Home inne Jak promować działalność biblioteki?

Jak promować działalność biblioteki?

Chcemy się szkolić, ale jest nas za mało. To może porozumiemy się z innymi, podobnymi bibliotekami, i razem zorganizujemy szkolenie? Z takiego założenia wyszli bibliotekarze z ośmiu bibliotek, m.in. ze Świerklańca czy Tarnowskich Gór.

Wszyscy spotkaliśmy się w Nakle Śląskim, w filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Świerklańcu. 16 października od rana do godzin popołudniowych szukaliśmy inspiracji i poznawaliśmy sposoby promowania oferty i usług bibliotek za pomocą mediów społecznościowych. Domyślacie się zapewne, że królował Facebook, który wciąż pozostaje niedoścignionym liderem wśród społecznościówek.

Szkolenie rozpoczęliśmy od analizy stanu obecnego – bibliotekarze zastanowili się, z jakich serwisów korzystają, czy mają zasoby i środki do prowadzenia takich działań. Następnie skupiliśmy się na odbiorcach i tym, z jakim przekazem chcemy właściwie do nich dotrzeć. Kolejnym krokiem było już szukanie odpowiedzi na pytanie: jak to zrobić? Oczywiście nie ma tu gotowych recept, ale dobra znajomość narzędzia oraz efektywne wykorzystanie możliwości, jakie oferują poszczególne serwisy, zwiększa naszą szansę na odniesienie sukcesu.

Oprócz Facebooka zajęliśmy się także Instagramem i You Tubem. Moc oddziaływania obrazu i filmu jest bardzo duża. Przygotowanie atrakcyjnych wizualnie materiałów nie jest trudne, jeśli wykorzystamy sprawdzone, proste i bezpłatne narzędzia.

Spotkanie w Nakle było twórcze i pełne dobrej energii. Przynieśli ją ze sobą bibliotekarze gotowi do zdobywania wiedzy i eksperymentowania. Mamy nadzieję, że szkolenie pomoże im w promowaniu ich inicjatyw i projektów.

Zobacz także