Home news Chmura Google w pracy bibliotekarza

Chmura Google w pracy bibliotekarza

Chmura Google jest narzędziem, bez którego trudno jest sobie poradzić w codziennej pracy bibliotekarza. Czas to pieniądz, pieniądz to czas. Żyjemy w czasach kiedy praca nad projektem powinna być maksymalnie efektywna i szybka. Najczęściej też wymaga współpracy specjalistów z wielu dziedzin. Jednocześnie potrzebujemy zarówno w celach zawodowych jak i prywatnie dostępu do przestrzeni, w której nasze projekty, informacje, zdjęcia, filmy będą bezpieczne. Chcemy mieć do takiej przestrzeni nieograniczony dostęp zawsze i wszędzie. Chcemy jeszcze jednego- musi to być bardzo tanie, albo w ogóle bezpłatne. Wtedy dopiero spełni to nasze oczekiwania.

Chmura Google dla bibliotekarzy

Wydawać mogłoby się, że powyższe wymogi są praktycznie nie do spełnienia… a jednak. Wielki, światowy gigant, który jest z nami prawie wszędzie (lokalizacja, mapy, aplikacje), ma takie rozwiązanie, które spełni nasze najskrytsze marzenia, a może nawet i więcej. Mowa oczywiście o Google i jego chmurze. Wirtualny dysk, który Google udostępnia nam za darmo (pojemność podstawowa to aż 15 GB), posiada znacznie więcej funkcjonalności, niż sama wirtualna przestrzeń na nasze pliki.

I właśnie o ogromnych możliwościach i prostocie użytkowania dysku Google dowiedzieli się ostatnio bibliotekarze z Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej biorący udział w szkoleniu online.

Szkolenie podzielone zostało na trzy etapy. Naturalnie wszyscy uczestnicy mieli dostęp do swojego googlowego konta. Mogli na nim wypróbować i przećwiczyć wszystkie zalety dysku i chmury, jako wirtualnego miejsca na efekty ich pracy.
Kilka dni przed szkoleniem przesłana im została ankieta do wypełnienia. Później już podczas samego szkolenia, była ona nie tylko omówiona, ale każdy miał szansę samodzielnie taką ankietę stworzyć.

Chmura Google w teorii

Szkolenie rozpoczęliśmy od części teoretycznej, w której uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jakie możliwości daje nam zarówno aplikacja na desktopy, jak i na urządzenia mobilne.
Część teoretyczna składała się z kilkunastu tematów:

  1. O co chodzi z tym dyskiem i chmurą?
  2. Pliki na dysku Google.
  3. Twoje dane na dysku na twoich warunkach.
  4. Łatwa współpraca z usługami Google.
  5. Wydajniejsza praca dzięki aplikacjom.
  6. Jeszcze więcej możliwości dysku.
  7. Bezpieczne kopie zapasowe i synchronizacja.
    Szkolenie online dla bibliotekarzy z chmury GoogleWebinar dla bibliotekarzy - Chmura Google

Chmura Google w praktyce

Część praktyczna rozpoczęła się omówieniem, już na konkretnych przykładach, najważniejszych funkcji tworzenia projektu w dokumentach, arkuszach, prezentacji i formularzach. Każdy z uczestników miał szansę stworzyć własny projekt, własny formularz i udostępnić mi go w czasie rzeczywistym.
Oprócz omówienia podstawowych funkcjonalności aplikacji Dysku Google, była okazja do poznania narzędzia do rysowania map myśli i robienia rysunkowych notatek ze spotkań, lub konferencji.
Ostatnim tematem były zdjęcia Google. Jest to rozwiązanie pozwalające na korzystanie nie tylko z przestrzeni wirtualnego dysku, ale również na podstawową edycję zdjęć. Poza tym narzędzie daje możliwość tworzyć z nich albumów, mozaiki, animacji itp. Niezwykle duże zastosowanie także dla celów prywatnych.

Chmura Google dla bibliotekarzy warsztatJak korzystać z Chmury Google szkolenie dla bibliotekarzy

Przyznam, że zaskoczyła mnie wiedza i szybkość tworzenia własnych projektów przez uczestników szkolenia. Z ankiet wynikało, że ich wiedza dotycząca dysku, pracy w chmurze była na bardzo różnym poziomie. Ale pomimo tego, wszyscy wykazali się w części praktycznej bardzo dużą sprawnością w pracy na aplikacjach Google.

Bardzo dziękuję całej grupie za ten niezwykle pracowicie spędzony czas. Mam głęboką i szczerą nadzieję, że wszyscy uczestnicy szkolenia nie poprzestaną na tej kilkugodzinnej przygodzie z chmurą. I każdy, już od teraz, zacznie używać możliwości, jakie daje wspólna praca na udostępnionych sobie projektach. Niekoniecznie w tym samym miejscu i na różnych urządzeniach.
Liczę na kolejne spotkanie przy okazji innych szkoleń prowadzonych przez GoodBooks z zakresu marketingu dla bibliotek. A jestem pewien, że mi przyznacie, iż jest w czym wybierać.

Zobacz także