Home news Dzień Ukraiński w Galerii pod Atlantami – Ukraińcy w bibliotece

Dzień Ukraiński w Galerii pod Atlantami – Ukraińcy w bibliotece

Ukraińcy w bibliotece to projekt szkoleniowy dla bibliotekarzy, który w Good Books cieszy się popularnością od 2018 roku. W jego ramach szkolimy bibliotekarzy z zakresu zrozumienia potrzeb osób z Ukrainy. Pokazujemy, jak tworzyć biblioteczną ofertę tak, żeby była ona dostępna i zrozumiała dla obcokrajowców. Zbieramy także różne ciekawostki na temat tego, jak biblioteki w całej Polsce zachęcają Ukraińców do przyjścia właśnie do ich filii. Dzisiaj chcemy Wam opowiedzieć o Dniu Ukraińskim w wałbrzyskiej Galerii pod Atlantami, który koordynowała Maja Ludwiczak.

Dzień Ukraiński w Galerii pod Atlantami

Obywatele Ukrainy stanowią sporą część społeczności Wałbrzycha. W związku z tym pojawił się pomysł i potrzeba bliższego spotkania, poznania kultury i tradycji Ukrainy. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Ukraina – Wałbrzych, 17 września odbył się Dzień Ukraiński w Galerii pod Atlantami. Galeria mieści się na drugim piętrze wałbrzyskiej Biblioteki pod Atlantami.

Jednym z punktów programu wydarzenia był warsztat zaplatania tradycyjnych ukraińskich wianków. Prowadząca Irena Rerich (szefowa Stowarzyszenia Ukraina – Wałbrzych) zdradziła wiele ciekawostek związanych ze znaczeniem kolorów i kwiatów użytych do ich zaplatania. Uczestnicy, zakładając swoje kolorowe wianki, przenieśli się na wałbrzyski rynek. Tam wzięli udział w pokazie połączonym z nauką tradycyjnego ukraińskiego tańca, co w rezultacie spotkało się z dużym entuzjazmem przypadkowo zastanych, zaskoczonych Wałbrzyszan. Następnym punktem programu był wykład, prowadzony również przez panią Irenę. Wykład został połączony z prezentacją na temat kultury, historii, tradycji, a także bogactwa ekosystemu Ukrainy. Oczywiście nie obyło się bez wzmianki na temat folkloru. Stąd pokaz tradycyjnych ludowych lalek – motanek i omówienie ich znaczenia w ukraińskiej kulturze.

Tradycyjny strój ukraiński podczas spotkania Ukraińcy w bibliotecePrezentacja tradycji ludowych podczas szkolenia Ukraińcy w bibliotece w WałbrzychuUczestnicy spotkania Dzień Ukraiński - Ukraińcy w bibliotece w Wałbrzychu

Wianki, wykład, wystawa i „ukraiński regał”!

Uczestnicy spotkania odwiedzili znajdujący się w Bibliotece pod Atlantami Pokój Pamięci Poety Mariana Jachimowicza. Artysty, którego rodzinne korzenie sięgały również Ukrainy, i który do końca swoich dni mieszkał w Wałbrzychu.
Na koniec odbyło się spotkanie z pochodzącą z Ukrainy malarką, studentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Oleną Matoshniuk. Jest ona autorką eksponowanej w Galerii pod Atlantami wystawy „Nastroje”, która pokazywana była w galerii od 3 września do 16 października. Na wystawę składało się kilka cykli prac powstałych w przeciągu ostatnich dwóch lat. Zobaczyliśmy nastrojowe pejzaże, nostalgiczne nokturny jak i portrety o głębokim wyczuciu koloru i kompozycji, swobodnym geście malarskim oraz subtelne oddanie nastroju chwili. Kuratorem wystawy był Michał Pietrzak. Z artystką rozmawiała Maja Ludwiczak. Całość wydarzenia transmitowana była online i nadal dostępna jest do obejrzenia na facebookowej stronie Galerii pod Atlantami. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem i wśród Polaków i Ukraińców w bibliotece.

Dzień Ukraiński w WałbrzychuKwiaty i tradycyjne materiały podczas spotkania Dzień Ukraiński w WałbrzychuUkraińskie przyśpiewki pod Biblioteką pod Atlantami

Dodatkowo wałbrzyscy bibliotekarze zorganizowali akcję „Ukraiński regał”, czyli zbiórkę książek w języku ukraińskim (lub po rosyjsku), które to później znalazły miejsce na specjalnym regale do crossbookingu. Goście biblioteki mogą już korzystać z tej książkowej wymiany.

Ukraińcy w bibliotece

  • Chcesz, ale nie wiesz jak dotrzeć do ukraińskiej społeczności w Ukraincy w biblioteceswoim mieście i zastanawiasz się, jak ją zachęcić do przyjścia do naszej filii?
  • Szukasz pomysłów na wydarzenia, które możesz zorganizować w swojej bibliotece dla Ukraińców w bibliotece, ale nie wiesz, od czego zacząć?
  • Nie wiesz, jak zbadać potrzeby Ukraińców, którzy mogliby przyjść do Twojej biblioteki?

Napisz do nas na szkolena@goodbooks.pl, a chętnie skontaktujemy się z Tobą w tej sprawie!

Tekst i zdjęcia: Maja Ludwiczak, specjalista ds. wydawniczo-wystawienniczych w Galerii pod Atlantami.
Materiał przygotowała Bożena Korol.

Zobacz także