Home news Badanie potrzeb różnych grup użytkowników biblioteki

Badanie potrzeb różnych grup użytkowników biblioteki

Podczas spotkania w całkiem sfeminizowanym gronie bibliotekarzy w Środzie Śląskiej wspólnie z uczestniczkami szkolenia omawiałyśmy to, w jaki sposób można przeprowadzić badanie potrzeb różnych grup użytkowników biblioteki. Także szlifowałyśmy podstawowe techniki badawcze, które mogą okazać się pomocne przy diagnozowaniu potrzeb społeczności lokalnej.

Bibliotekarz jako badacz

Wyszyłyśmy z nietypowego punktu widzenia: na własnym przykładzie i omawiając wyniki diagnozy, która została zrealizowana przed szkoleniem, ćwiczyłyśmy kwestie interpretacji wyników badań. Wyciągałyśmy wnioski, uogólniałyśmy i tworzyłyśmy modeli. Następnie, zwiększając stopień trudności, przyglądałyśmy się wynikom badań ogólnopolskich. Zastanawiałyśmy się na ile można z nich skorzystać u siebie, w małej filii biblioteki, w której czytelników znamy jak sąsiadów. Poszłyśmy też dalej! Zastanawiałyśmy się jak ich badać, wykorzystując potencjał samych bibliotekarzy, miejsca i specyfiki znajdujących się tam danych. Przejrzałyśmy i z powodzeniem wprowadzałyśmy w praktykę techniki badawcze, dyskutując, która najlepiej sprawdzi się w mniejszej placówce.

badanie potrzeb różnych grup użytkowników biblioteki (1)Badanie potrzeb czytelników w bibliotece

Wspólnie przekonałyśmy się, że badania potrzeb i oczekiwań odbiorców mogą być z powodzeniem prowadzone nawet w najmniejszej placówce. Mało tego, starałyśmy się wyłuskać naturalną przewagę, którą mają bibliotekarze z mniejszych ośrodków przy ich realizacji. Jak się okazało, czasami naprawdę wystarczy sprytny pomysł, trochę twórczej inwencji, by biblioteczną rzeczywistość wzbogacić o element badawczy. A z tego można czerpać tylko korzyści: satysfakcję i wyraźny kierunek rozwoju dla instytucji.

Długo – i co najważniejsze – efektywnie, zastanawiałyśmy się jak pogodzić ambicje bibliotekarza, który chciałby dowiedzieć się czegoś o społeczności lokalnej, z którą i dla której pracuje, z codziennymi obowiązkami i często z niemożnością podzielenia się pracą z kimś innym.  Często bowiem pokutuje przeświadczenie, że prowadzenie badań w bibliotekach jest nie tylko trudne, ale również praco – i czasochłonne. Wspólnie znalazłyśmy rozwiązania, które nie będąc dodatkowym obciążeniem z powodzeniem można zastosować przy badaniu potrzeb czytelników i użytkowników.

Pod koniec warsztatów okazało się, że w bibliotekarzach tkwi niezwykła moc, wielozadaniowość im nie straszna, a odbiorcy najważniejsi. Dlatego warto im się przyjrzeć również z innych, dotychczas może jeszcze niezauważonych perspektyw – w czym badania społeczne niewątpliwie pomagają. 

WEŹ UDZIAŁ W SZKOLENIU ONLINE! ➜

Badanie potrzeb doroslych czytelnikowBADANIE POTRZEB DOROSŁYCH CZYTELNIKÓW

28 czerwca (wtorek), godz. 9:00-13:00

Kim jest Czytelnik? Dlaczego zaczął przychodzić do biblioteki i co go do niej przyciąga? Albo inaczej – dlaczego jeszcze nie ma go w Twojej bibliotece? W trakcie spotkania:

  • zastanowimy się, dlaczego warto badać naszych odbiorców,
  • dowiemy, co możemy badać i jak dobierać narzędzia,
  • poddamy analizie przykładowe ankiety badawcze,
  • zainspirujemy się przykładami na niestandardowe pozyskiwanie informacji zwrotnej.

ZAPISZ SIĘ NA SZKOLENIE ONLINE! ➜

 

Zobacz także