Home news CANVA – zostań grafikiem w jeden dzień

CANVA – zostań grafikiem w jeden dzień

Biblioteka a biznesowe podejście do promocji?

Przyciągnięcie oczu odbiorców do naszych treści w mediach społecznościowych to naprawdę duże wyzwanie. I nie mówię tylko o czasie, jaki należy poświęcić na stworzenie odpowiedniej grafiki oraz atrakcyjnego tekstu. Niezwykle ważne jest skupienie się na celu, który ma osiągnąć dany post, dopasowanie go do grupy docelowej i dotarcie do najbardziej zainteresowanych naszym produktem klientów. 

Taki jest właśnie marketing biznesowy. Jednak, czy podejście do tego tematu w biznesie tak bardzo różni się od tego w bibliotece? Oczywiście, że nie!

 

Dobre grafiki dla czytelników

Faktem jest, że “klienci” biblioteki zachowują się odrobinkę inaczej od przeciętnego klienta biznesowego. Mogę się mylić, ale wydaje się, że są trochę mniej aroganccy i roszczeniowi. Nie są tak głośni i domagający się efektu na wczoraj, przy jednoczesnym terminie płatności faktury na “za dwa miesiące”.

Kolejną kwestią jest to, że w bibliotekach zazwyczaj nie ma specjalnie utworzonego stanowiska dla grafika, który byłby w stanie zająć się przelewaniem waszych pomysłów na obraz i przygotowywaniem waszych projektów do druku. I tu pojawia się pewien dysonans, ponieważ to właśnie pracownik biblioteki musi się stać tzw. “pracownikiem multizadaniowym”. Organizujesz spotkanie autorskie, warsztaty dla dzieci, chcesz zachęcić do udziału w grze, lub po prostu chcesz zakomunikować o czymś ważnym? Wiedz, że tylko dobry, przyciągający uwagę obraz, tekst i odpowiednio dobrane media są w stanie być twoim sprzymierzeńcem. A najlepiej, jeśli są one dostępne, łatwe w obsłudze i…oczywiście darmowe!

 

Canva – darmowe narzędzie do tworzenia grafik

Mając powyższe na uwadze, sądzę, że atrakcyjnym dla każdego jest poznanie sprytnego narzędzia, które daje możliwość tworzenia ciekawych projektów graficznych w dosłownie kilkanaście minut. Zapraszam więc do cyklu artykułów, w których przybliżę ten temat. Tych, którzy chcieliby wspólnie poćwiczyć i nauczyć się czegoś więcej, zachęcam do uczestnictwa w moim autorskim szkoleniu: “Canva- zostań grafikiem w jeden dzień”.
Skupmy się teraz na obrazie, czyli atrakcyjnej grafice, jaką należy stworzyć, aby nasz post był widoczny i przyciągał uwagę naszych odbiorców. 

Dzisiaj nie musisz mieć specjalnego oprogramowania i wyjątkowego sprzętu o super magicznych mocach, aby bawić się w “domowego grafika”. Acz… trzeba mieć dostęp do internetu (a ten mamy już w każdej bibliotece i szkole) oraz urządzenie z ekranem: komputer, tablet, telefon (najlepiej taki, na którym mamy możliwość zainstalowania aplikacji mobilnych).  

CanvaDlaczego akurat Canva?

Dzisiaj mamy do dyspozycji bardzo wiele darmowych narzędzi, za pomocą których w niezwykle łatwy sposób możemy przygotować zarówno prostą, jak również skomplikowaną grafikę. Co ważne, nie trzeba być specjalistą od wszystkich produktów Adobe (Photoshop, Ilustrator itp.), aby tworzyć grafiki na bardzo wysokim poziomie. Chcę przez to powiedzieć, że również nasze umiejętności mogą być naprawdę podstawowe. Przyda się oczywiście mała smykałka do kolorów i ogólny gust, ale bez przesady. Darmowe programy są tak skonstruowane, aby w jak największym stopniu ułatwić nam tworzenie grafiki.

Jednym z najbardziej znanych i lubianych narzędzi dostępnych online jest właśnie CANVA. Jeśli jeszcze się z nią nie zetknęliście w swoich działaniach w social mediach, to z pewnością jest to dobry moment, aby ją poznać.
Jest to niezwykle intuicyjna i łatwa w obsłudze aplikacja służąca przede wszystkim do tworzenia grafik. Zgodnie z zasadą “przeciągnij i upuść”, wszystko w niej rzeczywiście łapiesz, przeciągasz i umieszczasz w miejscu, w którym po prostu najlepiej pasuje. Co więcej, Canva podpowiada ci, gdzie znajduje się najlepsze pole dla przeciąganego elementu, marginesy, gdzie jest środek poziomy i pionowy.

Z Canva popracujemy w trybie on-line poprzez przeglądarkę internetową, na naszych laptopach, w formie aplikacji na tabletach oraz telefonach komórkowych.  Od 2018 roku obsługuje zarówno system iOS jak i Android.

 

Dlaczego rozmiar jest tak ważny?

Pod tym przewrotnym tytułem kryje się bardzo istotna sprawa. Odpowiednio przygotowany przez nas rozmiar grafiki jest niezwykle ważny dla późniejszego efektu. Taka grafika ma szansę być wyraźna, nie być spikselowana i nie zostać okrojoną z jednej lub wszystkich stron. Na szczęście Canva obsługuje nie tylko najbardziej znane wymiary stosowane na naszych ulubionych mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, LinkedIn, Twitter, Pinterest, Youtube, Tumblr), ale daje nam możliwość zaprojektowania np. plakatu, ulotki, wizytówki, prezentacji, a nawet kalendarza, grafiki na stronę internetową, czy zaproszenia na urodziny.

Istnieje również opcja wybrania rozmiaru niestandardowego. Przyda się to wtedy, gdy zapragniesz stworzyć coś wyjątkowego, co wymaga specjalnego formatu. 

 

A co jeśli nie mam smykałki do tworzenia projektów graficznych?

Nie ma problemu. Również i w tym Canva jest w stanie ułatwić ci życie. Do każdego formatu przygotowanych zostało kilkadziesiąt darmowych szablonów. Wystarczy wybrać jeden z nich “et voila”. Oczywiście możemy wkleić w taki szablon swoje ulubione zdjęcie, napisać ciekawy tekst, zmienić kolorystykę. Możemy praktycznie wszystko.

Pozostaje się więc zarejestrować na stronie (wreszcie jest już w języku polskim), zapiąć pasy i zostać grafikiem w jeden dzień.
W kolejnym artykule postaram się w miarę prosty sposób przeprowadzić cię przez proces tworzenia własnego projektu. Weźmiemy na warsztat spotkanie autorskie w twojej bibliotece i pokażę, jak można do niego zachęcić ciekawym obrazem.  Zwrócę również uwagę na najistotniejsze aspekty pracy z Canvą. 

PS.: Oczywiście  grafika na samej górze została stworzona w Canva – w mniej niż 4 minuty ;)

 

Zobacz także