Home inne Piłkarskie emocje w bibliotece!

Piłkarskie emocje w bibliotece!

Zaczęły się piłkarskie emocje! W piątek wystartowały Mistrzostwa Europy w piłce nożnej mężczyzn. To sportowe święto jest również doskonałą okazją do przeprowadzenia ciekawych akcji promocyjnych. Wykorzystanie piłkarskich inicjatyw może pozwolić na przyciągnięcie do biblioteki nowych odbiorców, w tym przede wszystkim chłopców i mężczyzn. Niezależnie od wyniku Polski i końcowego rezultatu całego turnieju zachęcamy do podejmowania działań. Z tego artykułu poznasz kilka pomysłów, na podkręcenie piłkarskiej atmosfery w swojej instytucji!

Piłkarskie emocje w bibliotecePiłkarskie półki

jedenWraz z nadchodzącymi Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej EURO 2024, biblioteki mają okazję do stworzenia specjalnych „piłkarskich półek” dedykowanych literaturze sportowej. Takie półki mogłyby zawierać szeroki wachlarz pozycji, począwszy od biografii znanych piłkarzy jak Cristiano Ronaldo czy Robert Lewandowski, przez publikacje uznanych ekspertów, aż po historie najważniejszych turniejów. Oprócz literatury faktu, na półkach mogłyby znaleźć się również powieści i opowiadania inspirowane futbolem.

Dodatkowo, piłkarskie półki mogą być miejscem do promowania literatury edukacyjnej skierowanej do młodszych czytelników, zachęcającej do aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Organizacja takich półek to także doskonała szansa na włączenie lokalnych akcentów – warto byłoby zamieścić na nich publikacje i albumy związane z miejscowymi klubami sportowymi.

Konkurs typowania

dwaNic tak nie rozbudza emocji jak mała rywalizacja, dlatego polecamy bibliotekom zastanowić się nad małą „ligą typerską”. Spokojnie, nie mamy tu na myśli pieniężnych gier hazardowych! Uczestnicy mogliby przewidywać wyniki poszczególnych spotkań Euro 2024 i typować, które drużyny awansują do kolejnych rund. Na koniec mistrzostw osoby z największą liczbą punktów otrzymałyby nagrody w postaci książek piłkarskich – na przykład wspomnianych wcześniej uznanych biografii.

Turniej gry piłkarskiej

trzyOrganizacja turnieju gry piłkarskiej (np. EA Sports FC 24) pomogłaby przede wszystkim przyciągnąć młodszych czytelników. Rozgrywka mogłaby odbywać się na dużym ekranie w specjalnie zaaranżowanej sali bibliotecznej, przekształconej na ten czas w prawdziwe centrum e-sportowych zmagań. Uczestnicy, grając w najnowszą odsłonę popularnej gry mogliby rywalizować, odtwarzając emocje związane z prawdziwymi meczami EURO 2024. Jako nagrodę w turnieju ponownie polecamy piłkarskie książki i/lub inne gadżety.

Piłkarski QUIZ

cztteryPozostając w temacie rywalizacji dobrym sposobem na wykorzystanie EURO do promocji biblioteki byłby piłkarski quiz. Tematyka mogłaby dotyczyć samego turnieju, reprezentacji Polski, czy też ogólnej historii piłki nożnej. Quizy to świetna okazja do integracji i wspólnej zabawy odbiorców w różnym wieku. Jako nagrodę dla najlepszych osób ponownie polecamy piłkarskie książki lub np. bilety na lokalne wydarzenia sportowe.

Wspólne kibicowanie

pięćMasz dostęp do dużego telewizora lub projektora? Zaproś odbiorców do wspólnego kibicowania w bibliotece! Wszystko zależy od Twoich możliwości kadrowych – mecze zazwyczaj są rozgrywane w godzinach 15:00, 18:00 i 21:00. Oglądanie spotkań i kibicowanie biało-czerwonym pomoże Ci zintegrować się z odbiorcami i zbudować z nimi więzi co sprawi, że duża część z nich będzie chętnie wracać do biblioteki!

Powyższe pomysły to tylko niektóre z możliwości – skorzystaj z nich lub zaplanuj inne działania. Pamiętaj, im bardziej kreatywne i oryginalne działania tym lepiej! Wspólnie trzymajmy kciuki za naszą reprezentację w trakcie całej przygody na EURO w Niemczech.

Chcesz zorganizować szkolenie z zakresu promocji instytucji? Skontaktuj się z nami!

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Kasia: 730 215 888, Róża: 730 935 222, Asia: 530 752 569, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także