Home inne Praca w chmurze

Praca w chmurze

W listopadzie przeprowadziliśmy w Bydgoszczy cykl nowych szkoleń pt. „praca w chmurze”. W ciągu dwóch dni udało nam się spotkać z niemal czterdziestoma bibliotekarzami, którzy chcieli zdobyć konkretne umiejętności usprawniające codzienne funkcjonowanie biblioteki.

Bydgoszcz

Na szkolenia zaprosiła nas Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr Witolda Bełzy w Bydgoszczy. Przez dwa dni uczyliśmy, czym jest praca w chmurze, jak wykorzystywać potencjał wirtualnego dysku i ćwiczyliśmy się w pracy synchronicznej.

Postawiliśmy na praktyczne zajęcia o charakterze warsztatów, tak aby każdy miał szansę wykorzystać zdobytą wiedzę pod naszym okiem. Pracowaliśmy przez dwa dni w niewielkich grupach, co pozwoliło skupić się na każdym z osobna i pomagać indywidualnie bibliotekarzom, którzy mieli jakiekolwiek pytania.

Praca w chmurze

Szkolenie zakładało dogłębne poznanie darmowych narzędzi Google. Pokazywaliśmy jak tworzyć i udostępniać pliki, wykorzystywać wirtualny kalendarz, edytować dokumenty całym zespołem, korzystać z prezentacji, arkuszy kalkulacyjnych i albumów ze zdjęciami.

Zależało nam, aby każdy uczestnik zajęć wyszedł ze szkolenia bogatszy o nową wiedzę, którą potrafi zastosować w swojej pracy. Dużą część czasu przeznaczyliśmy na wspólne ćwiczenia, bo, jak wiadomo, praktyka czyni mistrza.

Jesteśmy przekonani, że bibliotekarze uczestniczący w naszych spotkaniach będą w stanie usprawnić swoją codzienną pracę, polepszą komunikację między różnymi placówkami i staną się bardziej samodzielni.

 

 

Zobacz także