Home news Gra mobilna w Bukowcu podczas konferencji bibliotekarzy

Gra mobilna w Bukowcu podczas konferencji bibliotekarzy

Do Jeleniej Góry mamy blisko, nic zatem dziwnego, że ostatnio regularnie tam bywamy. Ta okazja była jednak wyjątkowa, ponieważ 25 i 26 maja 2018 roku w Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze spotkali się bibliotekarze z Polski, Niemiec i Czech. Ze względu na położenie geograficzne i historię Jelenia Góra wydaje się być idealnym miejscem na spotkania Euroregionu NYSA, podczas których można porównać funkcjonowanie polskich, czeskich i niemieckich bibliotek. Tym razem rozważania dotyczyły rozwoju technik informatycznych, stąd tytuł konferencji – „Nowoczesne media w polskich, niemieckich i czeskich bibliotekach – szansa czy zagrożenie?” („Moderne Medien in polnischen, deutschen und tschechischen Bibliotheken – eine Chance oder eine Gefahr?”, „Moderní média v polských, německých a českých knihovnách – šance a hrozby?”).

Międzynarodowa wymiana

konferencja w Książnicy KarkonoskiejPierwszy dzień konferencji rozpoczął się od wystąpień ekspertów z trzech krajów, których zadaniem było zaprezentowanie mechanizmów działania współczesnych technologii w bibliotekach. Dr Konstantin Hermann z Saksońskiej Biblioteki Krajowej i Uniwersyteckiej w Dreźnie wystąpił z tematem „Utopia czy antyutopia w świecie bibliotek”, z kolei dr Vít Richter z Instytutu Bibliotekoznawstwa Biblioteki Narodowej w Pradze poruszył zagadnienie niepewnej przyszłości usług bibliotecznych w przestrzeni cyfrowej. W debacie na temat nowoczesnych mediów w bibliotekach nie mogło oczywiście zabraknąć Good Books, dlatego polskim ekspertem był Marcin Skrabka, który mówił o gamifikowaniu literatury pięknej na smartfonach jako sposobie zaangażowania pokolenia Y i Z w czytanie książek. Z przygotowanej w trzech językach prezentacji uczestnicy kongresu mogli dowiedzieć się, jakie znaczenie mają gry i smartfony w życiu młodzieży, dlaczego i w jaki sposób to właśnie bibliotekarze mogą wykorzystać gamifikację do rozwoju czytelnictwa i przyciągnięcia przedstawicieli młodszych pokoleń do bibliotek.

Spacer ze smartfonem, czyli gra mobilna w Bukowcu

Kolejnym etapem spotkania były prezentacje doświadczeń bibliotekarzy z przygranicznych bibliotek z e-bookami i usługami cyfrowymi. Drugiego dnia uczestnicy konferencji mogli zagrać w grę terenową w aplikacji Action Track„Sekret pani Bukowca” i na własnym przykładzie przekonać się, jak angażująca potrafi być historia opowiedziana za pomocą smartfona i jak może uprzyjemnić spacer, nawet w tak pięknym miejscu jak Bukowiec.

Bukowiec

Bibliotekarze grają w „Sekret Pani Bukowca”

Tajemnica Pani Bukowca

Jeżeli także chcecie przeżyć tę przygodę, wystarczy zeskanować poniższy kod QR w aplikacji ActionTrack. Aplikacja jest bezpłatna i można ją pobrać z AppleStore (iPhone) lub GooglePlay (Android).

Oczywiście gra „Sekret Pani Bukowca” dostępna jest w trzech językach: polskim, czeskim i niemieckim.

 

 

tekst i zdjęcia: Alina

Zobacz także