Home dotacje „Skrzydła dla Mamy” – Biblioteka dla Mamy!

„Skrzydła dla Mamy” – Biblioteka dla Mamy!

Czy biblioteki mogą pomagać mamom, które będą wracały do pracy zawodowej po urlopie macierzyńskim, wychowawczym, lub po dłuższej przerwie związanej z opieką nad dzieckiem? Oczywiście, że mogą! W mniejszych miejscowościach powrót mam do prac jest o wiele trudniejszy, niż w dużych miastach. Fundacja BGK ogłosiła program pt. Skrzydła dla Mamy”, który ma na celu pomoc mamom. Dlatego polecamy bibliotekom złożyć do niego wniosek!

 „Skrzydła dla Mamy”

Fundacja Banku Gospodarstwa Krajowego uruchomiła nowy program „Skrzydła dla Mamy”, adresowany do mam mieszkających w mniejszych miejscowościach (do 25 tysięcy mieszkańców). Celem programu jest bezpośrednie wsparcie mam mieszkających właśnie tam i ułatwienie powrotu do pracy po przerwie. Pomysłodawcy piszą wprost o swojej idei:

„Chcemy umożliwić im (mamom) nie tylko podwyższenie swoich kompetencji zawodowych, i tym samym podjęcie na nowo pracy, ale również pomóc w odkryciu talentów, z których być może wcześniej same nie zdawały sobie sprawy

Jednocześnie program bardzo jasno definiuje wymagania wobec beneficjentów:  „Zadaniem podmiotów, które się do nas zgłoszą, będzie zorganizowanie dla nich cyklicznych zajęć lub warsztatów”.

Biblioteka dla mam

Według regulaminu programu pomysł na warsztaty dla mam w zasadzie może zgłosić każda instytucja czy organizacja, która działa na rzecz społeczności lokalnej. Są to biblioteki publiczne, domy kultury, fundacje, stowarzyszenia, gminy oraz koła gospodyń wiejskich.

Najważniejszym będzie pomysł aktywizujący mamy i rozwijający ich talenty i umiejętności zawodowe albo kształcący w nowych obszarach.

Warsztaty od bibliotekarzy dla mam

Do przykładu proponujemy kurs tworzenia i obsługi strony internetowej na najpopularniejszej platformie – WordPress. Umiejętność wykorzystania tego narzędzia będzie bardzo przydatna i może być traktowana jako uniwersalna w wielu miejscach pracy.

Inną  przydatną umiejętnością może być kurs pracy związanej z social media. Przy mediach społecznościowych jest wachlarz możliwości:

 • warsztat fotograficzny, który przyda się przy Instagramie oraz Facebooku;
 • warsztat redagowania treści, który obecnie jest potrzebny w każdej dziedzinie;
 • zajęcia z obsługi Canvy – programu do tworzenia grafik – jest to narzędzie niezwykle przydatne w wielu miejscach pracy;
 • reklamy i prowadzenie profilu na facebooku – jest to niezbędna umiejętność nie tylko w mniejszych i większych firmach, albo także w prowadzeniu własnego przedsięwzięcia. Czy zakład kosmetyczny lub fryzjerski potrzebuje reklamy i promocji online? Czy zakład samochodowy prowadzony przez znajomych mechaników potrzebuje reklamy i promocji online? W świecie internetu – są to pytania retoryczne.

Warto zastanowić się też nad nauczaniem mam unikalnych umiejętności, które mogą się przydać również w całym regionie i będą wspierały działania od razu kilku bibliotek, domów kultury i szkół. Może to być wykorzystanie gry w pracy z dziećmi i młodzieżą i projektowanie gier edukacyjnych.

Jest już pomysł? To teraz wiosek!

Jeżeli jest już pomysł na poprowadzenie zajęć dla mam, to sprawdźmy jakie działania program dofinansowuje. Otóż w ramach programu dofinansowanie może być przeznaczone na:

 • przygotowanie zajęć/warsztatów o różnym charakterze np. edukacyjne, sportowe, rozwijające talenty i uczące nowych umiejętności,
 • prowadzenie zajęć/warsztatów,
 • zakup materiałów/sprzętu potrzebnego do zrealizowania projektu,
 • koordynację projektu,
 • koszty księgowości.

Czyli praktycznie wszystko, co potrzeba, aby projekt zrealizować. Bardzo ważne jest to, że program przewiduje 100% dofinansowania, czyli nie trzeba mieć wkładu własnego. Z doświadczenia wiemy, że może on stanowić problem dla mniejszych bibliotek.

Spójrzmy jeszcze na wniosek i jego założenia. Wniosek znajdziemy na stronie fundacji. Tam także znajdziemy wzorcowy wniosek, który polecamy przeanalizować. Zanim zaczniemy wypełniać poszczególne tabele i rubryki, warto spisać w osobnym dokumencie najistotniejsze informacje dotyczące projektu, takie jak:

 • główny cel projektu i planowane działania mogące pomóc Mamom w powrocie do aktywności zawodowej;
 • w jakim stopniu projekt odpowiada na potrzeby i aktywizuje Mamy z dziećmi?
 • jak dotrzecie do uczestników?
 • jakie formy promocji wykorzystacie?
 • ile osób i mam weźmie udział w projekcie?
 • planowana liczba godzin warsztatowych i zajęć.

5 istotnych kwestii na koniec:

 1. Organizatorem programu „Skrzydła dla mamy” jest Fundacja Banku Gospodarstwa Krajowego.
 2. Maksymalna kwota dofinansowania to 15000 złotych brutto.
 3. Wnioski można składać do 12.04.2020 r.
 4. BGK ogłosi wyniki w czerwcu 2020 r. do godz. 18:00
 5. Czy jako Good Books możemy Wam pomóc? Oczywiście!
Jeżeli macie już pomysł na zajęcia dla mam w Waszej okolicy, napiszcie lub zadzwońcie do nas. Znajdziemy dla Was sprawdzonych specjalistów, którzy poprowadzą warsztaty, wycenimy oraz zaproponujemy harmonogram prac.

Zobacz także