Home inne Trzy nowoczesne biblioteki, które MUSISZ zobaczyć!

Trzy nowoczesne biblioteki, które MUSISZ zobaczyć!

Lublin to niekwestionowana stolica nowoczesności w obszarze bibliotecznego designu w Polsce. Jak to możliwe? Dzięki niesamowitym projektom architekta Grzegorz Kłody i jego biura architektonicznego GK-Atelier. Musieliście natrafić w sieci na zdjęcia Relaksowej, Bioteki oraz Biblioteki Na Poziomie w Lublinie. A jeśli nie – czas nadrobić zaległości! Oto prawdziwe biblioteki przyszłości.

Grzegorz Kłoda i GK-Atelier

Grzegorz Kłoda to architekt oraz założyciel biura architektonicznego GK-Atelier, specjalista w projektowaniu bibliotek i budynków użyteczności publicznej. Jest laureatem wielu konkursów architektonicznych takich jak: brytyjski International Property Awards 2020-2021 2021-2022 dwukrotnie, włoski A’Design 2022, niemiecki German Design Award 2023 oraz nowojorskie Luxury Lifestyle Awards 2021 i International Sustainable Awards 2023. Inspiracji do projektów poszukuje w naturze, muzyce oraz najbliższym otoczeniu. Propagator idei zrównoważonego rozwoju.

Przykładowe projekty GK-Atelier: Centrum Kultury w Proszowicach, Oranżeria w Lubartowie oraz trzy lubelskie biblioteki: Relaksowa, Bioteka i Biblioteka na Poziomie.

Relaksowa

Na początku przedstawiamy najstarszy biblioteczny projekt Grzegorza Kłody – bibliotekę Relaksową, która mieści się przy nowoczesnym osiedlu Botanik w Lublinie. Co prawda została otwarta już kilka lat temu, w 2015 roku. Jednak zastosowane w niej rozwiązania były prekursorskie i sprawdzają się do dziś!

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wielofunkcyjne meble. W półkach pojawiają się oświetlone siedziska, po regałach można chodzić albo pełnią one rolę schodów. Mobilna kanapa, która dzieli się na mniejsze moduły zapewnia dużą swobodę w aranżacji przestrzeni. Plus urocze wiszące fotele „Bubble Chair”! Oczywiście w tym wszystkim znalazło się miejsce i dla książek, i dla audiobooków oraz gier, a także przestrzeń na różne aktywności czytelników w każdym wieku.

Biblioteka na Poziomie

To projekt GK-Atelier, który urzeczywistnił się w 2018 roku. Biblioteka charakteryzuje się przestronnością i otwartością. Jednokondygnacyjna przestrzeń o wysokich i skośnych stropach została wzbogacona o dwie antresole, do których prowadzą schody z przeszkolonymi balustradami. Na pierwszej znajdują się stanowiska komputerowe, zaś druga została zaaranżowana na strefę relaksu z zielonym dywanem i fotelami.

Bioteka

BiotekaBioteka powstała w 2021 roku. Ta zielona biblioteka łączy industrialną miejską stylistykę (to pomieszczenia dawnej Karczmy Słupskiej!) z klimatem ogrodu. Zastosowane materiały: szkło, kamień i stal nadają przestrzeni surowość, zaś drewno i rośliny – naturalność. Najbardziej zieloną salą jest sala dla dzieci – znajduje się tam miękka wykładzina przypominająca trawę i pufy w kształcie zwierząt!

Filia jest w pełni dostosowana do osób ze szczególnymi potrzebami. Posiada dużą ofertę dla osób z dysfunkcjami wzroku: książki pisane alfabetem Braille’a i czytaki.

Planujesz budowę lub remont biblioteki? Chcesz porozmawiać ze specjalistą o tym, jakie rozwiązania architektoniczne zastosować w Twojej instytucji? Masz pytania dotyczące aranżacji przestrzeni?

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ania Krzykowska: +48 730 215 888, Ola: +48 537 449 555, Ania Jakubowska: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zdjęcia i filmy pochodzą ze strony GK-Atelier: https://www.gk-atelier.com/portfolio.html. 

    Zobacz także