Home inne Biblioteka przyszłości – otwarcie Deichman Bjørvika, Oslo

Biblioteka przyszłości – otwarcie Deichman Bjørvika, Oslo

Dzisiaj dla mieszkańców miasta Oslo w Norwegii jest bardzo ważny dzień, ponieważ to właśnie dzisiaj, 18 czerwca odbędzie się oficjalne otwarcie nowej głównej biblioteki – Deichman Bjørvika. Jest to biblioteka przyszłości, jak można zobaczyć po samych zdjęciach – pojawiły się w Internecie tydzień temu. Jako pierwsi w bibliotece tydzień przed inauguracją pojawili się dziennikarze – na dniu otwartym dla nich 11 czerwca.

Modernistyczny budynek biblioteki

Biblioteka idzie w ślad za modernizmem i sprzyja kreatywnemu myśleniu, nauce i spokojnej pracy. A wszystko to dzięki przestronnemu rozplanowaniu ogromnej przestrzeni. Szklana fasada wpuszcza promienie słońca i dzięki temu w środku jest jasno, a regały z książkami zastępują solidne ściany. Według zamysłu architektów Lundhagema i Ateliera Oslo podstawa bibliotecznej atmosfery to przede wszystkim otwartość i spokój.

Biblioteka przyszłości Deichman Bjovirka wnętrzeDeichman Bjovirka - wnętrze oświetlone wieczoremBiblioteka w Oslo - wnętrze
Deichman Bjovirka - wnętrze

W Deichman Bjørvika znajduje się 6 piętr. I na łącznie 13.500 metrach kwadratowych rozlokowany jest zbiór 450.000 książek.

Tak wygląda wizualizacja projektu budynku biblioteki z 2016 roku:

Biblioteka przyszłości dla czytelników i zwiedzających

Pomimo tego, że książek jest mniej niż w starym budynku biblioteki, oferta dla użytkowników jest bardzo bogata. Bjørvika proponuje swoim przyszłym użytkownikom całe „combo” propozycji. Zachęca między innymi do:

  • przyjścia i oglądania filmów z przyjaciółmi;
  • skorzystania z drukarki 3D;
  • skorzystania z maszyny do szycia;
  • nagrywania podcastów.

Dzieci w bibliotece mają osobną przestrzeń, dostosowaną do ich potrzeb. Jest tutaj nie tylko plac zabaw z różnymi kryjówkami, gdzie mogą się schować z książką, lecz także są prawdziwe instrumenty, na których mogą grać.

Deichman Bjovirka Pokój dla DzieciDeichman Bjovirka - skrytka dla DzieciDeichman Bjovirka Dział dla DzieciDeichman Bjovirka Instrumenty dla Dzieci

Dorośli z kolei mogą się pogubić w wyborze miejsca do poczytania, gdyż jest ogromny: czytelnie przy stolikach, między półkami i na antresolach. Mogą także poczytać w kawiarni, przy której znajduje się wypożyczalnia czasopism.

Biblioteka przyszłości jest na tyle nowoczesna i pomysłowa, że wykłady i inne spotkania nawet dla 200 osób można przeprowadzić po prostu na…schodach! Jedna z klatek schodowych może służyć za audytorium jak w uniwersytecie.

Ostatnie piętro będzie prawdopodobnie przyciągało najwięcej turystów. Widać z niego panoramę całego miasta Oslo, fiordów i zielonych terenów w okolicy.

Tak wygląda biblioteka teraz: kliknij tutaj. 

Pochodzenie nazwy biblioteki Deichman Bjørvika

„Deichman”, pomimo jednej literki „n” na końcu nam najbardziej się kojarzy ze siecią obuwniczą. Ale buty niemieckiego brandu nie mają nic wspólnego z biblioteką w Oslo. Deichman Bjørvika jest nazwana na cześć Carla Deichmana, który w VIII wieku był kolekcjonerem książek, filantropem, operatorem kopalni i biznesmenem. To właśnie jego osobisty zbiór, składający się z ponad 6000 książek stanowił pierwotną podstawę Biblioteki Publicznej w Oslo.

Deichman Bjovirka ZzewnątrzCeremonia otwarcia biblioteki Deichman Bjørvika

Dzisiaj 18 czerwca o godzinie 17.00 odbędzie się ceremonia otwarcia biblioteki. Aż 200 gości weźmie w niej udział, w tym Książę Haakon, burmistrz Oslo i pisarz Lars Saabye Christensen. Z atrakcji organizatorzy przewidzieli występ chóru dziecięcego Norweskiej Opery Narodowej. Zachęcamy do obejrzenia wydarzenia na żywo. Będzie transmitowane na facebookowym profilu Deichman Bjørvika: https://www.facebook.com/events/256101752287130/

Godziny otwarcia biblioteki zostały dostosowane do potrzeb mieszkańców Oslo, gdyż Norwegowie mocno wierzą, że to właśnie biblioteka może być drugim domem dla każdego! Już od jutra biblioteka będzie otwarta od 8:00 do 22:00 w dni robocze i od 10:00 do 18:00 w weekendy.

Knur Skansen, Dyrektor biblioteki przewiduje, że co roku bibliotekę odwiedzać będzie około 2 mln osób.

Źródło zdjęć biblioteki: mynewsdesk.com. Fot. Erik Thallaug, Gatis Rozenfelds.

Źródło portretu Carla Deichmana – en.wikipedia.org.

Zobacz także