którego Marcin Skrabka z Good Books & Good Games wprowadzi uczestników w tematykę tworzenia scenariuszy i kodowania mobilnych gier na smartfony!

Dowiecie się:

  • jak ciekawie opowiadać najnudniejsze historie i pisać ciekawe scenariusze
  • które zadania w grze przyciągają graczy, a które nie
  • jak szukać cennych źródeł informacji
  • jak wygląda kodowanie wizualne z użyciem fińskiego oprogramowania ActionTrack

W drugiej części webinaru Klaudia Strzelecka z Experymentu opowie o szczegółach konkursu.

 

Physics Hunters – konkurs dla młodych gamerów

Dla kogo? Dla młodzieży w wieku 13-16 lat.konkurs Physics Hunters

Jak wziąć udział?

  1. Wypełnij krótki formularz (do pobrania TUTAJ), poproś rodziców, aby go podpisali, a następnie zdjęcie albo skan formularza wyślij na adres mailowy strzelecka@experyment.gdynia.pl.
  2. Na maila dostaniesz potwierdzenie, że przyjęliśmy Twoje zgłoszenie do konkursu.
  3. Wymyśl min. 3 max. 5 zadań do gry mobilnej o polskich fizykach i opisz je na kilku slajdach w prezentacji Power Point albo w pliku tekstowym, a następnie wyślij na adres mailowy strzelecka@experyment.gdynia.pl

W pracy konkursowej:

  • krótko opisz fabułę, w której umieścisz swoje zadania,
  • zapisz treści zadań (pytań otwartych/zamkniętych, poleceń itd.) dotyczące fizyki (zjawisk fizycznych, osiągnięć polskich fizyków itp.),
  • dodaj poprawne i niepoprawne odpowiedzi do zadań,
  • wymyśl podpowiedzi dla graczy, którym nie uda się od razu poprawnie rozwiązać Twojego zadania,
  • dodaj zdjęcia/grafiki/memy do zadań.

Do kiedy?

Na wysłanie formularza zgłoszeniowego i prac konkursowych masz czas do 8 czerwca!
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 14 czerwca.

Ocenie będą podlegać zgodność zadań z tematem konkursu, rzetelność i kreatywność.

Co można wygrać?

Nagroda główna dla autora najciekawszej pracy to designerski smartwatch z wbudowanym GPS-em, technologią NFC, pomiarem parametrów ciała i innymi funkcjami. Zwycięzca konkursu będzie miał również możliwość wprowadzenia wymyślonego przez siebie zadania do gry mobilnej, która zostanie następnie udostępniona gościom Centrum Nauki Experyment. Zwycięzcę konkursu zaprosimy do współpracy przy współtworzeniu gry.

Autorzy wyróżnionych zadań otrzymają słuchawki bezprzewodowe.

Więcej informacji i regulamin są dostępne na stronie konkursu.

 

Projekt „SPINaj naukę”

Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu „SPINaj naukę” dofinansowanego z Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki” Ministra Edukacji i Nauki. Patronat nad wydarzeniem objęły serwis Nauka w Polsce PAP, Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki oraz blog Profesorskie Gadanie.

W ramach wdrożenia ActionTrack w Centrum Nauki Experyment powstały dotychczas trzy ścieżki edukacyjne:

  1. astronomiczna – gracze wcielą się w przyszłych astronautów, którzy wylądują na Marsie, a ich zadaniem będzie zbudowanie tam pierwszej kolonii.
  2. Matematyczna – uczestnicy będą rozwiązywać różne kody, zagadki logiczne i zadania matematyczne, aby uzyskać ściśle tajne informacje na temat tożsamości Superszpiega.
  3. Survivalowa – gracze wcielą się w testerów nowej generacji Flyboardów, czyli urządzeń służących do szybkiego przemieszczania się w powietrzu. Ich zadaniem będzie przetrwać w trudnych warunkach.

Twoja gra może być następna!

Zobacz także