Home news Facebook w czasie epidemii – szkolenie

Facebook w czasie epidemii – szkolenie

Facebook w czasie epidemii – taki był temat otwartego szkolenia dla bibliotekarzy, nauczycieli i edukatorów. Przeprowadziliśmy go w formie online dwa tygodnie temu.

Dotarcie do czytelników zwłaszcza w czasie epidemii

Facebook rozwija się w tempie dotychczas niespotykanym. Nowe i współistniejące produkty, których właścicielem jest Facebook, biją każdego roku rekordy przychodów. Zaś popularność samego serwisu, pomimo różnych głosów oraz konkurencji, nie słabnie. Facebook jako medium społecznościowe jest idealnym narzędziem dotarcia do naszych grup odbiorców. I już na początku szkolenia uczestnicy mieli okazję przyjrzeć się z roku na rok zmieniającym się trendom i statystykom dotyczącym perspektywicznych odbiorców ich postów.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dostęp do specjalnie utworzonej grupy na Facebooku, w której była możliwość zadawania pytań dotyczących tematów poruszanych na szkoleniu. Kilka dni po szkoleniu jak tylko spłynęły do nas odpowiedzi w ankiecie poszkoleniowej, każdy otrzymał tzw. “pigułkę wiedzy” w formie pliku PDF, zawierającą najbardziej potrzebne informacje dla prowadzących fanpejdże swoich instytucji.  

Facebook w bibliotece

Podczas szkolenia „Facebook w czasie epidemii” skupiliśmy się na pytaniach uczestników z ankiety, którą wypełnili przed szkoleniem. Były to przede wszystkim zagadnienia związane z angażowaniem naszych odbiorców na Facebooku:

  • Chcę w ciekawszy sposób promować swoją bibliotekę.
  • Chcę się dowiedzieć jak zaangażować czytelnika.
  • Potrzebuję umiejętnie i ciekawie pisać posty.
  • Chcę spowodować, aby odwiedzający klikali w link.
  • Chcę skutecznie zwiększyć zasięg!
  • Muszę wiedzieć dokładnie, kiedy jest najlepszy czas na wrzucanie moich postów.
  • Chcę dotrzeć do nowych fanów.
  • Chcę wiedzieć jak zorganizować spotkanie autorskie on-line.

Oprócz omówienia podstawowych zasad dot. copywritingu oraz storytellingu, była okazja do poznania bezpłatnych narzędzi i funkcjonalności, które daje serwis. Narzędzia te pozwalają dotrzeć do naszych odbiorców (wydarzenia, grupy, relacje-stories, transmisje na żywo – FB live).Facebook w bibliotece

Marketing w instytucji kultury na Facebooku

Pojawiły się również tematy Piksela Facebooka, a więc małego fragmentu kodu, niezbędnego w  korzystaniu z remarketingu, czyli kierowaniu naszej reklamy do użytkowników, którzy już byli na naszej stronie www.

Uczestnicy mogli dowiedzieć się o wykorzystywaniu Real Time Marketingu (RTM), czyli marketingu dziejącym się w czasie rzeczywistym, tu i teraz. Jak i w jakim momencie najlepiej wcielać go życie w kanałach społecznościowych naszej instytucji. 

Była też okazja do zainteresowania uczestników tematem menedżera reklam. Wierzę, że fascynacja tym tematem nie minie i będzie dalej rozwijana wraz z powiększającym się budżetem na płatne działania promocyjne w poszczególnych instytucjach.

Wiedza uczestników była na różnym poziomie, jednak odniosłem wrażenie, że każdy znalazł podczas szkolenia interesujący temat dla siebie. Jestem pewien, że dla niektórych przygoda z Facebookiem zaczęła się już dawno. Uczestnicy mieli okazję powtórzyć kilka lub kilkanaście istotnych rzeczy, oraz dowiedzieć się czegoś nowego. Mam nadzieję, że zebrane w końcowym PDF-ie informacje, linki, instrukcje “krok, po kroku”, okażą się pomocne w codziennej pracy i będą służyły jeszcze długo po tym szkoleniu.
Liczę na kolejne spotkanie przy okazji innych szkoleń prowadzonych przez GoodBooks z zakresu marketingu. A jest w czym wybierać.

Zobacz także