Home news Dlaczego warto dostrzec wegetarian w Bibliotece?

Dlaczego warto dostrzec wegetarian w Bibliotece?

W sieci Max Burgers sprzedaż wege burgerów w 2015 r. wynosiła 2% całej sprzedaży. W roku 2019 było to już 22%. McDonald’s zapowiedział premierę nowego wege burgera na 2021 r. Według danych GUS-u spadła ilość mięsa spożywanego przez Polaków w roku 2019. Wniosek? W Polsce i na świecie wyraźnie rośnie liczba wegan i wegetarian. To grupa konsumentów o konkretnych potrzebach, które w dużej mierze nie są jeszcze przez rynek zaspokajane. Jako Bibliotekarz masz teraz świetną okazję, aby trafić do tej grupy docelowej. Pokaż, że jest miejsce dla wegetarian w bibliotece i zdobądź wiernych czytelników.

Kto jest kim? – czyli różnica między wegetarianizmem a weganizmem

Wegetarianin to osoba, która wykluczyła ze swojej diety mięso, ryby oraz produkty je zawierające. Weganizm natomiast stawia o jeden krok dalej i eliminuje wszystkie produkty odzwierzęce. Wegetarianin je jajka, nabiał i mleko, ale weganin już nie. Co ciekawe, nagła zmiana diety jest bardzo trudna, dlatego wegetarianizm często okazuje się kolejnym „etapem do przejścia” w drodze do weganizmu.

Gdzie szukać informacji o diecie wege? W Bibliotece!

Klub wegetarian w biblioteceDieta bezmięsna w ostatnich latach zyskuje wielu nowych zwolenników. Obecnie coraz więcej osób albo dopiero rozpoczęło drogę wege, albo wręcz dopiero zaczęło interesować się tematem. Obie grupy mają jedną wspólną cechę: poszukują informacji. I tutaj Biblioteka może spełnić swoją kluczową rolę – dać czytelnikom narzędzia (książki) do zbierania i poszerzania wiedzy. Kompletując ofertę pozycji książkowych o tematyce wege, Biblioteka ma szansę trafić do nowych, często młodych (choć nie tylko) użytkowników.

Jakie książki zainteresują roślinożerców, czyli wegetarian w bibliotece?

Skąd wiedzieć, którą pozycję polecić na start, a którą doświadczonemu wegetarianinowi? O czym właściwie są książki wege (bo na pewno nie tylko o mięsie)? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź na szkoleniu Literatura dla wegan i wegetarian. Jakie książki polecać?Stworzenie książkowej wege oferty udowodni, że Biblioteki także idą z duchem czasu i odpowiadają na aktualne, nowoczesne potrzeby czytelników.

Brak mięsa na talerzu to tylko wierzchołek piramidy

Wegetarianizm i weganizm to tak naprawdę kompletny, choć zróżnicowany, styl życia, a nie tylko konkretne wybory żywieniowe. Oczywiście są też ludzie, którzy przeszli na wegetarianizm tylko dlatego, że dostali takie zalecenie od lekarza. I jest to w porządku. Jednak w większości przypadków chodzi o coś więcej, np. o podejście do zwierząt hodowlanych, problemów społecznych, ekologii.

Osoby na diecie roślinnej, jak wszyscy ludzie, potrzebują poczucia przynależności do danej grupy społecznej. Zorganizowanie w Bibliotece Koła Wege-świrów, czy też po prostu regularnych wege-spotkań może okazać się strzałem w dziesiątkę dla wielu osób, którym brakuje w swoim mieście bezmięsnych inicjatyw. Jakie tematy spotkań zainteresują wszystkich wegetarian (bo są różne ich typy)? A jakie warsztaty uczeszą ich najbardziej? O czym nie można zapomnieć organizując wege-spotkanie? Tego wszystkiego i wiele więcej dowiesz się na nowym szkoleniu w naszej ofercie: „Klub wegetarian w Bibliotece. Jak organizować eko-wege spotkania w Bibliotece?

Idąc z duchem czasu

Coraz więcej Polaków decyduje się zrezygnować z mięsa i produktów odzwierzęcych w swojej diecie. Niezależnie, czy taka decyzja podejmowana jest nagle, czy też jest efektem wielomiesięcznych lub nawet wieloletnich rozważań – każdy wegetarianin lub weganin szuka wiedzy i wsparcia osób podobnych sobie. Dzięki odpowiednio dobranym tytułom książkowym zapewnisz temu nowemu odbiorcy wiedzę jak się odżywiać, ale też z czym dieta wege się wiąże, na jakie moralne i społeczne problemy odpowiada, jaki ma wpływ na środowisko itd. Z drugiej strony organizowanie spotkań dla osób na diecie roślinnej da im poczucie wspólnotowości, a Tobie szczęśliwych i wiernych bywalców Biblioteki. Jesteś gotowy/a na otwarcie się na nową wiedzę, możliwości i doświadczenia? 

Zobacz wszystkie szkolenia z cyklu EKObiblioteka.

Zainteresował Cię ten temat? Napisz lub zadzwoń: goodbooks@goodbooks.pl, tel: 530 752 569 lub 692 811 201.

Zobacz także