Home inne Warsztaty sensoryczne – literatura wszystkimi zmysłami!

Warsztaty sensoryczne – literatura wszystkimi zmysłami!

Aktywne, ciekawskie, skłonne do zadawania pytań, ruchliwe przedszkolaki pokochają książki wówczas, kiedy będą mogły ich doświadczyć wszystkimi zmysłami.

Kreatywność, mała motoryka, dużo brudzenia i świetna zabawa

Czyli spotkania literackie podczas których dzieci będą miały możliwość zapoznać się z tekstami literackimi za pomocą zmysłów. I to nie tylko słuchu i wzroku, ale przede wszystkim: dotyku, węchu a nawet smaku. To prawdziwa uczta czytelnicza! Warto prowadzić takie warsztaty sensoryczne w bibliotece. Podczas takich zajęć do czytanej książki uczestnicy bawią się z wykorzystaniem naturalnych produktów spożywczych (lub innych, oczywiście nietoksycznych).

Warsztaty sensoryczne wspierają rozwój zmysłów, dbają o usprawnienie ruchowe – motorykę małą i dużą. Wpływają na rozwój mowy (ośrodki w mózgu odpowiedzialne za mowę są usytuowane blisko ośrodków odpowiadających za małą motorykę – czyli pracę dłoni). Przede wszystkim rozwijają kreatywność dzieci. Uczą aktywnego słuchania i koncentracji uwagi, rozbudzają zamiłowanie do książek i są świetną zabawą.

Skrobia ziemniaczana, kolorowy makaron i pieluchy jednorazowe, czyli co się dzieje w bibliotece, w szkole, przedszkolu i żłobku?

Jak prowadzić warsztaty sensoryczne, jak komponować receptury i budować scenariusze zajęć? W ramach szkoleń z projektu Blisko, mają okazję przekonać się bibliotekarki, nauczycielki oraz wychowawczynie przedszkola, a nawet żłobka.  Takie różnorodne i liczne grono kreatywnych i otwartych pracowników kultury i oświaty z Rzepiennika Strzyżewskiego w woj. małopolskim, Pleszewa w woj. wielkopolskim oraz z Debrzna w woj. pomorskim spotkało się z mnóstwem kolorowych i pachnących materiałów warsztatowych. Ku zaskoczeniu uczestników nie odbyły się jednak warsztaty kulinarne – ale bardzo twórcze i brudne warsztaty sensoryczne.

Ciecz nieniutonowska w połączeniu z “Kolorami” Herve Tulleta, kolorowe makarony i ryże – czyli “Abecadło z pieca spadło” Juliana Tuwima oraz śnieg z pieluch, jako ilustracja do książki Erica Carle “Śnieżne marzenie”. To tylko niektóre przykłady scenariuszy zabaw literackich, pobudzających wszystkie zmysły najmłodszych.

Uczestniczki w grupach zaproponowały swoje scenariusze do książek o uczuciach i włosach, różnorodności, przyjaźni, wartościach. Zabawa była wyśmienita. Oprócz powstałych scenariuszy i merytorycznych zasad pracy na tego typu zajęciach było dużo śmiechu i radości. Czytanie performatywne i sensoryczne to prawdziwa arteterapia. Zarówno dla uczestników jak i prowadzących. Dużym atutem zajęć podkreślonym przez uczestniczki była możliwość współpracy i twórczego działania w grupie. 

Znamy niektóre zabawy sensoryczne i pracujemy tak w żłobku w Debrznie. Ale zaskakujące jest dla nas połączenie tych zabaw z czytaniem książek, z literaturą. Warto to połączyć, bo to najlepszy wiek na pobudzenie miłości czytelniczej. I świetnie jak książki będą się dzieciom kojarzyć z dobrą zabawą.

-podkreślały uczestniczki warsztatów.

Dużo brudzenia, śmiechu, twórczej atmosfery i dobrej zabawy to główne wyznaczniki takich spotkań.
To kierunek dla bibliotek, szkół, przedszkoli i animatorów czytelniczych chcących wychować czytające pokolenie.

Chcesz zorganizować szkolenie „Warsztaty sensoryczne – odbieraj literaturę wszystkimi zmysłami. Organizacja i scenariusze zajęć czytelniczych poszerzonych o bodźce” w swojej instytucji? Zadzwoń: Asia: +48 530 752 569 , Ola: +48 537 449 555, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

     

    Zobacz także