Home news Drzemka w bibliotece?

Drzemka w bibliotece?

Biblioteki się zmieniają

Od kilku lat polskie biblioteki są coraz piękniejsze i coraz bardziej przyjazne dla użytkowników. Mamy wesołe kąciki dziecięce, regały w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach, wygodne fotele lub siedziska, miejsca dla nastolatków, stanowiska komputerowe, szafki na bagaże. Czasami nawet uda nam się przekonać projektantów, że lada powinna mieć podstawkę na torbę lub plecak, żeby pakujący książki czytelnik nie zrzucił nam przypadkiem monitora. Mimo to użytkownicy bibliotek zaskakują nas często swoją kreatywnością w wyszukiwaniu kontaktów, za pomocą których można doładować telefon, reorganizacją siedzisk, a także – w czym przodują zwłaszcza najmłodsi czytelnicy – kreatywnym wykorzystaniem ozdób, stolików czy w końcu książek.

Kapsuła snu, czyli drzemka w bibliotece

A co by było, gdyby to czytelnicy mogli zadecydować o tym, jak będzie wyglądała ich biblioteka? Przekonał się o tym irlandzki Maynooth University (MU) po tym, jak w roku akademickim 2016/2017 zorganizował wraz z Wydziałem Projektowania i Innowacji konkurs pod hasłem “If students did libraries…”. Uczestnicy mieli wymyślić rozwiązania, które poprawiłyby ich biblioteczne doświadczenia. Siedmiu finalistów przedstawiło swoje pomysły w programie “Dragon’s Den”. Zwyciężył Brian Crinion, wówczas student pierwszego roku robotyki, który zaproponował zamontowanie w bibliotece kapsuł snu. W kapsule takiej można odizolować się od otoczenia i odpocząć, co wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla osób, które dojeżdżają do szkoły, zmęczyły się nauką w czasie sesji albo po prostu mają ochotę na drzemkę.

Tym samym biblioteka uniwersytecka MU została pierwszą biblioteką akademicką, w której pojawiły się dwie kapsuły energetyczne. Jej relacje ze studentami poprawiły się nie tylko dlatego, że czytelnicy mają się teraz gdzie zdrzemnąć, ale także dzięki świadomości, że ich głos może zostać usłyszany, a pomysły wcielone w życie.

Więcej informacji i zdjęcia kapsuł znajdziecie tutaj:

http://trinitynews.ie/maynooth-university-introducing-sleeping-pods-in-library/

Zobacz także