Połowa czerwca, pierwsze tak ciepłe dni w roku i najdłuższe. Wkrótce Noc Świętojańska, noc magii i czarów! Jak świętuje ją Twoja biblioteka? Jeśli jeszcze nie masz planów na nadchodzący weekend zapraszamy Cię 19 czerwca do Bielsko Białej, do Książnicy Beskidzkiej. Na wydarzenie „Nocą w bibliotece słowo się niesie – czarownica mieszka w lesie!” – na żywo lub wirtualnie.
Nocą w Książnicy Beskidzkiej
Czary, magia, wróżby…Zapraszamy, małych i dużych, do udziału w szalonej Nocy w bibliotece! W ten wyjątkowy czas, tuż przed letnim przesileniem, każdy będzie mógł poczuć się jak czarownica. Albo czarodziej! Nauczycie się, między innymi, tworzyć cudowne eliksiry i tajemnicze mikstury, do których użyjecie magicznych ingrediencji. A wróżka prawdę Wam powie.
Wydarzenie „Nocą w bibliotece słowo się niesie – czarownica mieszka w lesie!” odbędzie się 19 czerwca od godziny 16:00 w formie hybrydowej. Osoby będące na miejscu będą miały możliwość wziąć udział w ciekawych wykładach i warsztatach. Zaś uczestnicy online będą śledzić przebieg wydarzeń i wirtualnie spotkają się ze znanymi pisarzami.
Całe wydarzenie będzie transmitowane online na platformie Facebook Live pod TYM LINKIEM.
Goście
Podczas „Nocy w bibliotece” odbędzie się kilka spotkań autorskich skierowanych do odbiorców w różnym wieku.
Młodsze dzieci z pewnością znają Maję Strzebońską. To młoda, niespełna 20-letnia pisarka, która wydała już 6 książek w serii „Czary nie do wiary”. Ukazały się nakładem wydawnictwa Skrzat i odniosły spory sukces na rynku wydawniczym.
Również do najmłodszych – ale nie tylko! – skierowane jest spotkanie z Jackiem Inglotem, autorem tworzącym różnorodne powieści i opowiadania w gatunku science fiction. Będzie opowiadał o swojej książce „Eri Czarodziejka”.
Znana pisarka, Katarzyna Miszczuk, opowie o świecie słowiańskiej magii w oparciu o swoją książkę „Szeptucha” (Książka Roku 2016 w plebiscycie portalu lubimyczytac.pl). Przypomnijmy, że jest ona także autorką serii diabelsko-anielskiej: „Ja, diablica” (2010), „Ja, anielica” (2011) oraz „Ja, potępiona” (2012). Na cykl „Kwiat paproci” składają się: „Szeptucha”, „Noc Kupały”, „Żerca” oraz „Przesilenie”. Jeżeli ktoś chciałby zagłębić się bardziej w tej tematyce, powinien wziąć udział w wykładzie wybitnej etnograf, Małgorzaty Kiereś. Opowie o dawnej, słowiańskiej kulturze ludowej i magicznym świecie naszych przodków.
Warsztaty
Książnica Beskidzka przygotowała tego dnia niezwykle atrakcyjną ofertę różnych warsztatów. Dzieci nauczą się lepić chatkę z piernika, warzyć magiczne eliksiry i układać zapachowe kompozycje kwiatowe. Dla dorosłych odbędą się zajęcia z zielarstwa, tworzenia naturalnych kosmetyków i plecenia wianków.
Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy pod nr telefonu: 33 822 82 21.
Plan wydarzeń online
- 16:15 – wykład online dla dorosłych o „Magicznym świecie w dawnej, słowiańskiej kulturze” oparty na wieloletnich badaniach przeprowadzonych przez wybitną etnograf – Małgorzatę Kiereś.
- 17:15 – spotkanie autorskie online dla dzieci z Jackiem Inglotem, w oparciu o książkę „Eri Czarodziejka”.
- 18:30 – spotkanie autorskie online z Katarzyną Miszczuk na temat świata słowiańskiej magii i mądrości wiejskiej znachorki w oparciu o książkę „Szeptucha”.
- 19:30 – relacja z warsztatów i wydarzeń wewnątrz biblioteki.
- 21:00 – krótka transmisja z koncertu-niespodzianki.
- 22:00 – zakończenie „Nocy w bibliotece”.
Całe wydarzenie będzie transmitowane online na platformie Facebook Live pod TYM LINKIEM.
Pełny plan „Nocy w Książnicy Beskidzkiej”
Program „Nocą w Książnicy Beskidzkiej” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.