Home szkoleniaedukacja regionalna Tworzenie historycznych komiksów – warsztaty

Tworzenie historycznych komiksów – warsztaty

„Tworzenie historycznych komiksów: dwudniowe warsztaty dla młodzieży.” to warsztaty, które odbyły się 4 i 5 czerwca 2024 r. w przestrzeniach dawnego Kościoła ewangelickiego w Letnicy. Projekt dofinansowano z programu „Patriotyzm Jutra 2024”, a jego organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Świdnicy

Historia komiksów

W zajęciach wzięły udział dzieci z dwóch okolicznych szkół podstawowych. Celem spotkania było przybliżenie uczniom cech charakterystycznych dla narracji komiksowej w ujęciu historii lokalnej. W ramach pierwszej części warsztatów uczestnicy zapoznali się z krótką historią komiksu i właściwych dla tej formy narracji elementów. Prelekcję przełożono na kontekst wizualny, kiedy to uczniowie mieli szansę porównać twórczość Grzegorza Rosińskiego, Janusza Christy, Bogusława Polcha z formami tworzonymi przez autorów frankofońskich w tym Alberta Uderzo, Bedu czy Claude de Ribaupierre.

Głównym zadaniem uczestników było stworzenie własnego scenariusza i jego komiksowej konkretyzacji. Za temat przewodni posłużyła historia wsi Letnica, a także motyw pożaru, w którym doszczętnie spłonął pierwszy drewniany, ewangelicki zbór. Elementem dopełniającym była odbudowa zboru w jego aktualnym kształcie.

Plan wydarzeń

Na etapie budowy planu wydarzeń, uczniowie decydowali o charakterze narracji. Obie grupy przyjęły odmienną formę – tragiczną i komediową. Następnie uczniowie przełożyli dostępne przekazy historyczne na treści nadające się do opowiedzenia w formie rysunkowej. Elementem zamykającym tę część warsztatów było zdefiniowanie bohaterów głównych i pobocznych oraz osadzenie ich we właściwej historii.

Wstępne prace przyniosły zaskakujące rozwiązania, które według uczniów dodawały więcej dramatyzmu do historii. W ten sposób wydarzenia od 1600 do blisko 1800 r przedstawiono jako spójną opowieść o konflikcie między braćmi Koesselitz.

Efekty końcowe

Druga część warsztatów oparta została o graficzną konkretyzację założeń scenariuszowych. Praca w grupach została podzielona tak, aby każdy z uczestników mógł naszkicować konkretny kadr komiksu. Następnie każdy nakładał tusz i kolor na kolejne kadry swoich kolegów. W ten sposób powstały bardzo zróżnicowane stylistycznie prace, o wysokim poziomie dramaturgii, a każdy mógł czuć się ich autorem na przestrzeni całego procesu jego powstawania. Prace uczniów zostaną oficjalnie zaprezentowane w ich szkołach.

Autor: Maciej Kisiel

Jeśli chcesz zorganizować warsztaty dla młodzieży w swojej instytucji – skontaktuj się z nami!

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Kasia: 730 215 888, Asia: 530 752 569, Ola: 537 449 555, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

     

    Zobacz także