Szkolenie „Druk 3d w bibliotece” dla Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyło się 25 września 2020 roku. Można by się zastanawiać, czy połączenie druku 3d i biblioteki jest możliwe. Jak to zrobić? Czy wśród wolumenów drukowanych w technologii 2d jest miejsce na trzeci wymiar? Okazuje się, że tak. A wszystko zależy od inwencji twórczej kadry!
Od Gutenberga po druk 3D
W budynku głównym Biblioteki w Krośnie spotkałem się z 17 pełnymi entuzjazmu osobami. Nasze szkolenie rozpoczęło się tuż przed godziną 9 – zgodnie z zasadą „wcześniej zaczynamy, później kończymy”. Rozpocząłem od zwyczajowego przywitania się i zaprezentowania własnej osoby. Ale później było już tylko ciekawiej – zaczęliśmy od kwestii książkowych (w końcu byliśmy w bibliotece) – zatem pojawiło się kilka definicji oraz rys historyczny. Jednocześnie zyskaliśmy świadomość jak sam druk się rozwijał – i jak na przestrzeni lat zyskiwał na znaczeniu. Następnie opowiedziałem o dostępnych technologiach i związanych z nimi niuansach. Warto zaznaczyć, że cały czas pracowała drukarka Zortrax M200… od serwisowania której zaczęły się właściwie warsztaty. Dzięki temu uczestnicy szkolenia mogli się przekonać, że obsługa drukarki 3d nie jest wcale bardzo skomplikowana, jednak wymaga pewnej wiedzy i umiejętności.
Maluj trójwymiarowo
Dyskusja o technologiach pozwoliła nam płynnie przejść do zastosowań – i tutaj pojawiły się pierwsze bardzo kreatywne pomysły, gdzie i jak można by stosować druk 3d. Tak upłynęła pierwsza część szkolenia. Po krótkiej przerwie – aby trochę aktywować słuchaczy – zaczęliśmy pracę z pisakami 3d. Urządzenia tego typu pozwalają w swobodny sposób projektować i – niemalże – malować obiekty trójwymiarowe. Oczywiście wymaga to pewnej wprawy, ale uczestnicy spotkania bardzo szybko złapali odpowiednią wprawę i zaczęły powstawać wspaniałe obiekty 2,5D oraz 3D. Ta część warsztatu pozwoliła także na wstępne zaplanowanie potencjalnych zadań i ćwiczeń dla młodzieży, która na co dzień korzysta z zasobów bibliotecznych. Pokazywanie młodzieży nowych dróg kreacji ma obecnie bardzo duże znaczenie – bo ogranicza ich właściwie tylko wyobraźnia!
Zaprojektuj swój exlibris!
Następnie poznaliśmy oprogramowanie, które służy do projektowania modeli trójwymiarowych. Zrobiliśmy przegląd dostępnego oprogramowania – ostatecznie skupiając się na darmowych, dostępnym z poziomu przeglądarki internetowej programie Autodesk TinkerCAD. Jest to proste narzędzie, dedykowane do projektowania modeli do druku trójwymiarowego. Poznaliśmy podstawowe zasady związane z tworzeniem modeli na potrzeby ich późniejszego drukowania, a następnie każdy ze słuchaczy miał za zadanie zaprojektować swój własny, customizowany brelok. Pojawiły się także sugestie, że druk 3d może być świetnym rozwiązaniem, żeby zaprojektować swój własny exlibris!
W tak kreatywny sposób upłynęło nam 5 godzin intensywnych warsztatów. Na zakończenie wymieniliśmy się kontaktami – celem ewentualnych konsultacji, ale także, żeby po prostu być w kontakcie!