Home inne Gra mobilna w bibliotece

Gra mobilna w bibliotece

Marzy Ci się gra mobilna w Twojej bibliotece? Nie wiesz jak się za to zabrać? Z tego artykułu dowiesz się czym są gry mobilne, jak wygląda proces ich tworzenia i co trzeba zrobić, żeby wprowadzić rozgrywki do oferty bibliotecznej.

Co to jest gra mobilna? 

Gra mobilna na smartfony to tradycyjna gra terenowa (miejska), ale z wykorzystaniem lokalizacji GPS, map Googla i naszego telefonu. Gracz za pomocą aplikacji porusza się po trasie gry i wykonuje różne zadania – rozwiązuje zagadki, kręci filmy, robi zdjęcia i podejmuje decyzje wpływające na przebieg rozgrywki. Premiera takiej gry jest zawsze głośnym wydarzeniem, a później gra służy wszystkim użytkownikom biblioteki oraz przyciąga do niej tych, którzy jeszcze nie czują się jej częścią, zwłaszcza młodych ludzi z pokolenia Y, Z i Alfa.
Poniżej prezentujemy przykład naszej realizacji z Wrocławia. W projekt była zaangażowana Biblioteka Miejska we Wrocławiu, Wydawnictwo Znak i Biuro Promocji Wrocławia. Całość na swoim profilu FB pobłogosławił sam Marek Krajewski.

Jak się do tego zabrać?

Grę tworzy się za pomocą edytora gier Action Track. Najpierw przeprowadzamy szkolenie, podczas którego nasi fachowcy uczą jak obsługiwać oprogramowanie oraz tworzyć scenariusze do gier. Wiedza ta przydaje się nie tylko podczas tego projektu – będzie można ją wykorzystać np. podczas robienia spacerów tematycznych, innych gier, podchodów, a nawet… pisania własnych opowieści! Przecież tajniki tworzenia fabuł należą do warsztatu pisarza :)
Nasi eksperci są wybitnymi specjalistami od tworzenia larpów, gier miejskich, planszowych i karcianych, więc warto korzystać z ich ogromnego doświadczenia zanim samemu dołączy się do tego grona.
Po szkoleniach przychodzi czas na proces twórczy, czyli wspólną pracę nad grą. Przygotowujemy zadania, własne grafiki i testujemy swoje pomysły. Pierwsza rozgrywka jest zawsze większym wydarzeniem, ale w grać można także później, na co dzień.  Co więcej, dostęp do edytora gier zostaje w bibliotece na dwa lata, a zdobyta wiedza pozwala tworzyć kolejne gry – już samodzielnie.
W przypadku gry „Mock. Przeszłość powraca” – wszystkie prace jak i scenariusz przygotowali samodzielnie bibliotekarze.

Co oferujemy?

Nasza propozycja to licencja umożliwiająca dostęp do edytora gier Action Track, cykl szkoleń „Od opowieści do gry” oraz projekt pierwszej gry terenowej wraz z pomocą przy jej organizacji. Dlaczego Action Track? Bo naszym zdaniem jest to najlepsze oprogramowanie do gier miejskich. Za fińską technologią stoją rozwiązania edukacyjne, które czynią Finlandię liderem międzynarodowych testów sprawdzających wiedzę uczniów. Po co szkolenie? Żeby wyposażyć Was w arsenał narzędzi prawdziwego projektanta gier wyedukowanego przez ludzi, którzy mają na koncie znane i rozpoznawane tytuły. A dlaczego chcemy pomagać? Bo lubimy :)

Jak to wszystko sfinansować?

Napiszcie wniosek do jednego z programów dotacyjnych, pamiętając o jego celach, które są zawsze dokładnie opisane w regulaminie. Wnioskujcie o górną kwotę. Nie bójcie się tego – praca nad wnioskiem o mniejsze pieniądze wcale nie jest lżejsza. Oczywiście trzeba mieć wkład finansowy – jeśli go nie macie, piszcie w tej sprawie na dotacje@goodbooks.pl. Pomagamy taki wkład zdobyć.
Gra mobilna w bibliotece jest w Waszym zasięgu. Jeśli jesteście zainteresowani współpracą w tym zakresie, piszcie: goodbooks@goodbooks.pl 

Materiały graficzne pochodzą kanału Youtube i profilu FB MBP Wrocław.

Zobacz także