Home inne Design biblioteki – „okładka” jest ważna!

Design biblioteki – „okładka” jest ważna!

Design biblioteki jest ważny. Mówi się, że nie należy oceniać książek po okładce. Analogicznie można by stwierdzić, że bibliotek nie należałoby oceniać tylko na podstawie wyglądu ich budynków. Ale jeśli to właśnie ładne, nowoczesne i funkcjonalne „opakowanie” może zadecydować o tym, że zainteresowanie ludzi ofertą biblioteki znacznie wzrasta? 

Boom” i skok statystyk w chełmskiej bibliotece

Tuż po otwarciu wyremontowanej części budynku zrobił się prawdziwy „boom” na naszą bibliotekę. Dziennie odwiedzało nas nawet po kilka grup ze szkół i przedszkoli chętnych na oprowadzanie po nowym obiekcie. W czasie ferii przyjeżdżały do nas z całego powiatu,” – wspomina Anna Pietuch z Chełmskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti (woj. lubelskie). 

Razem z dziećmi do naszej biblioteki chętniej zaczęli zaglądać też ich rodzice, którzy byli ciekawi nowego budynku – opowiada. Dzięki przeprowadzonemu z dużym wsparciem środków unijnych remontowi, kilka lat temu główna biblioteka publiczna w niewielkim Chełmie stała się jednym z najnowocześniejszych i najbardziej reprezentacyjnych obiektów w tym mieście. Zainteresowania mieszkańców naszą biblioteką był wtedy naprawdę duże” – dodaje pani Anna i na poparcie swoich słów przytacza kilka statystyk z tamtego okresu.

Stara czytelnia biblioteki w Chełmie
1. stara czytelnia
Stara czytelnie w bibliotece w Chełmie
2. stara czytelnia
Czytelnia i pracownia komputerowa w Chełmie
nowa czytelnia
Design wypożyczalni biblioteki w Chełmie
nowa czytelnia

Okazuje się, że liczba czytelników wzrosła wtedy aż o 1/4! A uczestników wydarzeń organizowanych przez bibliotekę – aż o 30% w stosunku do okresu przed oddaniem do użytku nowego budynku. Jak na małe miasto był to naprawdę duży sukces. Nowy design biblioteki bez wątpienia zrobił swoje.

Cieszymy się, ponieważ obecnie udaje nam się utrzymać to zainteresowanie na stałym, dobrym poziomie” – opowiada pani Anna.

Budynek biblioteki w Chełmie
biblioteka - z zewnątrz
Logo na fasadzie biblioteki w Chełmie
logo biblioteki
Płyty CD w bibliotece w Chełmie
biblioteka w środku
Wypożyczalnia czasopism biblioteki w Chełmie
wypożyczalnia

Nowy design biblioteki

Obecnie biblioteki, zwłaszcza właśnie w mniejszych miejscowościach pełnią dla lokalnej społeczności wiele różnych funkcji. To już z pewnością nie są jedynie miejsca do wypożyczania książek. Coraz częściej są to także małe centra kultury, w których coraz więcej się dzieje. W tym przypadku biblioteka dzięki remontowi mogła znacznie poszerzyć swoją działalność.

Sala widowiskowa na 200 osób

Profesjonalna sala widowiskowa z widownią na 200 osób daje możliwość organizowania pokazów filmowych. Na przykład, w ramach corocznego przeglądu młodego kina ukraińskiego czy Klubu Dobrego Filmu. Jest to również możliwość do organizacji mniejszych koncertów, a nawet wystawiania małych przedstawień. Na scenie występował tu charytatywnie warszawski Teatr Montownia. Nie wspomnę nawet o spotkaniach autorskich, konferencjach, czy innych wydarzeniach ważnych dla mieszkańców miasta. W nowoczesnym wnętrzu wydzielono też miejsce na galerię sztuki, w której regularnie organizowane są wystawy różnych artystów. Ściany tej galerii nigdy nie świecą pustkami, a wernisaże przyciągają wielu lokalnych miłośników sztuki.

czerwone huśtawki w bibliotece w Chełmie
1. mini kino
Czerwone ściany mini-kina w bibliotece w Chełmie
2. kino
Czerwone ściany i czerwone fotele w bibliotece w Chełmie
3. mini kino
Półki z książkami w bibliotece w Chełmie
4. kino

Strefa dla dzieci

Przy takiej „odmianie” biblioteki nie można było oczywiście zapomnieć o tych nieco mniejszych „odbiorcach kultury”. W odnowionym budynku z myślą o dzieciach stworzono specjalną, zaadoptowaną na ich potrzeby salę. Mogą w niej znaleźć nie tylko kolorowe półki pełne bajek i książek młodzieżowych, ale też skorzystać z komputerów, obejrzeć film w mini kinie, a nawet pograć w różne gry. To też idealna przestrzeń do prowadzenia warsztatów, spotkań czy dyskusji z młodszymi czytelnikami. Dobrze i ciekawie zaprojektowane wnętrze sprawia, że biblioteka już od małego kojarzy dzieciom z miejscem ciekawym, fajnym i przyjemnym.  Zadbano o najmniejsze detale i udogodnienia dla wszystkich odwiedzających bibliotekę. Fantazyjne „siedziska-huśtawki”, kameralna stanowiska do przesłuchiwania zbiorów audio czy przeglądania filmów do wypożyczenia – to wszystko zatrzymuje tu czytelników na dłużej.

Półki z bajkami w bibliotece w ChełmiePlakaty w czytelni biblioteki w Chełmie

Biblioteka to miejsce dla wszystkich

Starsze osoby chętnie przesiadują w czytelni, przeglądając najnowsze wydania gazet lub archiwalną prasę. Grupki dzieci po zajęciach szkolnych właśnie tu często przychodzą, żeby odrabiać wspólnie lekcje. Można natknąć się na nastolatki grające w gry, i to wcale nie na komputerze, tylko w gry planszowe. Czytelnicy wpadają nie tylko, aby coś wypożyczyć, ale też żeby skorzystać z darmowego dostępu do internetu i komputerów.

Pracownia komputerowa biblioteki w Chełmie
strefa dla użytkowników biblioteki
design nowej czytelni biblioteki w Chełmie
strefa dla użytkowników biblioteki
Design biblioteki w Chełmie
nowa wypożyczalnia
Design wypożyczalni biblioteki w Chełmie
nowa wypożyczalnia

W czasie sesji chętnie zaglądają tu studenci pobliskiej uczelni, aby w ciszy i spokoju przygotować się do egzaminów. Na co dzień zazwyczaj jest kameralnie, ale widać, że ta biblioteka „żyje”. Z budynku, do którego dawniej wpadało się głównie szybko po książkę chełmska biblioteka publiczna stała się miejscem, w którym po prostu można ciekawie i przyjemnie spędzać czas. Na zakończenie, jak się okazuje dobra „okładka”, dobry design biblioteki, może przyciągnąć całkiem nowych czytelników, którzy po zapoznaniu się z tym, co kryje w środku, zostają już na dłużej.

 

Autor tekstu: Justyna Nafalska.

Zdjęcia: Justyna Nafalska.

Zobacz także